Tappaminen sodassa....

Luumu appelsiini

Raamattu tuomitsee tappamisen ja tappaminen on synti.
Kuuntelin radio Dein ohjemaa Taivaan ja maan väliltä, jossa joku oli asiasta kysynyt, että tekeekö silloin syntiä, jos joutuu tilanteeseen, että maahan hyökätään ja joutuu puolustamaan maataan sotaherrojen käskystä ja tappamaan vastustajan sotilaita.
Vastaus oli, että ei tee syntiä, vaikka surmaa hyökkääjän sotilaita, että se ei olisi Jumalan silmissä syntiä.
Tuota vastausta vähän ihmettelin, koska monet uskovat valitsevat aseettoman palveluksen, siviilipalveluksen tai hakevat vapautusta armeijasta, etteivät joudu tilanteeseen, jossa joutuvat tappamaan.
Siis uskovaisena voi käydä myös aseellisen palveluksen tämän vastauksen perusteella, eikä se olisi syntiä.

Tuossa vastauksessa mainittiin, että jos sotilas ampuu siviilin, niin silloin tappaminen olísi syntiä eli vain sotilaista saisi tappaa ja siviili ei ole sotilas.
Onko myös niin, että syntiä on, jos on hyökkäävänä osapuolena ja surmaa puolustavan sotilaan ?

Vastauksessa tuomittiin synniksi, jos normaalissa siviili elämässä tappaa toisen ihmisen ja sitä verrainnollistettiin murhaan.
Eli ohjeman vastauksen perusteella uskova voi tappaa toisen ihmisen tekemättä syntiä, vain sotatilanteessa kun maahan hyökätään ja on puolustamassa maataan hyökkäävää vihollista vastaan ?
Raamattuhan puhuu esivallan noudattamisen puolesta eli armeija on yksi esivallan hallinta yksikkö, jota uskovan pitää noudattaa.
Kun toimitaan esivallan alaisena, niin silloin ihminen ei toimi oman tahtonsa kautta, vaan toteuttaa esivallan määräyksiä.
Tässä on varmaan se ero.
Samoin poliisi voi käyttää asetta rikollista vastaan, kun hän toimii esivallan alaisena, siksi poliisilla on nämä esivallan tunnukset vaatetuksessaan.
Kun poliisi riisuu nämä vaatteensa, niin sen jälkeen hän ei enää voikaan käyttää asetta uhkatilanteessa, koska jos hän silloin ampuu ja ammuttu kuolee, niin henkilö on tehnyt syntiä, jonka Jumala tuomitsee.

6

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei_Näin

      Eli natsit pääsevät taivaaseen? Tai vaihtoehtoisesti jatkosodassa kupsahtaneet suomalaiset joutuvat helvettiin natsien kanssa, sama hyökkäysoperaatio Barbarossa siinä oli kyseessä.

      • jhjhjhjhjhjhjh?!?

        Kristittyjen mielestä se menee just noin =)


    • .....

      Ilman sotatilaakin voidaan päätellä, jollei ole keinoja miten patologiset häiriköt saadaan kiven sisään, on turha ihmetellä, jos joku kannattaa kuolemantuomiota.
      Raamatussa on kehoitus, jos jollakulla on herkkä mieli, häntä ei pidä pakottaa osallistumaan sotatoimiin.
      Isänmaan puolustaminen on oikein, ei voida antaa periksi hädän hetkellä.
      Jokainen olkoon kuuliainen esivallalle.
      Turha puhua, etteikö jokainen mies mieluiten tappaisi, kuin antaisi tehdä pahaa lapsilleen.

    • selvä asia
    • nei dei
    • Enemmän tulee

      totella Jumalaa kuin ihmisiä ja maailmasta on Jeesuksessa meidät ulos kutsuttu. Tietysti Jumalan vastustaja saattaa vihastua jos ei sen valheita uskota.

      Tietysti Israelin tilanne Mooseksen johdolla oli erilainen, sillä Jumalan kansansa tahtoi suoraan johdattaa ottamaan luvattu maa haltuunsa ja elää vanhurskaudessaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7063
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3390
    Aihe