Katainen Savon Sanomissa:

"Euron hajoaminen tai Suomen ero eurosta tarkoittaisi Kataisen mukaan merkittävien leikkausten tekoa Suomen hyvinvointibudjettiin ja kansalaisilta perittyjen verojen nostamiseen."

Mitäs vittua se nyt sitten on? EIKÖ OLE VEROTETTU RIITTÄVÄSTI, MITÄ???

Ei saatana mitä paskaa, kuuntelisivat viisaampia jotka sanoo että SUOMI vain
hyötyisi euro erosta.


http://www.talouselama.fi/uutiset/katainen savon sanomissa euroeron seuraukset suomalaisten arkeen olisivat dramaattiset/a2137163
1070
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Kyllähän se on niin ollaan eurossa taiei niin Suomen kansalaiset maksaa p*rse verellä veroja.

Käteinen on niin tyhmä ettei se keksi muuta kun verottaa kansaa.

Äänestä

Mutta niinhän se pitäisi juuri tehdä: Erota eurosta ja alkaa elää resurssien mukaan, vaikka se edellyttäisi verojen nostoa. Eikai niitä verojakaan voi laskea iänkaiken ottamalla lisää velkaa.
Suomella on kohta 100 miljardia euroa valtionvelkaa ja se on paljon näin pienelle taloudella.

Äänestä
  • Katainen heittäytyy tyhmäksi, markan palautusen suhteen, mutta muuta ei voi häneltä odottakaan!


    Ruotsilla menee hyvin omalla valuutalla, mutta nämä ministerit nostaa suurtapalkkaa ja velkannuttaa Suomen, nyt ovat maksamassa Saksan pankkien ongelmaluotot Espanjan konkurssipankeista. Saksalaiset ovat viisaita, kun maksattavat oman töppäilynsä meillä, näiden Katainen-urpilainen-rehn-sauliNiinistö-erkki-liikanen-eu-pulvaanien avulla:

    www.iltalehti.fi/talous/2012071515847956_ta.shtml

    Äänestä

Tottakai markkaan siirtyminen maksaisi - niin kuin euroon liittyminenkin - mutta sittenpä ei tarvitse ainakaan iän kaiken maksella hunsvottimaiden veroja ja ollaan riippumattomia ja määrätään itse omat budjettimme! Kannatetaan markkaa, vaikka vuoden pari kirpaisikin! Euro kirpaisisi joka tapauksessa!!!

Äänestä

poliittinen ura perustuu väärennöksiin ja pelottelemisiin asioista joita laskutaidoton väärentäjä ei ymmärrä.

Äänestä

Paluu markkaan tulis suomalaisille jo aivan liian kalliiksi, koska maailmantalouden kasvu hidastuu, ja monet valtiot velkaantuvat. Toki myös miehisen tajunnan omistava Katainen tietää tämän. Minä pidän todennäköisenä sitä, että EKP alkaa painaa lisää
seteleitä inflaatioriskistä huolimatta.

Äänestä
  • Tämä loputon petosmaiden velkasuo vie takuulla Suomen konkurssiin.

    Katainen on täysi toope, 35 miljardia on jo mennyt mitä Suomen pankki on laittanut ei kukaan tiedä.

    Katainen leikkii tietämätöntä markan palauttamisen suhteen; miksi? Joutuuko hän ja Niinistö paluttamaan lahjukset...? tai onko hänellä salaisia sopimuksia Saksan kanssa?

    Todella outoa, että hänellä ja Sauli Niinistöllä on pokkaa ottaa loputtomasti velkaa Suomen veronmaksajien piikkiin? ...ja siinä hän ei näe mitään pekoa???????????????????

    Äänestä

Katainen ei muuta osaakaan, kuin uhkailla ja veroja korottaa.
Katainen leikkaa suomalaisten hyvinvointia oltiin sitten eurossa tai ei.
Muistatte varmaan, kun Katainen pää punaisena ja naama kiitävänä uhkaili, kun sitä tukipakettia oltiin sorvaamassa Kreikalle.
Katainen vaahtosi ja pelotteli, että jos nyt ei ala niitä miljardeja Kreikalle löytymään, niin te suomalaiset olette pahassa pulassa, tulee sellainen lama ja taantuma, ettei sellaista ole koskaan aimemmin koettu.
Ja kuinkas kävikään, kun Katainen sai tahtonsa läpi, tuli lama ja taantuma ja euroopassa tilanne heikkeni entisestään.

Kyllä Katainen tästä todella suurta tyydytystä, kun itellä on suuri palkka ja samalla saa jotain ihmeen nautintoa siitä, kun tietää, että siltäkin 500 euroa/kk saavalta leikataan taas jollakin veron korotuksella 100 euroa.
Kataisella on kumma pakkomielle mallioppilasmaa suomen johtamisesta.
Luuleeko se tollo, että suomi on joku kultamuna, joka yksin pelastaa koko euroopan.

Äänestä

Suomen Raamattuopiston toiminnanjohtaja Raimo Mäkelä on kirjassaan "Naamiona terve mieli" kuvannut psykopaattien ominaisuuksia:

Hän on yleensä ystävällinen ja puoleensavetävä.
Hän esiintyy auktoriteettina ja on autoritaarinen
Hän haluaa olla huomion kohteena
Hän alistaa jokaisen, joka suostuu siihen
Hän ostaa liittolaisia ja käyttää toisia hyväkseen
Hän on epäluuloinen eikä luota keneenkään
Hän ei koskaan kadu, masennu, häpeä eikä ole syyllinen
Hän muuttaa kantaansa, unohtaa lupauksensa ja syyllistää muut

Äänestä

Kuinka vaikeaa narsistin on välttää oma yllätyksellinen kuolemansa?

Rahan h uora, pahan H UORA

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ON TÄMÄ TAAS.. kirjoitti:

"Euron hajoaminen tai Suomen ero eurosta tarkoittaisi Kataisen mukaan merkittävien leikkausten tekoa Suomen hyvinvointibudjettiin ja kansalaisilta perittyjen verojen nostamiseen."

Mitäs vittua se nyt sitten on? EIKÖ OLE VEROTETTU RIITTÄVÄSTI, MITÄ???

Ei saatana mitä paskaa, kuuntelisivat viisaampia jotka sanoo että SUOMI vain
hyötyisi euro erosta.


http://www.talouselama.fi/uutiset/katainen savon sanomissa euroeron seuraukset suomalaisten arkeen olisivat dramaattiset/a2137163

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu