Helsinki: yliarvostettu?

uusstadilainen

Muutin jokin aika sitten Helsinkiin lähelle keskustaa ns. hyvälle asuinalueelle. Aiemmin on tullut asuttua ympäri Suomea eri kaupungeissa ja ulkomailla suurkaupungissa.

Okei, Helsinki on kaunis ja kompakti kaupunki, tapahtumia riittää, ja Suomen mittapuulla tämä on ainoa isohko kaupunki, mutta kyllä tähän maamme pääkaupunkiin silti kohdistuu mielestäni kovin paljon yliarvostusta, joka sitten valitettavasti näkyy esimerkiksi hinnoissa - etenkin asumisen hinnoissa.

5

243

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin se vaan menee

      määrittele "yliarvostus".

      Markkinat määräävät hinnoittelun.

      Kun kaikesta huolimatta kaikenmaalaiset landet tänne pukkaa
      niin kämpistä on vaan ikuinen pula, hyvistä sellaista.

      Lisäksi PK-seudun korkea palkkataso pitää huolen että
      täällä vaan asuntojen hinnat ovat ihan muuta kuin Pälkäneellä

    • uusstadilainen

      Pula kämpistä. Niin, kohtuuhintaisista kyllä ja varsinkin ehkä yksiöistä. Kun itse etsin asuntoa, näytöissä ei ollut mitenkään erityisen ruuhkaista. Toki niissä useampia katsojia oli, mutta ei silti kymmenittäin. Tilanne on tietysti eri asia kesällä ja syksyllä, kun opiskelijat hakevat asuntoja - silloin voi olla ruuhkaa.

      Olen kuitenkin vakaasti sitä mieltä, että Helsingissä asuntojen hinnoissa on ilmaa ja melko paljon - etenkin ns. hyvillä alueilla. Esim. yhtiövastikkeet ovat täällä usein suht. alhaisia, koska monet vanhat taloyhtiöt ovat ilmeisen varakkaita. Tämä selviää, kun tutkailee myytäviä asuntoja. Esim. Tampereella ja Turussa, joissa lienee myös jossain määrin korkeampi palkkataso kuin "keskiverto Suomessa", vuokrat ovat huomattavasti kohtuullisempia - etenkin Turku on yllättävä poikkeus. Toki pääkaupunkistatus ynnä muut mielikuvaseikat aina nostavat hintatasoa, mutta ilmaa todellakin on, jos kerran neliövuokrat liikkuvat jopa 25 eurossa.

      Toisaalta tarkoitan yliarvostuksella sitä, että ei tämä nyt niin kummoinen city kuitenkaan ole. Ihan ok:n kokoinen ja elämää on mukavasti, mutta suht. pienet ympyrät täällä silti on. Silti eläminen alkaa olla samanhintaista kuin oltaisiin oikein isossakin kaupungissa.

      Niin, itse en sanoisi, että markkinat määrävät vaan enemmänkin mielikuvat.

    • Kyläpahanen

      Helsingissä on kalliimpaa kuin monissa isoissa kaupungeissa.

      Seuraavan kerran kuin vuokraat tai ostat asuntoa, niin voithan mainita tästä ja vaatia 20% hinnan alennusta. Siinähän se arvostus punnitaan sitten.

      Mitä on tuo valitus, kun Helsinki on niin pieni??? Miten kummassa viisimiljoonaisen kansan pääkaupunki voisi olla suurempi?

    • suomifanii

      SuPermarjosta tutun Sofian(FIIAN) sinkku biisi nyt kuunneltavissa osoitteessa http://www.youtube.com/watch?v=gptc4h_-jKQ myös fanisivut löytyvät facebookissa FIIA nimellä ,blogi myös Sofias World :) käykäähän tykkäämässä ja kuuntelemassa :)

      • Ei kiinnosta.

        En.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      65
      17113
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      41
      4874
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      300
      2748
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      148
      2052
    5. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      132
      1607
    6. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      17
      1547
    7. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      398
      1534
    8. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      25
      1474
    9. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      1313
    10. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      11
      1263
    Aihe