Brittien opetusministerinä toimiva kreationisti Michael Gove on hyväksynyt kolmen, kreationistien pyörittämän koulun avaamisen. Grindon Hall Christian school ilmoittaa avoimesti nettisivuillaan opettavansa kreationismia tieteellisenä teoriana ja vahvistavansa kristittyjen käsityksen, että Jumalan luoma maailma ei ole pelkkä teoria vaan totuus, asemaa.
"Creationist groups win Michael Gove's approval to open free schools"
"The education secretary, Michael Gove, has approved three free schools run by groups with creationist views, including one with a document on its website declaring that it teaches "creation as a scientific theory".
Grindon Hall Christian school in Sunderland, a private school due to reopen in September with state funding, says on its website that it will present creationism as science and affirm the position that Christians believe God's creation of the world is "not just a theory but a fact".
Ministers have also approved a free school in Sevenoaks, Kent, that says on its website it will teach in RE classes that "God made the world", while a third free school, in Nottinghamshire, is a fresh proposal from a group initially turned down over creationism."
Kreationistit tietenkin iloitsevat uutisesta, mutta minusta tämänkaltainen kehitys USA:ssa ja nyt Isossa-Britanniassa on erittäin huolestuttavaa. Kouluopetuksen pitäisi ehdottomasti perustua parhaaseen saatavilla olevaan tietoon, eikä suinkaan vanhoihin seemiläisiin tarustoihin.
Lähde: http://www.guardian.co.uk/education/2012/jul/17/creationist-groups-approval-free-schools
Ison-Britannian opetusministeri kylvää kreationismia
28
132
Vastaukset
- karvainen apina
Suunta maailmalla on hyvä ja oikea. Tämä uutinen Etelä-Korean jälkeen on mainiota luettavaa. Evo-oppi joutuu entistä ahtaammmalle ja debatti jatkuu.
"Tämä uutinen Etelä-Korean jälkeen on mainiota luettavaa"
Älä nuolaise ennen kuin tipahtaa.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10766267>Evo-oppi joutuu entistä ahtaammmalle
Älä hemmetissä. Opetatteko te evo-oppianne oikeasti jossakin?- kre
RepeRuutikallo kirjoitti:
>Evo-oppi joutuu entistä ahtaammmalle
Älä hemmetissä. Opetatteko te evo-oppianne oikeasti jossakin?Repe, tämä on uskonnollesi lopun alkua.
kre kirjoitti:
Repe, tämä on uskonnollesi lopun alkua.
Olen uskonnoton agnostikko, joten EVVK.
One small step for man....one huge leap backwards for mankind...
- nomadee
Yeah! But why it is You who say that?
You are one of on tjhese loosesrs.
Uskonnolliset koulut tulisi Suomesssakin pikimmiten lakkauttaa. Niissä tilanne ei liene nyt yhtä paha kuin USA:n tai Britannian uskonnollisissa aivopesuloissa, mutta lasten oikeusturva vaarantuu, jos perusopetuksessa ei olla yhtäläisiä - puhumattakaan sitten, jos sallitaan uskonnollisen hömpän väittäminen tiedoksi.
"mutta lasten oikeusturva vaarantuu, jos perusopetuksessa ei olla yhtäläisiä -"
Niin ja perusoikeudet (mihin oikeusturva kuuluu) laajemminkin.
"puhumattakaan sitten, jos sallitaan uskonnollisen hömpän väittäminen tiedoksi."
Jep, koska perusoikeuksiin sisältyviin TSS-oikeuksiin kuuluu oikeus päästä osalliseksi tiedosta, mikä ei näissä uskonnollisissa kouluissa toteudu.- kr
Tyhmä. Ei meillä ole uskonnollisia kouluja sillä meillä opetetan evoluutiota myös uskontotuneilla joka koulussa.
Etkös ole muka olla selvullä siitä että ev, lut kirkko opettaa evoluutiota uskontotuneillakin?
Uskononopettajat lukioissa valmenetaa kieltämään kaikki luomiseen osoittavat. pointit. solon1 kirjoitti:
"mutta lasten oikeusturva vaarantuu, jos perusopetuksessa ei olla yhtäläisiä -"
Niin ja perusoikeudet (mihin oikeusturva kuuluu) laajemminkin.
"puhumattakaan sitten, jos sallitaan uskonnollisen hömpän väittäminen tiedoksi."
Jep, koska perusoikeuksiin sisältyviin TSS-oikeuksiin kuuluu oikeus päästä osalliseksi tiedosta, mikä ei näissä uskonnollisissa kouluissa toteudu." mikä ei näissä uskonnollisissa kouluissa toteudu."
Siis ei aina välttämättä toteudu. Opetussuunnitelma on kyllä aina opetusministeriön hyväksymä, mutta yksittäisten opettajien seuraaminen on käytännössä mahdotonta.kr kirjoitti:
Tyhmä. Ei meillä ole uskonnollisia kouluja sillä meillä opetetan evoluutiota myös uskontotuneilla joka koulussa.
Etkös ole muka olla selvullä siitä että ev, lut kirkko opettaa evoluutiota uskontotuneillakin?
Uskononopettajat lukioissa valmenetaa kieltämään kaikki luomiseen osoittavat. pointit.Ai ei ole uskonnollisia kouluja?
http://www.kristillinenkoulu.net/
http://www.kristillinenkoulu.com/
http://www.helsinginkristillinenkoulu.fi/
http://www.eykk.com/
http://www.oulunkristillinenkoulu.fi/
Joko riittää? Käytännössä kaikissa isommissa asutuskeskuksissa on uskonnollisia kouluja, myös muita kuin kristillisiä. Kyllä niissäkin tietenkin opetussuunnitelman mukaisesti opetetaan evoluutioteoriaa, mutta en menisi vannomaan, etteikö luomista opetettaisi rinnalla totena. Suomessa tilanne ei onneksi ole vastaava, kuin esim. USA:n ja Britannian vastaavissa, missä siis kreationismia opetetaan avoimesti.- däng däng
kr kirjoitti:
Tyhmä. Ei meillä ole uskonnollisia kouluja sillä meillä opetetan evoluutiota myös uskontotuneilla joka koulussa.
Etkös ole muka olla selvullä siitä että ev, lut kirkko opettaa evoluutiota uskontotuneillakin?
Uskononopettajat lukioissa valmenetaa kieltämään kaikki luomiseen osoittavat. pointit.Oliko sinulla jotain asiaakin?
solon1 kirjoitti:
Ai ei ole uskonnollisia kouluja?
http://www.kristillinenkoulu.net/
http://www.kristillinenkoulu.com/
http://www.helsinginkristillinenkoulu.fi/
http://www.eykk.com/
http://www.oulunkristillinenkoulu.fi/
Joko riittää? Käytännössä kaikissa isommissa asutuskeskuksissa on uskonnollisia kouluja, myös muita kuin kristillisiä. Kyllä niissäkin tietenkin opetussuunnitelman mukaisesti opetetaan evoluutioteoriaa, mutta en menisi vannomaan, etteikö luomista opetettaisi rinnalla totena. Suomessa tilanne ei onneksi ole vastaava, kuin esim. USA:n ja Britannian vastaavissa, missä siis kreationismia opetetaan avoimesti."2. Kokonaisvaltaisuus
Koulu tukee lasten hengellistä kasvua kokonaisvaltaisesti. Koulun antama kristillinen kasvatus liittyy koulun kaikkeen toimintaan. Kristilliset arvot vaikuttavat koulun toiminta-ajatukseen, toimintasuunnitelmaan, tavoitteisiin, oppisisältöihin, arviointiin, kodin ja koulun yhteistyöhön, työyhteisön kehittämiseen ja työtapojen valintaan. Oppilaille opetetaan ahkeruutta, vastuullisuutta, hyviä tapoja sekä Jumalan, itsensä, toisten ihmisten ja luomakunnan kunnioittamista.
http://www.kristillinenkoulu.net/index.php?id=k_toimitaperiaatteet&s=koulukr kirjoitti:
Tyhmä. Ei meillä ole uskonnollisia kouluja sillä meillä opetetan evoluutiota myös uskontotuneilla joka koulussa.
Etkös ole muka olla selvullä siitä että ev, lut kirkko opettaa evoluutiota uskontotuneillakin?
Uskononopettajat lukioissa valmenetaa kieltämään kaikki luomiseen osoittavat. pointit.> Tyhmä. Ei meillä ole uskonnollisia kouluja sillä meillä opetetan
> evoluutiota myös uskontotuneilla joka koulussa.
Noh? Etkö luokittelekaan evoluutiot(eoria)a uskonnoksi? Vai tarkoitatko uskonnolla sitä omaasi joka on ainutlaatuisen asiantuntevaan raamatuntutkimukseen perustuva & ikuisesti muuttumaton (tjs)?kr kirjoitti:
Tyhmä. Ei meillä ole uskonnollisia kouluja sillä meillä opetetan evoluutiota myös uskontotuneilla joka koulussa.
Etkös ole muka olla selvullä siitä että ev, lut kirkko opettaa evoluutiota uskontotuneillakin?
Uskononopettajat lukioissa valmenetaa kieltämään kaikki luomiseen osoittavat. pointit.Jälleen tuo tieteellisen kreationismin terävin kärki osoittaa poikkeuksellista osaamistaan. Päin persettä kuten hänelle niin tavallista.
Tuo kristittynä itseään pitävä pelletollo ei erota Pohjois- ja Etelä-Koreaa toisistaan eikä tiedä sitäkään, että Suomessa on uskonnollisisa kouluja !
Buuhahahahahaha !!!!
Miksi helvetissä sinulle pitäisi edes vastata? Et osaa mitään, olet aivan helvetin tyhmä ja saatanan tylsä.illuminatus kirjoitti:
Jälleen tuo tieteellisen kreationismin terävin kärki osoittaa poikkeuksellista osaamistaan. Päin persettä kuten hänelle niin tavallista.
Tuo kristittynä itseään pitävä pelletollo ei erota Pohjois- ja Etelä-Koreaa toisistaan eikä tiedä sitäkään, että Suomessa on uskonnollisisa kouluja !
Buuhahahahahaha !!!!
Miksi helvetissä sinulle pitäisi edes vastata? Et osaa mitään, olet aivan helvetin tyhmä ja saatanan tylsä.Toisinaan on tosin hauska vastata. Johtuisiko siitä että joskus minulla on kissallisia eli pehmeän tassun peittämiä mutta terävän kynnen sisältäviä ajatuksia?
naapurin.kissa kirjoitti:
Toisinaan on tosin hauska vastata. Johtuisiko siitä että joskus minulla on kissallisia eli pehmeän tassun peittämiä mutta terävän kynnen sisältäviä ajatuksia?
Perverssi olet :-)
Tässä taustaa kiinnostuneille: http://www.youtube.com/watch?v=ulX8nZjeCXE
- harvinainen lintu
Joskus mietityttää millaisilla eväillä ne amerikkalaiset lähtevät pesästä, joita kreationistivanhemmat opettavat pesässä eli kotona. Moniko pystyy vähänkään pätevästi opettamaan edes omaa äidinkieltään?
Mutta ehkä heistä tehdäänkin saarnaajia. Papin ammatti kuulunee dominoivasti periytyviin yhtä lujasti kuin lääkärinkin.Kyllähän ne monesti taloudellisesti ja sosiaalisesti hyvinkin menestyvät, mutta heidän käsityksensä todellisuudesta voi olla hyvinkin rajoittunut, mikä voi aiheuttaa paljonkin ongelmia laajemmassa mittakaavassa ajateltuna. Eli yksilöinä voivat menestyä, mutta yhteiskunnan kannalta katsottuna lopputulema voi olla negatiivinen.
- kr
Tieteelisenä kreationistina olen laillasi yhtä huolestunut. Fundakrea on näet ihan yhtä typerää kuin evoluutioteoria uskomuskineen.
Tilanne on sikäli ikävä että vielä muutama vuosi sitten evokit saivat vapaasti mellastaa hikitissiensä kanssa kenenkään estämättä ja niinpä he kehittelivät mitä tieteenvastaisimpia tarinoita ikinä kykenivät keksimäänkään evoluution puolustukseksi mutta nyt kun heitä vaaditaan tilille sanomisistaan niin kas kummaa, kaikki todisteet ovatkin vailla todellisen tieteen tukea ja niin nuo perkuleet fundakreat ovat taas saaneet taas jalansijaa.
Toivottavasti joku huomaa että ainoa oikea vastaus biodiveristeetin olemassaololle on tieteen kanssa yhteensopiva älyllinen luominen. Ei tarvitse sanoa evoluutioon uskovien epäröivien tavoin että "paras selitys", vaan voimme ylpeinä sanoa että ainoa selitys on ID eli älykäs luominen.
Ah, kyllä minä sitten olen ihastunut ID:n ylivoimaan evokkeihin nähden.Lässyn lässyn...
"Ah, kyllä minä sitten olen ihastunut ID:n ylivoimaan evokkeihin nähden."
Lucyn hikitisseihin sinä olet ihastunut.- däng däng
Oliko sinulla jotain asiaakin?
- New awaking
Missä paratiisi sijaitsee ?
- ........
Sharialaki osittain käytössä, kreationismikouluja, mitä seuraavaksi?
- 10+15
Kreationistit yrittävät mm. Yhdysvalloissa saada ID:n valtionkouluihin, joissa se on ollut kielletty. Suomessa kristillisissa kouluissa opetetaan ties mitä, kuka niitä opettajia siellä vahtimassa olisi.
"Entä koti-Suomi?
Vaikka Yhdysvalloissa siis tuli historiallinen päätös, ei tilanne Suomessa näytä kovin hyvältä. Ainakin kristillisissä kouluissa, kulissien takana, silkohapsillemme opetetaan mitä ilmeisimmin Raamatun versiota luomiskertomuksesta. Tämä voidaan päätellä seuraavasta, jyväskyläläisen koulun rehtorin lausunnosta:
”Moniarvoisessa yhteiskunnassa ei saisi opettaa vain ’yhtä totuutta’ ministerin henkilökohtaisen kannan mukaan. Kuitenkin esimerkiksi evoluutioteorian rinnalla ei saisi olla esillä muita vaihtoehtoja. Onko se sitä moniarvoisuutta? Näyttää siltä, että kristillinen maailman selitysmalli ei vaan ideologisista syistä kelpaa poliittisille päättäjille ja kristillisen arvoperustan aineksia ollaan määrätietoisesti vähentämässä kouluopetuksesta.” (Lausunnon antajana Juha Kyyrä, koulun rehtori. Ks. www.kristillinenkoulu.com)
Jyväskylän kristillisen koulun opintosuunnitelman biologia-osio on ylipäätään hyvin hiljainen mitä tulee evoluutioteoriaan. Olisiko siis täälläkin tarvetta ennakkopäätökselle?
Kokonaan toinen luku ovat erilaiset epämääräiset kreationismia julistavat internetsivustot, joita on alkanut ilmestyä kuin tyhjästä. (Ks. esim. id-idea.blogspot.com ja www.intelligentdesign.fi). Näiden ”asiantuntevien” sivustojen takana lienevät Suomen johtavat ID-kreationistipiirit, vaikkakaan he aitojen pelkureiden tavoin välttävät esiintymistä omalla nimellään. Selvää on, että häikäilemätön propagandasota on alkanut täälläkin."
http://www.skepsis.fi/lehti/2006/2006-2-niemela.html
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23945198Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325976SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32315654Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16410791Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369481Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!309383Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858468Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426814Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2216476