mielestäni usko tai epäusko jumalaan on sama asia, usko on merkkistä ja epäusko on --merkkistä. Ts. Usko ja epäusko ovat vain kolikon 2 eri puolta.
Tästä seuraa loogisesti ajateltuna seuraavanlainen väittämä:
usko tai epäusko jumalaan on samanlaista, mutta suhde jumalaan on jokaisella ihmisellä erilainen, koska ihmiset ovat erilaisia.
Tästä seuraa loogisesti ajateltuna seuraavanlainen väittämä:
usko tai epäusko jumalaan on samanlaista, mutta suhde jumalaan on jokaisella ihmisellä erilainen, koska ihmiset ovat erilaisia.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Olet oikeassa usko ja ateismi ovat saman kolikon kaksi eri puolta
miksi, koska koska heidä psykologinen perimänsä on samanlainen
Vasta sitten kun kaikenlainen usko päättyy, ja syntyy uskomato uusi elämä, niin ihminen vapautuu tuosta perimästään.
Vapaus menneisyyden taakasta ei ole uskon asia vaan ymmärtämisen asia jossa ymmärretään miten ja miksi ihminen on saanut perimänsä ja miksi se seuraa sukupolvesta toiseen
"usko tai epäusko jumalaan on samanlaista, mutta suhde jumalaan on jokaisella ihmisellä erilainen, koska ihmiset ovat erilaisia."
Muuten hyvä. Mutta tässäkin Jumala väitetään olemassaolevaiseksi. Mitä en ateistina usko olevan.
Mutta ihmisillä omat tapansa perustella näkemyksensä. Jotkin uskovaiset uskovat jumalan aikaansaaneen evoluution.
Osa ei uskovista taas ovat ateisteja enemmän tunnesyistä kuin toiset.
Toinen asia mikä tuli mieleen. Niin mikä jumala ja kenen jumala?
Paaskaa. Uskonnottomuus/jumaluskojen puute on lähtötilanne, josta uskonnot yms hihhuloituminen ovat poikkeamia, joita sivistys vähentää.
Vertaus: pöydällä on tyhjä laatikko (sisällä ilmaa yms. jota tässä nyt ei lasketa).
Kaksi henkilöä on pöydän ääressä; ateisti ja uskovainen.
Uskovainen uskoo laatikon sisällä olevan jotakin, ateisti ei.
Tietenkin ateisti on oikeassa.
Vertaus 2: pöydällä on tyhjä laatikko.
Kaksi henkilöä on pöydän ääressä; ateisti ja uskovainen.
Uskovainen uskoo, että joku on tehnyt laatikon, ateisti uskoo, että laatikko on ilmestynyt siihen itsestään.
Mutta uskovainen tiedä kuka laatikon on tehnyt. Mutta uskoo rukoilemalla selvittävänsä takijän. Johon ateisti ei usko löytävän todisteita tällä tavalla.
>>Uskovainen uskoo, että joku on tehnyt laatikon, ateisti uskoo, että laatikko on ilmestynyt siihen itsestään.
Ateisti lukee laatikosta mikä tehdas sen on valmistanut.
Ääliö.