Hui juku!

Minulla on 22 vuotta vanha auto jolla meinaan ajaa vielä parikymmentä vuotta. Ylläpitokustannukset ovat minimaaliset. Vaihto uudempaan on aina kysymysmerkki: minkälaisen saat. Vanha tuttu palvelija toimii kuin buick vaikka merkki ei olekaan tuo. Seuraava vaihtoehto on kai rollaattori (hih!).
Autoalalla ollut n. 40 vuotta.
4122
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei kai siinä mitään ongelmaa jos auto on sellainen kuin pitääkin, vaikka ajais 30 vuotta samalla autolla

Eli autossa on kaikki varusteet mitä ITSE tarvitsee, ei siis kaipaa esim ilmastointia tai automaattivaihteita jos sellaisia ei ole jne.

Äänestä

Eikö asentaja tosiaan tienaa tuon enempää?
Sinunlaisia onkin ärsyttävin palvella. Tulette meille kertomaan, kuinka vanha auto toimii ja salaa unelmoitte uudesta.

Äänestä

Tuolla ammattitaustalla ei vanhemmankaan auton ylläpito tuota ongelmia niin kauan kuin osia on saatavissa. Vaikka täällä monesti väitetään, ettei tekniikka kehittyy ripeästi, niin todellisuudessahan jo vuoden 1990 autot olivat ihan käyttökelpoisia vehkeitä. Ja kunnossa pidettyinä ovat vieläkin.

Äänestä
  • 80-luvun autot olivat teknisesti lujia mutta ruoste tuppasi vaivaamaan. Ruoste ja muut viat kyllä vei myös oman vm. -90 japsin paaliin n. 18v / 350.000 ajettuna, sinänsä auto olisi todellakin ollut ihan käyttökelpoinen jos vaan olisi säilynyt paremmassa kunnossa.
    En ole itse autoalalla töissä joten ei ole tiloja, työkaluja eikä osaamista tehdä pikkuhuoltoja ja korjauksia suurempia töitä. Korjaamolla teetettynä ne tulevat kovin kalliiksi, esim. ruostekorjauksissa pienen paikan laitto kynnyskoteloonkin teki parisataa euroa n. 5v sitten.

    Vaikuttaa siltä että 10 vuotta vanhana alkaa pikkuhiljaa tulla kaikenlaisia vikoja ja ruoste saamaan otetta. Siitä eteenpäin on tiedossa remonttia vähän väliä. Jotkut onnistuu repimään auton paskaksi jo muutamassa vuodessa joten siksi ostinkin vajaa vuosi sitten tuliterän pikkuauton, luulisi ettei ihan heti ole korjauksia tiedossa ja kukaan ei ole aiemmin käyttänyt tätä autoa joten omilta jäljiltä on kaikki kuluminen.
    Tilat ovat toki pienet mutta juuri ja juuri riittävät, ajettavuus sen sijaan ei tietenkään yllä isompien autojen mukavuuden tasolle. Tähdistä huolimatta en luota myöskään kolariturvallisuuteen kovin lyhyen keulan vuoksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ent. auotoasentaja kirjoitti:

Minulla on 22 vuotta vanha auto jolla meinaan ajaa vielä parikymmentä vuotta. Ylläpitokustannukset ovat minimaaliset. Vaihto uudempaan on aina kysymysmerkki: minkälaisen saat. Vanha tuttu palvelija toimii kuin buick vaikka merkki ei olekaan tuo. Seuraava vaihtoehto on kai rollaattori (hih!).
Autoalalla ollut n. 40 vuotta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu