Miehellä tatuointi, voi ei...

Tutustuin 50-vuotiaaseen mieheen. Kuinka ollakaan, hänellä on selässä tatuointeja.

Minulla meni heti maku koko miehestä. Kuulemma vielä ottanut yhden lähiaikoina.

Ei nyt ehkä ole enää tuon ikäisen juttu. Mies varmaan kuvittelee elävänsä kadotettua nuoruuttaan.
23534
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Makunsa kullakin. Jos inhottaa, niin älä ala tapailemaan häntä. En minäkään innostu pikkuvirkamiesmäisistä ukoista - tatuoidut kyllä menevät.

Äänestä

Miksi tatuointi olisi muka vain nuorten juttu? Ehkä sinunkin roikkuva ihosi näyttäisi vähän paremmalta tatuoituna.

Äänestä

No eiköhän tuo oman nahan koristelu ole ihan ukon asia. Jos kuvat sinua noin paljon häiritsee, niin heivaa mäkeen koko äijä.
Toisaalta onko sun pakko tuijottaa ukon selkää? Täydellistä miestä on kovin vaikea löytää. Eikö tärkeämpää ole sisältö kuin kuori?

Äänestä

Ethän sä ihan tosissasi tuota kirjoittanut? Onko tatuoinnit susta vain nuorten juttu? Aika ahdasmielinen taidat olla. Mäkin ottaisin tatuoinnin, jos en pelkäisi niin paljon siihen liittyvää kipua vaikka olenkin jo 45 v ja nainen! Sä olet vanhentunut ennen aikojaan.

Kaikkia tekosyitä sitä kuuleekin, kun ihminen selittelee itselleen, miksi ei haluakaan jonkun kanssa seurustella. Tuo oli kyllä pitkästä aikaa paras :).

Äänestä

Mutta onhan se niin että tietyt jutut vaan ei sovi kaiken ikäisille. Se vaan on karu fakta. Siinä kohtaa se nuorekkuuden tavoittelu vaan kääntyy jo naurettavuudeksi.

Ihan sama, kun näkee viiskymppisiä äijiä ajamassa jollain urheiluautoilla tatuoinnit vilkkuen, niin ei vaan voi kuin nauraa!

...ja tietysti kliseisenä lisänä tähän se, että kainalossa on ainakin 15 vuotta nuorempi nainen, kun oma vaimo on jätetty tylysti nuoremman tieltä.

Ikääntyminen on hieno asia ja sen voi tehdä TYYLILLÄKIN.

p.s. ennen kuin joku ehtii: en kirjoita katkeroituneena, olen vaan nähnyt näitä tapauksia niin paljon.

Äänestä

Tatuoinnit kyllä hyvin pitkälle ikuisia, joten et voi millään väittää että ne eivät olen jonkunikäisten juttu. Eikä 50 vuotias nyt niin vanha ole. Joku 80 vuotias on vasta vanha. Ei sinun ole väkisin seurusteltava miehen kanssa jos tatuoinnit ovat mielestäsi noin kamalia.

Itse olen vähän yli kolmekymppinen mies.

Äänestä

Kyse ei ole iästä mutta tatuoinnit antaa ihmisestä vähän lapsellisen kuvan.

Äänestä
  • Mielestäni vielä lapsellisempaa on muiden ulkonäön (eli onko niitä kuvia vai ei) arvostelu. Miten ketään voi oikeasti häiritä jonkun ulkonäön piirteet, oli ne sitten itse hankittuja tai syntyperäisiä? Aika pikkumaista.

    Oikeasti, en vaan ymmärrä. Kadulla kulkiessa katson ihmisiä pikemminkin positiivisessa mielessä kuin muita arvostellen.

    Äänestä

  • asdasdasdasdah kirjoitti:

    Mielestäni vielä lapsellisempaa on muiden ulkonäön (eli onko niitä kuvia vai ei) arvostelu. Miten ketään voi oikeasti häiritä jonkun ulkonäön piirteet, oli ne sitten itse hankittuja tai syntyperäisiä? Aika pikkumaista.

    Oikeasti, en vaan ymmärrä. Kadulla kulkiessa katson ihmisiä pikemminkin positiivisessa mielessä kuin muita arvostellen.

    En ole ketään tiettyä ihmistä arvostellut. Mutta todellakin tatuoinnit ovat rumia.

    Äänestä

  • ON epänormaalia, mennä kehdosta hautaan ,iho paljaana.

    Äänestä

No mutta mikä tässä on ongelma? Etti itsellesi paljasnahkainen mies ja tule sen kanssa onnelliseksi :D

Äänestä
  • Niin, ei siinä minustakaan ongelmaa ole. "Kuvattomia" miehiä löytyy siinä missä "kuvallisiakin" - itseasiassa enemmänkin. Ei itsellä ole ollut ainakaan mitään ongelmaa päätyä sellaisen kanssa yhteen ; ei ollut mikään must-juttu, mutta jossain määrin suotavaa kuitenkin, itsekin olen paljasnahkainen.
    Jokainen tehköön nahallansa, mitä lystää...

    Äänestä

Rumat ihmiset ne itseään tatuoi

Äänestä

Rumat vaatteilla koreilee, narsistiset niillä tatskoilla että kaikki katsos ja sitten ne alapään tatskat ja lävärit, erikoisuuden tavoittelua!

Äänestä

Höpö höpö, sekö nyt kaataa koko sun maailmas ?
Järki käteen !

Äänestä
  • There's one difference between tattooed and non-tattooed people; tattooed people don't care if you don't have a tattoo.

    Äänestä

todeta että saa olla tosi vahva luonne jos ei nuoruudessa hakatut kuvat muka koskaan ikinä "kaduta" edes vähäsen. Paras on oppia elämään niiden kanssa todellakin.
Jotkut kuvat on hienoja mutta idea musteesta ihon alla puistattaa. En itse ottaisi riskiä, että saan allergiaa tai että myöhemmin esim. neulan pisto sairaalassa voi vaikeutua jne.
On totta, että hieman rikollisen oloisilla ihmisillä on tatuointeja. Toisaalta mitäpä sitä muiden päätöksiä arvostelemaan.

Äänestä

Naiselle sopii.

Varsinkin ristiselkään, juuri "hukkaviirun" yläpuolelle tatuoidut ornamentit ovat kiinnostavia!

Äänestä

Tatuoinnit on TYPERIÄ!

Äänestä

"Ei nyt ehkä ole enää tuon ikäisen juttu"

Hohhoijaa taas...

Tatuoinnit eivät ole mikään "nuorten juttu".
Tee miehelle palvelus ja katkaise välit häneen. Hän ansaitsee todennäköisesti jonkun paljon paremman ja vähemmän ahdasmielisen kuin sinä.

Äänestä

Thöööh....

Äänestä

Jos tatuointi on taidokkaasti tehty, niin se voi olla tosi upea. Mielelläni sallin miehelle tatuoinnit (siis taidokkaasti tehdyt), itse en välitä ottaa.

Äänestä

eli heivaat miehen helevettiin jos tältä löytyy vuosiakin sitten tehtyjä tatskoja? mkaaay... Ihmettelen kyllä asennettasi, tatskat ovat kuumia. no tietysti iän myötä ne "hotit tatskatkin" voivat muuttua ruman näköisiksi. vaikea ajatella 50-vuotiaan kantilta kun on itse ihan nuori vielä. mutta minusta kantsisi suhtautua vähän avoimemmin tatskoihin, aika pieni juttu kuitenkin sinänsä... näet varmaan joka päivä ikäisiäsi miehiä joilla on tatskoja jossain vaatteiden alla. ei se ole mikään harvinainen juttu... Itsehän en itselleni (todennäköisesti) tule koskaan hommaamaan tatuointia (siis todennäköisesti, en tietenkään voi tietää) mutta miehellä tykkään kovasti. Niin ja minusta tatskojen lapsellisuus riippuu ihan siitä mitä niissä lukee/mikä kuva on. esim. joku "I LOVE DRUGS, SEX AND ROCK N ROLL!!11" on nolo. samoin jotkut huumeisiin liittyvät kuvat. tai semmoiset.. mutta juu, ei kai kaikki vaan voi sietää tatskoja. sitten sinun täytyy antaa miehelle kenkää, no can do.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei tatuoinneille kirjoitti:

Tutustuin 50-vuotiaaseen mieheen. Kuinka ollakaan, hänellä on selässä tatuointeja.

Minulla meni heti maku koko miehestä. Kuulemma vielä ottanut yhden lähiaikoina.

Ei nyt ehkä ole enää tuon ikäisen juttu. Mies varmaan kuvittelee elävänsä kadotettua nuoruuttaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu