Ateismista

Ateismi voidaan määritellä tiätsä kahdel tavalla. Ensix niinku väitelauseena, joka v|ttu koskee sitä, totanoin kuuluuko todellisuuteen jumala tai jumalia v|ttu vai ei. Tiätsä ontologisena eli olemassaoloa koskevana käsityxenä ateismi niinku on väitelause v|ttu ”jumalaa ei totanoin ole olemassa”. Ateismi ja v|ttu sen vastakohta teismi ovat tiätsä tällöin ainoat mahdolliset kannat: jumala on olemas tai jumalaa niinku ei ole v|ttu olemassa.

Tiätsä?

11

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei, vaan sitä joko uskoo jumalien olemassa oloon tai ei usko tiäx. Älä sä tiätsä mieti liian monimutkasest tiäx näin yxinkertast juttuu niinQ tiäx. Taajux?

    • Ateismi on uskonto muiden joukossa. On muitakin -ismejä... :-)

      • Heheh. Katohan uudelleen sanaa "Ateismi". A TEISMI. Sytyttääkö jo?


      • Ateismi ei ole uskonto, koska siltä puuttuu uskonnon tunnusmerkit.

        Ateismi on uskomus, samaan tapaan kuin on uskomus, että ei ole turvallista ylittää suojatietä punaisilla valoilla, tai että kaikki kypsät puolukat on punaisia, jne.


      • Ateismi ei ole uskonto, eikä ateismi ole ideologia tai filosofiakaa. Ateismi on näkemys koskien todellisuuden ja Jumalan luonnetta jonka jakaa useat keskenään varsin erilaiset uskonnot, ideologiat ja filosofiset koulukunnat.


    • Vitun ien, tiätsä

      Sä et tiätsä pillu lihas sentää tiätsä vittu kusine pissaliha tiätsä. Mitäs tää ny täsä sanokaa tiätsä, et "tiätsä, et haista pillu, tiätsä". Tiätsä mikä se pillu eres o ja milt se tuoksuu? Et sä tiätsä?

    • Aito helluntailainen

      Tällaseksi lapsipolon osaa osaa aivopestä vain täysin sosiaaliturvan varassa elelevä aito huru-uskovaispariskunta. Äipättis on susta Hrrrween ylpee! Tiedäthän sinä sen?

    • mitä hä?
    • hä!!?1

      Tavallisesti henkilöistä, v|ttu jotka eivät tiätsä usko jonkin niinku mielikuvitusolennon olemassaoloon, ei käytetä mitään eritystä v|ttu nimitystä. Oletetaan, totanoin että niiden ihmisten määrä, v|ttu jotka uskovat tiettyyn tiätsä taruolentoon, alkaa kasvaa niinku. Pian heitä v|ttu aletaan totanoin kuzua v|ttu erityisellä nimellä, tiätsä kuten teisteix eli jumalaan uskoviixi. Kun niinku teistejä alkaa v|ttu ol paljon, teistejä aletaan totanoin pitää normaaleina, vaikka jumalan v|ttu olemassaolost ei ole mitään näyttöä tiätsä. Niitä, jotka eivät ole niinku teistejä, aletaan kuzua ei-teisteix eli ateisteixi. V|ttu tavallisel ihmisellä totanoin on erilaisia todellisuutta koskevia v|ttu käsityxiä. Teistit sanovat, että tiätsä tämän lisäx todellisuuteen kuuluu niinku jumala. V|ttu jos teistejä eli totanoin jumalaan uskovia ei olisi, v|ttu olis kuitenkin ateisteja, tiätsä mutta heitä niinku ei v|ttu kuzuttais ateisteixi. Ateistien käsitys totanoin olis sama vaikka v|ttu teistejä ei olis ollut koskaan olemassa.

      Tiätsä?!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1084
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      814
    3. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      606
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      17
      595
    5. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      93
      535
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      65
      531
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      512
    8. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      491
    9. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      43
      476
    10. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      437
    Aihe