vettä tulee jytyyttämällä ,. ja tätäkö nyt sitten jatkuu 25 päivää vai olenko ymmärtänyt väärin ,. ?
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
No nysse alkoi aurinko täällä paistamaan:)Käväisin lenkillä.Ihana kaunis kesäilta.
Mutta kyllä se kuitenkin kohta sataa,eihän se voi olla satamatta :(
No niin jytyyttää. Sen huomasi äsken liian myöhään autoilija, joka oli kaatanut motarilla kaidetta pitkästi. Etupyörätkin oli jossain pohjan alla, mutta ohjaamo näytti suhteellisen ehjältä. Ei tainut yksin taivas itkeä.
Ja tältä lehtitiedon mukaan näytti lähiseudulla :/
http://www.iltalehti.fi/jalkapallo/2012071515848834_vg.shtml
Kyllä.
Juhannuskokon jäännöksistä kerätään tuhkat ja sirotellaan niitä päälle. Pukeudutaan tuulipukuun, juuaan viinaa ja kiroillaan. Käyään Matkahuollon baarissa murjottamassa.
Äläs nyt ite mökötän,, minä erään hämäläisen matkahuollon baarissa seurasin kerran kaveria, jolla oli hitsin hauskaa pöytäseuransa kanssa ja paljon sanottavaa, vaikka minä en nähnyt hänen pöydässään muita :o) Niin ja ei hän juonut kun keskikaljaa :))
Että eiköhän pohjoisen pojat vielä muista normikesän olosuhteet ihan nautittavina :D
Taitaapi pakanallisilta suomalaisilta unohtua, että kesän sääkin on Luojan luoma.
Siitä pitäisi olla kiitollinen, ettei sada lunta niinko Etelä-Afrikassa.....
käytin sadepäivän hyväkseni ja päivitin tietokoneen, näytönohjainta myöten ,. vanha XP-koneeni tuntuu saaneen tästä operaatiosta lisää potkua :)
Eilen oli poutaa siellä, missä minä olin...oikein ihana sää oli, sopivasti 20 lämmintä...tänään on sitten sateista ollut aamupäivän, nyt alkaa joku valoilmiö tuolta pilven raosta pilkistää, tiedä vaikka voi viedä pyykit narulle kuivumaan.:)
Mutta kaikki suomen sateet ovat kevyttä muualla maailmassa riehuneisiin rankka sateisiin verrattuna. Onneksi niin, toistai seksi.
Meteorologi tilittää...
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012071515848105_uu.shtml
vedenpaisumusko on tulossa vai onko todellakin jo totuttu kuiviin kuumiin kesiin ja unohdettu Suomen sääolot?:)
Joo no siinä mielessä kyllä, että maa ei enää vedä vettä niin tulvaksihan se tuppaa nousemaan. Pieni helleviikko tekisi hyvää, että ehtisi kuivua välillä.
Mutta satoihan afrikassa lunta tuossa perjantaina. mm Johannesburkista Kapkaupunkiin oli teitä poikki. Melko mullistavaa, sanoisin.
Minun pitäisi päästä nyt täältä hotellista vit....sikkäästi sanoen erääseen paikkaan muutama kilometri. Kai se on otettava taksi. Meinaan sataa tosi reippaasti. Eilen ei ollut ulos mitään asiaa, tuli vettä siihen malliin.