Tiesitkö kuka oli VÄINÖ AUER?

Suomalainen älykkö!

12

337

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EVVK

      EVVK,EVVK,EVVK, jne

      Nyt on perjantai eikä tuollainen skeida kiinnosta, hanki oma elämä, ihan oikeesti, hanki oma elämä.

      • raakkuna1

        Väinö Auer oli todella ensimmäisen sukupolven suomenruotsalainen Tutkija henkilö, jonka innovaatinen työ omalla sarallaan toi hyvinkin tunnustusta. Ja kun puhutaan tämänpäivän Auer edustajasta, vaikkapa Anneli Auer niin huomaamme että on kysymyksessä jo kolmannen sukupolven suomenruotsalaisuus, jonka alkujuuri oli osittain kuitenkin ikivanha Arjalainen Auervaara.


      • raakkuna1

        Niin nyt tulemme todella erittäin mielenkiintoisen kysymyksen ääreen, että mistä ihmeestä tuo Juutalainen "Auer" on ilmestynyt Arjalaiseen kantarotuun, niin väitteeni on esitetty jo aiemminkin palstalla, kun olen tuonut esiin että Arjalaisten esi-isiemme kansainvaellus Tiibetistä suomenniemelle kulki Israelin alueen halki, ja saimme useita Juutalaisia vaimoja mukaan vaellukseen. Ja tuo perimä on vieläkin havaittavissa monissa aidoissa suomalaisissa.


      • Niin muuten
        raakkuna1 kirjoitti:

        Niin nyt tulemme todella erittäin mielenkiintoisen kysymyksen ääreen, että mistä ihmeestä tuo Juutalainen "Auer" on ilmestynyt Arjalaiseen kantarotuun, niin väitteeni on esitetty jo aiemminkin palstalla, kun olen tuonut esiin että Arjalaisten esi-isiemme kansainvaellus Tiibetistä suomenniemelle kulki Israelin alueen halki, ja saimme useita Juutalaisia vaimoja mukaan vaellukseen. Ja tuo perimä on vieläkin havaittavissa monissa aidoissa suomalaisissa.

        oli palstalla kerran Auerin = juutalainen keskustelua palstalla ja murha infon keskustelusivulta juuri siitä- niin ketju poisstettiin!

        Eli toinenkin keskustelu juuri tästä poistettu, koska se ei ollut raakkunan.


    • Tunne itsesi ja muut

      Jaa mutta kiinnosti kuitenkin HYVÄ niin pitääkin!

      Ihminen ja kansa joka tuntee omaakin historiaansa (sukuaan mm.) on älykäs ihminen, jolla on myös tulevaisuutta!

      • EVVK

        EVVK, EVVK, häivy satiaiunen


    • väkänihalija

      Tulimaan tutkija

    • zxcvbnm,m

      en tiennyt

    • EVVK

      EVVK, EVVK, EVVK, ettekö ymmärrä pässit, EVVK.

    • AN791

      Tiesin kyllä. Viimeksi luin hänen poikansa Antin nekrologin Helsingin Sanomista.

    • "Maiju"

      Tiedättekö kuka oli "Maiju Lassila"? Kuka hänet tappoi ja miksi hänet tapettiin?

    • Mutta miten hyvänsä, Auerin tutkimus Vanajaveden kehityshistoriasta on kiinnostava: Die postglaziale Geschichte des Vanajavesisees, 1924.

    Ketjusta on poistettu 16 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4088
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2911
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2310
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    10. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      756
    Aihe