Aikuinen poikani ei pese hampaitaan pyynnöistäni, keskuteluista ja neuvoista huolimatta.Muutenkin hygieniassa on toivomisen varaa. Kesätöihin ei ollut myöskään mitään kiinnostusta. Opiskeluitakin runsaasti rästissä.
Asiallisia neuvoja..
ärsyyntynyt mutsi
556
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Oletko varma ettei poika ole masentunut? Itsellä masennus oireili samalla tavalla.
Lapsuudessa nuo taidot opitaan ja opetetaan ja eikös aikuisen pojan pitäis olla jo maailmalla, eikä takakammarissa...eli oletkohan ollut huono äiti joka on antanut huonoa kotikasvatusta?!
Myöhäistä on enää tehdä mitään, mutta pistäisin itse pojan pihalle tai kouluun, ei tuollaisesta hyvää seuraa. Napanuoran on katkaistava, ennemmin tai myöhemmin.
Jos ei asu enää kotona, niin sitten et voi valittaa mistään, omapahan on hänen elämänsä :(
Lapsena opetellaan hygienia ja muutkin. Loppu on sitten lapsesta itsestä kiinni.
Mieluummin minä ainakin pitäisin huolta hampaistani kuin siitä haissenko nyt hijelle. Hiki ei satu mutta hammassärky on sangen p...eestä. Ehkä hän sitten oppii hampaijjen hoijjon ku routa porsaan kotiin ajaa, eli kun alkaa kyllin särkeä purupintoja sekä paikkailu ja juurihoitokin kenties uhkaavat.
Jalkahiki voi joskus olla niin tiukassa ettei se lähe vaikka tinnerissä päivän tallos. Minuta pari saunontaSUIHKINTA-kertaa viikossa riittää, ainaki mulle, vaikka hikiä töitä kyllä teen. Ei sekään nyt ihan poikaa varmaan ole, kuten jotku tekee, että käy iltaa aamua lämpimässä suihkussa vartin lojumassa.
Ei sitä suomalaisten tarvi sentään fyysisesti ihan hajuttomia olla, vaikka henkiseen hajuttomuuteen, mauttomuuteen ja yleensäkin aistimattomuuteen olemmekin jo aika moni taistelleet itsemmesisälle.
Elämä ei haise deudorantille ja kemikaaleille. Olen monesti ihmetellyt että ku joku akka tulee tien päällä hölökäten vastaan niin kymmenen metriä sen ohituksen jälkeen iskee naamaan jokin hajuvesipölläys. Miksi ihmeessä täytyy kemikalisoida itsensä hikihölkälle lähtiissään? Aivan sama ku meikkais ittensä ennen saunaan menoa!
Jos ei oo hänellä seuralaisenaan semmosta olentoa jonta takia tekee mieli pysyä hyvän hajusena niin mikäs silloin motivoisi puhtailuun?