Ateismi voidaan määritellä tiätsä kahdel tavalla. Ensix niinku väitelauseena, joka v|ttu koskee sitä, totanoin kuuluuko todellisuuteen jumala tai jumalia v|ttu vai ei. Tiätsä ontologisena eli olemassaoloa koskevana käsityxenä ateismi niinku on väitelause v|ttu ”jumalaa ei totanoin ole olemassa”. Ateismi ja v|ttu sen vastakohta teismi ovat tiätsä tällöin ainoat mahdolliset kannat: jumala on olemas tai jumalaa niinku ei ole v|ttu olemassa.
Tiätsä?
Ateismista
11
134
Vastaukset 11
Ei, vaan sitä joko uskoo jumalien olemassa oloon tai ei usko tiäx. Älä sä tiätsä mieti liian monimutkasest tiäx näin yxinkertast juttuu niinQ tiäx. Taajux?
Ateismi on uskonto muiden joukossa. On muitakin -ismejä... :-)
Ateismi ei ole uskonto, koska siltä puuttuu uskonnon tunnusmerkit.
Ateismi on uskomus, samaan tapaan kuin on uskomus, että ei ole turvallista ylittää suojatietä punaisilla valoilla, tai että kaikki kypsät puolukat on punaisia, jne.Ateismi ei ole uskonto, eikä ateismi ole ideologia tai filosofiakaa. Ateismi on näkemys koskien todellisuuden ja Jumalan luonnetta jonka jakaa useat keskenään varsin erilaiset uskonnot, ideologiat ja filosofiset koulukunnat.
- Vitun ien, tiätsä
Sä et tiätsä pillu lihas sentää tiätsä vittu kusine pissaliha tiätsä. Mitäs tää ny täsä sanokaa tiätsä, et "tiätsä, et haista pillu, tiätsä". Tiätsä mikä se pillu eres o ja milt se tuoksuu? Et sä tiätsä?
- Aito helluntailainen
Tällaseksi lapsipolon osaa osaa aivopestä vain täysin sosiaaliturvan varassa elelevä aito huru-uskovaispariskunta. Äipättis on susta Hrrrween ylpee! Tiedäthän sinä sen?
- mitä hä?
Yksinkertaisesti.
http://www.youtube.com/watch?v=glWqX4diG1Q&feature=related - hä
Mitä porukka inisee?
http://fi.wikipedia.org/wiki/Ateismi
http://korsoraattori.evvk.com/ - hä!!?1
Tavallisesti henkilöistä, v|ttu jotka eivät tiätsä usko jonkin niinku mielikuvitusolennon olemassaoloon, ei käytetä mitään eritystä v|ttu nimitystä. Oletetaan, totanoin että niiden ihmisten määrä, v|ttu jotka uskovat tiettyyn tiätsä taruolentoon, alkaa kasvaa niinku. Pian heitä v|ttu aletaan totanoin kuzua v|ttu erityisellä nimellä, tiätsä kuten teisteix eli jumalaan uskoviixi. Kun niinku teistejä alkaa v|ttu ol paljon, teistejä aletaan totanoin pitää normaaleina, vaikka jumalan v|ttu olemassaolost ei ole mitään näyttöä tiätsä. Niitä, jotka eivät ole niinku teistejä, aletaan kuzua ei-teisteix eli ateisteixi. V|ttu tavallisel ihmisellä totanoin on erilaisia todellisuutta koskevia v|ttu käsityxiä. Teistit sanovat, että tiätsä tämän lisäx todellisuuteen kuuluu niinku jumala. V|ttu jos teistejä eli totanoin jumalaan uskovia ei olisi, v|ttu olis kuitenkin ateisteja, tiätsä mutta heitä niinku ei v|ttu kuzuttais ateisteixi. Ateistien käsitys totanoin olis sama vaikka v|ttu teistejä ei olis ollut koskaan olemassa.
Tiätsä?!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 143995
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha112930Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät63748PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.49537- 42519
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33471- 63453
- 22417
- 13391
Ulla Appelsin: Sari Essayahin kohtelu vs Nasima
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012205897.html Mutta vaikuttaa siltä, että kun kyse on kristinuskosta, samat säännöt155365