Mieluiten ekklesiasapattiadventtiseurakunnasta tai Maranataseurakunnasta. (Eepu ei vain ole suostunut kertomaan, missä ne kokoontuvat.)
En pidä uudestikastetta tarpeellisena enkä raamatullisena, mutta jos sen suorittaisi, niin saisi ainakin täydet valtuudet alkaa tuomita ja haukkua muita uskovia niinkuin kaikilla tämänkin palstan uudestikastajilla selvästi näyttää olevan.
En pidä uudestikastetta tarpeellisena enkä raamatullisena, mutta jos sen suorittaisi, niin saisi ainakin täydet valtuudet alkaa tuomita ja haukkua muita uskovia niinkuin kaikilla tämänkin palstan uudestikastajilla selvästi näyttää olevan.
Vastaukset 34
Vanhimmat
mitään uudestikasteta ei ole olemassakaan.
Apostolit eivät kastaneet vauvoja vaan ainoastaan uudestisyntyneitä ja yhden kerran vain.
Anteeksi , mutta olet PI-HAL-LA.Kaikki JO vauvana kastetut kastetaan uudelleen mikäli he haluavat liittyä johonkin toiseeen kirkkookuntaan, esim. Helluntaikirkkoon. Uusi kaste on suoritettava. Siis ikäänkuin avioliittoon vihityt eivät olisi oikeasti avioliitossa Jumalan silmissä , mikäli he eivät olleet uudestisyntyneitä juuri sillä hetkellä, kun virkaan asetettu pappi heidät vihki. TÄmähän on periaate. Eli 99% kaikista avioliitoista on ilmeisesti mitättömiä.Kuulostaa omituiselta. Kastettu on kastettu, eikä sitä voi perua. Joten jos joku kastattaa itsensä aikuisena uudelleen, kyseessä on TOINEN kaste. P.s Voihan joku luterilainen pappikin sen uuden aikuiskasteen suorittaa. Tuskin se vie kastetta pois siltä ihmiseltä.Kyssäri: minkä ikäisenä suoritettu kaste on mitätön, ja minkä ikäisenä suoritettu kaste ei ole mitätön? Esim. afrikasta tänne saapuu pakolainen joka on kastettu 8-vuotiaana katolisen kirkon puolesta. Pitääkö hänet kastaa uudelleen, jos hän haluaa liittyä helluntai kirkkoon? Jos hän kuitenkin oli saanut kaste opetusta, niin kuin kirkoilla on yleensä tapa? Vastaan: kukaan ei osaa sanoa!
Vastausta sinulle nimim, - jyujuykm
Ei ole olemassa mitään "uudestikastetta"!
Ns, vauvakaste ei ole ensinkään mikään kaste, ja juuri siksi sitä ei voi lukea "ensimääiseksi kasteeksi" ensinkään, siksi koska se ei perustu kastettavan omakohtaiseen uskoon ja uskontunnustukseen, vaan lapsen vanhempien ja kirkon papin toimittamaan kasteen suoritukseen ja siinä järjestyksessä, aivan niinkuin he itse haluavat sen tuolle asiasta tiedottamalle lapselle toimittaa!
Niinsanottu "yksi kaste" suoritetaan Raamatun mukaan vain uskoontulleen ihmisen kastamiseksi, hänelle syntyneen uskon perusteella! Vain se on oikea Raamatun ilmoittama "yksi kaste", elikä se on se kaste, joka suoritetaan aina Raamatun mukaan veteen upottamalla, ei siis päälakea kastelemalla!
Tällainen upottamalla tapahtuva kastetoimi kuvaa synnille kuolemista ja sen hautaamista Yhdessä Kristuksen kanssa, Jeesukseen syntyneen uskon perusteella, joka on syntynyt Jumalan Sanasta! - (Room 10:17 / Room 6:3-4)!
Kirjoitit:
>Esim. afrikasta tänne saapuu pakolainen joka on kastettu 8-vuotiaana katolisen kirkon puolesta. Pitääkö hänet kastaa uudelleen, jos hän haluaa liittyä helluntai kirkkoon?
lainkaan Jumalan tarkoittama kaste, joten se ei ole ensimmäinen kaste Jumalan valtakunnassa vaan kirkon toimenpide vähän niinkuin kätikökin auttaa synnytyksessä. Näin kastetta, joka ei ole Jumalan valtakunnan kaste, ei voida ottaa huomioon ensimmäisenä kasteena lainkaan. Jos joku ajattelee että vauvakaste on Jumalan antama kaste, niin eksytettynä ajatelkoon jos ei tahdo mielenmuutosta tässä asiassa. Rakkaus Jeesukseen on rakkautta totuuteen myös tässä kaste-asiassa. Vihataan kaikkea valheellista myös kasteasioissa, sillä ovat Pahasta valheen isästä valheet ja totuus on Jeesuksessa.
eihän uudestisyntyneitä tarvi kastaa!
keula-airo
valtuudet alkaa tuomita ja haukkua muita uskovia niinkuin kaikilla tämänkin palstan uudestikastajilla selvästi näyttää olevan,on se päämäränisi jos näin on olet kaukana Jeesuksen armo liitosta kaste ei ole sitä että pääsee toisia tuomitsemaan.
"kaste ei ole sitä että pääsee toisia tuomitsemaan"
Onpas. Se on tasan ja vain sitä sitä eepulle, matheteelle, perämelalle, ja mitä noita nimimerkkejä täällä pyöriikään. Sinullekin. Vain siihenhän uudestikasteesta on.
Mathetes:
Helluntai-ja Vapaa seurakuntiin todellakin LIITYTÄÄN! Ja vain aikuiskastetut/ uudelleen kastetut yleensä hyväksytään jäseniksi.
tiedoite: ortodoksit, katoliset yms. muut ovat itseasiassa ALKUPEÄINEN SEURAKUNTA, SUORAA jatkumoa Pietarin perustamasta : TÄlle kalliolle MInä perustan kirkkoni, eikä sitä ...." He kastavat myös aikuisia. Ai sekö ei ole mielestäsi oikea kaste? MISTÄ sinä tiedät ettei he ole UUDESTIDYNTYNEITÄ? olen äärettömän lapsellinen. Monet Afrikassa aikuisena uskoon tulleet liittyvät juuri esim. katolisiin kirkkoon. Ortodoksi kastavat MONIA aikuisia. Ja jos haluaa koka tahansa voi pyytää upotuskastetta, vaikka luterilaiseesa/katolisessa kirkossa, jos haluaa. sitä vaan ei tuputeta. MISSÄ Raamatun kohdassa kerrotaan yksityiskohtaisesti MITEN TARKALLEN , kaste toimitetaan? EI MISSÄÄN. Sano jae jos voit? Et voi, koska ei ole.Mikä jae kertoo veden määrän? Montako litraa pitää olla? Valehtelet koska et voi vastata. Tiesitkö että katolisissa on monia profeettoja, esim. keskiajan nunnat, ja munkit. Monilla heillä oli ilmestyksiä Jeesukselta, lue Hengen tie kirjasarja esim. Katarina Sienalainen. Hekö muka ei olleet oikeita uskoia? Heillä toimi armolahjat, heillä oli jopa stigmoja. He olivat pyhimyksiä, ja monia ihmeitä tapahtui esim. Fransiscus Assisialaisen kautta, lue hänen elämänkerta. Ai ennen Helluntai kirkkoa 1900-lukua ei ole ainuttakaan oikein kastettua koko maailmassa? Sinähän hauska olet!
Kerro vielä: jos ympärileikkaus tehdään Herran käskystä 8 päivän ikäiselle juutalaispojalle, sekö EI OLE oikea ympärileikkaus siis, koska vauva ei sitä halunnut? No, pitäisikö kaikki mies juutalaist ympärileikata uudestaan juutalaisiksi, koska he ei siis oppisi mukaan siis olekaan juutalaisia?
ja vielä: Raamatusta ei löydy myöskään yhtäkään jaetta missä KIELLETTÄISIIN lasten kastaminen! Joten asia on jätety meidän harkinnan varaan. Raamatusta ei löydy montakaan käskyä, esim. wc-pöntön vetämisestä, silti me toimimme niin järjen mukaan.
kerron sinulle Mathetes koska et tiedä että MIKSI alkukirkossa (katolisessa) luovuttiin vähitellen upotuskasteesta, ja siirryttiin kastemalja käytäntöön. Syy oli käytännöllinen: monilla vuoristoseuduilla oli pulaa vedestä. Ei ollut silloin vesijohtoja, tai uima.altaita syrjäseuduilla, kaukana rannikoista. Vesi oli kallisarvoista, sitä kannettiin joista yms. Sitä ei riittänyt kastealtaisiin, eikä ihmisillä ollut mitään uima-altaita. Samoin vedestä oli pulaa, esim. talvella, sitä ei voitu lämmittää koska, ei ollut riittävästi puuta yms. TÄmä on FAKTAA! Lue hieman kirkkohistoriaa niin opit jotain.Tästä syystä siirryttiin kastamaan talvisin maljassa.Upottaisitko sinä sairaan lapsen/aikuisen jääkylmään veteen pakkasella?
Ja samoin. Miksi vauvoja alettiin kastaa kaikkialla kristkunnassa? Kerron: lapsikuolleisuus. Se oli niin suurta, että uskovat vanhemmat pelkäsivät kastamattomien lastensa sielujen puolesta. Rutto riehui, ja puolet lapsista- tai enemmän kuoli 1-vuotiaina. Tästä syystä uskovat vanhemmat halusi taata että lapsi on ainakin kastettu kun se on kuolemaisillaan. Koska lämmintä vettä ei olllut talvella, ja kesään ei voitu ododtella esim. sairaan, nälkään kuolevan lapsen kanssa, oli pakko kastaa lapsi (tai aikuinen) siinä heti, sillä vedellä mitä oli tarjolla. Syyt olivat siis käytännölliset. Pakottavista tarpeista tulevat. Parempi toki olisi ollut pysyä upotuskasteessa, mutta näin tuli tavaksi.
Vastausta sinulle - totuuttaööö !
Kirjoitit:
>>kerron sinulle Mathetes koska et tiedä että MIKSI alkukirkossa (katolisessa) luovuttiin vähitellen upotuskasteesta, ja siirryttiin kastemalja käytäntöön.>Miksi vauvoja alettiin kastaa kaikkialla kristkunnassa? Kerron: lapsikuolleisuus. Se oli niin suurta, että uskovat vanhemmat pelkäsivät kastamattomien lastensa sielujen puolesta.
Vastausta sinulle nimim, - olet valehtelija!
Kirjoitit:
>>Mathetes:
Helluntai-ja Vapaa seurakuntiin todellakin LIITYTÄÄN! Ja vain aikuiskastetut/ uudelleen kastetut yleensä hyväksytään jäseniksi.>tiedoite: ortodoksit, katoliset yms. muut ovat itseasiassa ALKUPEÄINEN SEURAKUNTA, SUORAA jatkumoa Pietarin perustamasta : TÄlle kalliolle MInä perustan kirkkoni, eikä sitä ...." He kastavat myös aikuisia. Ai sekö ei ole mielestäsi oikea kaste?>Monet Afrikassa aikuisena uskoon tulleet liittyvät juuri esim. katolisiin kirkkoon. Ortodoksi kastavat MONIA aikuisia.>MISSÄ Raamatun kohdassa kerrotaan yksityiskohtaisesti MITEN TARKALLEN , kaste toimitetaan? EI MISSÄÄN. Sano jae jos voit? Et voi, koska ei ole>Ai ennen Helluntai kirkkoa 1900-lukua ei ole ainuttakaan oikein kastettua koko maailmassa?>Kerro vielä: jos ympärileikkaus tehdään Herran käskystä 8 päivän ikäiselle juutalaispojalle, sekö EI OLE oikea ympärileikkaus siis, koska vauva ei sitä halunnut?
Juuri niin nimim, - äöläkl'äk ! :)
Kirjoitit:
>>Raamatusta ei löydy myöskään yhtäkään jaetta missä KIELLETTÄISIIN lasten kastaminen! Joten asia on jätety meidän harkinnan varaan
valheellisesti ilman Jumalan tahdon mukaista parannusta ja kastetta. Ihmisen sydän osaa olla aloittajan kaltainen.
Mietin vain, että onko sydämeni jo tarpeeksi paha, että kelpaisi uudestikastajien jengiin vai pitääkö tässä paatua ja tulla vielä paljonkin perkeleellisemmäksi ensin.
"Keula-airon" kannattaisi pyrkiä rienaajien kerhoon. Sinne kelpaavat
tuollaiset pilkkaajat.
Uskovien kasteelle hänellä ei ole asiaa, sillä hänen kirjoituksensa paljastaa
sen, että hän ei ole uudestisyntynyt Jumalan lapsi.
Rienaaminen ei ole motiivi mennä raamatulliselle kasteelle. Hänelle käy
samoin kuin Noita Siimonille, jolle Paavali sanoi:
"Menköön rahasi sinun kanssasi helvettiin..."
keula-airo mikä Jumalan tahdon mukaisessa kasteessa on väärin Jeesuksessa?
Toki voit jättää kertomattakin.
keula-airon tekevän parannuksen eikä jatkavan valheellisten rakastamisessa. Jeesus on hyvä totuuden lähde myös kasteoopissa ja vastustajansa on paha valheen lähde myös kasteopissa, siitä eroitamme mitkä ovat Jumalasta ja mitkä ihmisestä, ja tärkeää tämäkin. Tietysti jokainen itse vastaa Jumalan edessä omasta mielenlaadustaa ja Jeesusta tahtoo totuuteen omansa pyhittää, totisesti. Hallelujah!
Tietysti Jumala keula-aironkin TAHTOO tekevän parannuksen!
Ev lut kirkon kasteessa ei ole mitään väärää. Vapaiden suuntien omavanhurskauden kasteessa on melkein kaikki väärin.
Kysymys - keula airolle!
Kirjoitit:
>Ev lut kirkon kasteessa ei ole mitään väärää.
Kysymys:
No kerropa mikä siinä sitten olisi oikein!
Tuothan sitten selvityksesi esiin Raamatun omallla sanalla!
Kirjoitit:
>Vapaiden suuntien omavanhurskauden kasteessa on melkein kaikki väärin.<
Kysymys:
Mielestäni on reilusti tehty jos selkeästi ja rehellisesti kerrot mikä siinä on väärin!? Äläkä sitten puhu omiasi, vaan tuo tämäkin asia Raamatun omalla sanalla esiin, niin pysymme silloin Raamatun omassa ilmoituksessa, eikä omissa inhimillisissa tunteissa Raamatullista asiaa selvitettäessä!
Jeesus sinulle nyt runsaasti sanaansa valaiskoon!
Terv, mathetes
Miksi te kaikki ukastajat luulette, että teidän itsenne ei tarvitse tehdä mitään parannusta mistään? Saatte puhua pahaa luterilaisista uudestisyntyneistä, minkä ehditte! Niinkö se on?
Ukastajat tunnistaa tällä palstalla siitä, että he jakavat hanakasti kadotustuomioita kristityille, jotka eivät uusi kastetta heidän tavallaan. Uudestikasteitakin on monta erilaista kilpailevaa versiota!
Keula-airo kirjoittaa:
"mutta jos sen suorittaisi, niin saisi ainakin täydet valtuudet alkaa tuomita ja haukkua muita uskovia niinkuin kaikilla tämänkin palstan uudestikastajilla selvästi näyttää olevan"
Mutta osaathan sinä haukkua ja tuomita toisia ilman mitään ukastettakin!!!
Vieläpä paremmin kuin kukaan muu.
Metsä vastaa niin kuin sinne huudetaan, sinä uudestisyntymätön uudestikastaja!
Miellyttääkö?
Vastausta sinulle - selittäkääpä ukastaj !
Kirjoitit:
>>Miksi te kaikki ukastajat luulette, että teidän itsenne ei tarvitse tehdä mitään parannusta mistään?>Saatte puhua pahaa luterilaisista uudestisyntyneistä, minkä ehditte!
Niinkö se on?
Ota pölkky pois omasta silmästäsi!
Te suurin osa hellareista itse olette niitä kaikkein villeimpiä pahanpuhujia, joka tapahtuu toisinaan mitä riemaavammalla tavalla muita uskovia kohtaan! Elikä kertoo hellarin todellisesta nurjasta mielenlaadusta, jossa ei nimeksikään asu Kristuksen henkeä ja hänen sisäistä tuntemistaan!
-Kaste on Raamatussa Jumalan teko. Vapaissa suunnissa ihmisen teko.
-Kasteen merkitys on Raamatussa uudestisyntyminen, Kristukseen pukeutuminen, syntien pois peseminen, liittoon pääseminen - Vapaissa suunnissa kaste on vain merkki ja ihmisen oman uskon muille esittelemistä.
-Raamattu opettaa, että kaste ja usko pitää olla. Vapaat suunnat vaativat, että ne pitää saada järjestyksessä usko ensin kaste sitten.
-Raamattu ei määrää, että kaste pitää tapahtua upottamalla. Vapaat suunnat hyväksyvät vain upottamisen.
-Raamattu opettaa kaikkien ihmisten olevan syntisiä. - Vapaat suunnat vain aikuisten.
-Raamatussa kastettiin kokonaisia perhekuntia, Jeesus sanoi pienten lasten ottavan valtakunnan vastaan ja uskovan. -Vapaat suunnat väittävät vastoin Jeesuksen opetusta, ettei lapsilla ole tarpeeksi ymmärrystä. He estelevät lasten pääsyä Jeesuksen tykö ja propagoivat lapsikastetta vastaan ateistien ja vapaa-ajattelijoiden hengenheimolaisina.
Jeesus opettaa tulemaan lasten kaltaiseksi. - Vapaat suunnat nostavat aikuisen uskon esimerkilliseksi ja halveksivat lapsia.
En ole nähnyt ainoatakaan kadotustuomiota lausutatvan kenestäkään kastamisiin liittyen.
eli ei nyt niin suuria valeita sentään päästellä että viisaudenhampaat tippuu súusta
vai olisko ne jo aiemmin tippuneet ?.
Tässä yllä ei ole ainuttakaan totuudellista argumenttia.
Vastaus sinulle - täältä pesee!
Kirjoitit:
>>-Kaste on Raamatussa Jumalan teko.
Mathetes etunenässä, mutta muutkin uudestikastajat, sanovat jatkuvasti meille luterilaisille, että meiltä puuttuu usko ja uudestisyntyminen.
Ehkä sinä, perämela, et ole sellaisia kirjoittanut. Mutta monet ukastajat laittavat viesteihinsä runsaasti tuon tyyppisiä juttuja.
Kommenttia sinulle - keula-airo!
Nimim, perämela kirjoitti näin:
>>En ole nähnyt ainoatakaan kadotustuomiota lausuttavan kenestäkään kastamisiin liittyen.>Mathetes etunenässä, mutta muutkin uudestikastajat, sanovat jatkuvasti meille luterilaisille, että meiltä puuttuu usko ja uudestisyntyminen.
että syyttäjät voivat jättää asiansa Jeesuksen nimessä Jumalalle myös kasteasioissa. Tehdään myös niin että esilläpidetään hyvää ja totuudellista Jumalan antamaa kasteoppia Jeesuksen nimessä, jotta voimme tehdä kuten Mestarimme meidän tahtoo tekevän omassa elämässämme. Jätetään toisten asiaksi huolehtia omasta suhteestaan Jeesukseen ja Jumalaan.