Eihän Soinilla mitään vaihtoehtoja ole, sillä hän on itsekin joukkoineen kuin Kardemumman yössä! Perussuomalaisen puolueen politiikka on kuin satutuntia toisensa jälkeen.
Muuten tiedoksi perussuomalaisillekin, että kardemumma on peräisin Intiasta, eikä mitenkään Espanjasta tai Italiasta tai muista Etelä-Euroopan roomalaiskatolisista maista.
Kaikkein vähiten Soini voisi osallistua minkäänlaiseen hallitusvastuuseen.
Ensimmäkin hänen kuntonsa ei kestäisi niin raskasta ja vaativaa työtä, toiseksi se olisi kuin poliittinen itsemurha aivan omasta vapasta tahdosta, eikä Soini nyt sellaiseen ryhdy. Hänhän menettäisi heti suuret tulonsakin, kun pieneksi kuihtuneella puolueella ei olisi enää varoja palkanmaksuun.
Muuten tiedoksi perussuomalaisillekin, että kardemumma on peräisin Intiasta, eikä mitenkään Espanjasta tai Italiasta tai muista Etelä-Euroopan roomalaiskatolisista maista.
Kaikkein vähiten Soini voisi osallistua minkäänlaiseen hallitusvastuuseen.
Ensimmäkin hänen kuntonsa ei kestäisi niin raskasta ja vaativaa työtä, toiseksi se olisi kuin poliittinen itsemurha aivan omasta vapasta tahdosta, eikä Soini nyt sellaiseen ryhdy. Hänhän menettäisi heti suuret tulonsakin, kun pieneksi kuihtuneella puolueella ei olisi enää varoja palkanmaksuun.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Miksi ei kestä ? kestihän Martti "marawalk" Ahtisaarikin
Vertaatteko tätä tyhjänpäiväisyyttä ja populistia Suomen ulkoministeriön huippudiplomaattiin, joka on ollut alallaan aivan ainutlaatuinen koko maailmassa?
Vanhaa Soinia vielä vanhempi Ahtisaari tekee yhää kovaa duunia. Soini loisii, vaikka hänelle lapioidaan miljoonia. Järjetöntä.
JAHA PUUPÄÄT TAAS JOUKOLLA LIIKKEELLÄ.....SIELLÄ
JOHAN NYT TYHMEMPIKIN PERSU TIETÄÄ ETTÄ KARDEMUMMA TULI MEILLE ETELÄ-EUROOPASTA.....EI MEILLÄ INTIAN KANSSA MITÄÄN KAUPPAA OLLUT KESKI-AJALLA
Kun chiliä ei vielä tunnettu ja ruokaan haluttiin tulisuutta, käytettiin erilaisia hyvin voimakkaita mausteita varsin surutta. Kardemumma oli suosittu mauste muinaisista ajoista alkaen aina keskiajalle saakka, jonka jälkeen uuden maailman mausteet alkoivat viedä vanhoilta voimakkailta mausteilta maaperää juurien alta. Sekä kreikkalaiset että roomalaiset toivat kardemummaa suuria määriä Intiasta.
Kaardemummaa käytetään pullan mausteena. Joten Soini tarkoittanee kaardememman yötä kuvainnollisesti kertomaan espanjan kansasta joka on käyttäytynyt ajautuakseen tälläiseen katastrofaaliseen tilaan elämällä kuin "ellunkanat" . Samoin kuten suomessa sotavuosien ihmiset kuvasivat 60-luvun lapsia pullamössökansaksi eli ensimmäiseksi sukupolveksi joka sai elää todella helppoa elämää heihin verrattuna.
Puolustan Soinia perusS. n jasenenä.
Suosittelen kardemummaa vähän kaikenlaisiin ruokiin, sillä tavallahan sitä käytetään myös Intiassa. Muutaman kardemumman kodan siemenet voi murskata ja maustaa niillä vaikkapa kalapataa tai perunalaatikkoa.
Itse olen niin epäsuomalainen, etten syö koskaan pullaa, joten minusta ei kai koskaan voisi tulla perussuomalaisen puolueen kannattajaakaan, enhän ole mikään pullamössön syöjä. Intialainen keittiö sen sijaan kiinnostaa ja uskon sen tekevän hyvää myös perussuomalaisille.
Intialaisia mausteita saa suuria valikoimia aasialais-afrikkalaisista kaupoista, joita löytyy useita ainakin Helsingin Hämeentietä Hakaniemen puoleisesta päästä.
Soini on ihan kaljahumman yössä, totolappu kädessä?
me persut ratsastetaan kaljakännissä keppihevosilla vain isä timolla voi olla oikea hevonen
Jänis istui maassa torkkuen, torkkuen, mikä sull' on jänönen, kun et enää hyppele,: hyppää pois, hyppää pois, hyppää pois.
terveisin
Perussuomalaiset rp.
sataa, sataa ropisee tili tili tom, tili tili tom
karhun varpaat palelee tili tili tom tom tom
karhun varpaat palelee tili tili tom
Sataa sataa ropisee tili tili tom, tili tili tom
koko pieni Nalle Puh on nyt märkä huh huh huh
koko pieni Nalle Puh on nyt märkä HUH!
terveisin
Perussuomalaiset rp.
Pitäisikö sitten Soinista pystyttää Helsinkiin oikea ratsastajapatsas. Ehdotan siihen kuitenkin hevosen sijalle muulia.
Mikä on Jutan vaihtoehto?
Jutta uhkailee päivät pääksytysten että Suomi ei lähde tukemaan kriisimaita JOS Suomi ei saa vakuksia!
Mikä on Suomen vastaus, jos Suomi ei olisi saanut, tai ei enää saa lainaamilleen euroille VAKUUKSIA! Kysymys kuuluu. Lähteekö Suomi eurosta jos uhkailut vakuksista eivät toteudu?
Persujen tavoiteohjelmasta:
Soini meni saunaan, laittoi laukun naulaan. Soini lähti saunasta, otti laukun naulasta.
Olipa kerran kuningas, jolla oli sen pituinen se.
ja siinä saunalaukussa oli megamäärä saunakaljaa
Totta. Sensuroin sen kohdan, jossa olisi pitänyt laulaa; "laittoi megaluokan kaljakassin vahvaan naulaan". Olenhan persu ja kunnioitan Isä Timoa. Siksi myös juon ihan sikatimona ja satuilen jopa sammuneena.
Jopa silloinkin sinä satuilet ja sikailet ja timoilet, kun tajunta on jo menetetty elikkä aivan sammuneena!
Aika hurrjaa, eikö totta vaan?
"tiu tau tiu tau tiu tau tittan, sirkat soittaa salolla, perspoijat ne siellä toisiaan kuksii suurella koivuhalolla....
Ottaisin minä Mörri-Möykyn jos vain kiinni saisin
pieneen koriin pistäisin ja kotiin kuljettaisin
pieneen koriin pistäisin ja kotiin kuljettaisin
Tiu tau tiu tau tili tali tittan sirkat soittaa salolla.
pikkuiset peikot ne piilossa pysyy kirkkaalla päivän valolla.
Tässä laulussahan kerrotaan aivan selvästi kansaedustaja Hakkaraisesta, jolla olisi toki ottajia, jos vain kiinni saisivat. Mutta Hakkarainen se onkin jo motoristijengien nahkamiesten varaama, eikä sitä enää niin vain saakaan kiinni.
Tiu tau tiu tau tili tali tittan sirkat soittaa salolla.
Ottaisin minä kiljukopsun jos vain tarjottaisiin,
suureen kannuun pistäisin ja naaman kumoaisin.
Olenhan persu.
Ottaisin minä peräreikään jos vain sisään saisin, pieneen reikään pistäisin ja eestaas nylpyttäisin
Jos ei näillä eväillä Eurooppa pelastu, niin on ihme?
http://www.youtube.com/watch?v=D-LeJS1VoDU&feature=related
tuloo möron perseestä:
http://www.youtube.com/watch?v=RQ9-lJ1HdsE&feature=related
Olet aivan oikeassa. niinhän sitä sanotaan, että lasten ja imeväisten suusta...
Mutta kuka perhana laski sen Soinin Iivisniemen päiväkodin leikkikentälle ?
Ja näköjään on käynyt sisälläkin kun on oppinut lastentarhan opettajien suosikkilauluja.
On tarvittavat ilmoitukset tehty ?
Lapsukaiset opettavat hiekkakakkujen teon lomassa Isä Timolle uusia Euroopan-pelastusvinkkejä?