Olen lueskellut useamman kirjan parin kuukauden aikana ja kuinka ollakaan, kaikki kirjat on kirjoittanut Mies. Huh, mitä arpapeliä valinnoissani. Kesälukemiksi valitsin kirjastosta sattumanvaraisesti ja kotona katselin ja tottahan tämä on.
Onkohan mieleni, en uskalla edes arvuutella.
Ovat olleet dekkaripitoisia, pari vähän hempeetä joukossa.
Kuinka tärkeänä pidät kirjoittajaa, kumpaa sukupuolta edustaa?
Onkohan mieleni, en uskalla edes arvuutella.
Ovat olleet dekkaripitoisia, pari vähän hempeetä joukossa.
Kuinka tärkeänä pidät kirjoittajaa, kumpaa sukupuolta edustaa?
Vastaukset 6
Vanhimmat
sukupuolella väliä, kunhan on hyvää lukemista.
Ei ole todellakaan väliä sukupuolesta eikä ulkonäöstä.:) Kotona vaan tulin katsoneeksi kirjan tekijää, se vaan mua hieman ihmetytti.
Kyllä sillä on väliä, kirjoittajalla.
Miehet kirjoittavat (yleensä) machommin ja karskimmin.
Naisilla lipsahtaa mukaan hunajaa, siirappia, romantiikkaa - periksiantoa.
Jopa liikaakin hempeyttä vaikka kysymyksessä olisi murha juttu.
Mielipiteeni perustuvat menneiden aikojen luku kokemuksiin.
Eikö se ole vaan hyvä, että dekkarijuoneen sekoittuu mainitsemiasi tunteita sopivassa määrin.
Miellätkö naisen ymmärtävän miehen ajattelutapaa enemmän kuin mies itse, jos nainen mieltyy vähän karskimpaan kirjoitustyyliin?:)
Pointti sinänsä tämäkin.
Agatha Christien murhamysteerit ovat kyllä sieltä mutkikkaimmasta päästä ,. Hercule Poirot on mainio hahmo, mutta näkyykö kirjailijan naiseus siinä että Poirot ei oikein tunnu ymmärtävän naisia tai kovin kiinnostunut naisista ,. ?
Neiti Marple taas on aivan liian lälly, ainakin tv-versiossa hän tuntuu olevan sivuhahmo omassa showssaan ,. teetä juo kukkahattu päässään yms ,. ei oikein uskottavaa että pieni herttainen rouva menee rennosti juttelemaan jollekin jonka jo tietää olevan murhaaja ,.
Ei sukupuolella mitään väliä, pääasia on se sisältö.
Minä luin äskettäin pari Tuija Lehtisen romaania...helppoa kevyttä kesälukemista.:)