"Suomen rahat ovat yhden sekunnin Espanjassa. Saksa, Ranska, USA ja Britannia jatkavat tukilinjaa, kunnes ovat saaneet rahansa...Urpilainen ja Katainen eivät ymmärrä mitään koko asiasta..vakuudet ovat aivat yhtä tyhjän kanssa.
ISOKALLIO KERTOI KYLMÄN TOTUUDEN
PAJAZZO
581
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jykä saa oikein mitskuja Saksan pankkituesta. Löpölisa, Jutta peesaa..
Dyhmät demarit vielä voihkii onnesta!
US VERKKOLEHTI TÄNÄÄN...
http://elepomaki.puheenvuoro.uusisuomi.fi/111661-vakuudet-piilottavat-olennaisen
Jotain täytyy noiden kataisten porukoiden tästä myös hyötyä. Eivät ne muuten olisi niin suostuvaisia...
vai menevätkö kaikki rahat ns "rahajuutalaisille"? Sinne usaan?
Kunpa Isokalliolle annettaisiin enemmän aikaa selvittää tämä asia kansalle.
Ei tämä ole mikään Espanjan lainaohjelma vaan pankkituki. Espanjan valtion tukipaketti on vuorossa sitten Italian pankkitukiohjelman jälkeen.
Kyseessä on nyt EVVR:n suora pankkituki espanjalaisille pankeille. Suomen "vakuudetkin" saatiin espanjalaisten pankkien omistamalta talletusuojarahastolta, ei Espanjalta.
Hallitus perustelee Espanjan pankkitukea sillä, että Espanjan pankkisektorin kaatuminen haittaisi Suomen taloutta. Sama perustelu käykin mukavasti jatkossa kaikkien maiden pankkisektorin tukemiseen suomalaisten rahoilla. Luvassa seuraavaksi ainakin Italian, Ranskan, Iso-Britannian ja Itävallan pankkien pelastustalkoot.
Voisiko hallitus ystävällisesti joskus lopettaa veronmaksajien rahojen syytämisen ulkomaisille pankeille?
Kyllähän sitä täytyy Kataisen ja Urpilaisen tehdä mitä isommat määrää ja käskee.Muuten ei tulejatkossa ulkomaisia hyviä virkoja.