USA syyllinen Eurokriisiin

Euron romahtamisen perimmäinen syyllinen on USA.
Euro-alue olisi voinut selvitä, jos ei USA:sta lähtenyt finassikriisi olisi lopulta romahduttanut joidenkin Euro-maiden valtiontaloutta.

Lukekaa Olli Pusan analyysi tilanteesta http://ollipusa.puheenvuoro.uusisuomi.fi/111810-eurokriisin-kaunistelematon-analyysi
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jenkeillä on tärkeämpää tekemistä esim. vallata luonnonrikkaudet arabimaista ja poistaa heille tai Israelille haitalliset johtajat vallasta.

Äänestä

Ihmekö tuo missä Jenkit siellä ongelma.

Äänestä

>>Euro-alue olisi voinut selvitä, jos ei USA:sta lähtenyt finassikriisi olisi lopulta romahduttanut joidenkin Euro-maiden valtiontaloutta.>>

Eikä olisi selvinnyt. Eikä usein pampatettu Lehman Brothersin konkurssi edes ollut se syy joka Euron kaatumisen aloitti.

Vaihtoehtonahan olisi ollut että USA olisi jatkanut Lehmanin velkapyramidin pystyssä pitämistä verovaroin muutamia vuosia eteenpäin. Juuri kuten nyt tehdään Euroopassa, tuetaan Espanjan pankkien jättimäistä asuntokuplaa ja velkapyramidia verovaroin.

Romahdus olisi tullut joka tapauksessa. Kyse on vain 1..2 vuoden aikajanasta jonka sisällä sitä olisi voinut tukitoimilla siirrellä eteenpäin tai taaksepäin.

Euroopan valtrioilla oli kestämätön 10.000 miljardin syömävelka olemassa. Tämä mälli olisi ennemmin tai myöhemmin romahduttanut maanosan joka tapauksessa, täysin riippumatta siitä mitä USA:ssa tehtiin.

Aivan Euroopan omaa vikaa, omien poliittisten johtajien huonoutta koko tämä Eurokriisi on.

Angela Merkelit ja Sarkozyt ja Berlusconit olivat maanosan johdossa, ja tänne he Euroopan johtivat. Suomea pääministereineen viedään kuin kuoriämpäriä tässä pyörityksessä.

Meille ei ole nyt valtiona käymässä hyvin, ellemme pääse tästä Eurosodasta irti ja eroon niin pian kuin mahdollista.

Äänestä
  • Pitänee paikkansa

    Lehmanin aikaan Euroopan komeroissa oli jo omat luurangot,mitkä nyt ovat alkaneet romahtamaan lattialle kun komeroiden ovia on alettu raottaa.

    Äänestä

"Lehmanin aikaan Euroopan komeroissa oli jo omat luurangot,mitkä nyt ovat alkaneet romahtamaan lattialle kun komeroiden ovia on alettu raottaa."

Tuota tarkoitinkin. Ilman USA:sta alkanutta maailmanlaajuista talouskriisiä Euro olisi vielä selvinnyt.
Suomen BKT tippui lähes 9 % vuonna 2009, sen jälkeen alkoi Suomen hillitön velkaantuminen, kun siihen asti oltiin joka vuosi maksettu entistä velkaa takaisin. Velkaantuminen oli sen hallituksen ideologinen valinta, jossa Katainen oli valtiovarainministerinä.
Samaan aikaan tietysti muutkin maat velkaantuivat, eritoten Kreikka, jossa Pasokin rahan käytölle oli vain taivas rajana.

Joidenkin tietojen mukaan vuonna 2008 olisi palanut 14000 miljardia dollaria rahaa kuin nuotiossa maalilmanlaajuisesti. Se rahamäärä yksinkertaisesti katosi maailmantaloudesta. Ja sehän oli ilmiselvästi sitä pelirahaa, jolla kriisi aiheutettiin.

Kriisi alkoi siisIUSA:sta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lappilainen. kirjoitti:

Euron romahtamisen perimmäinen syyllinen on USA.
Euro-alue olisi voinut selvitä, jos ei USA:sta lähtenyt finassikriisi olisi lopulta romahduttanut joidenkin Euro-maiden valtiontaloutta.

Lukekaa Olli Pusan analyysi tilanteesta http://ollipusa.puheenvuoro.uusisuomi.fi/111810-eurokriisin-kaunistelematon-analyysi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu