Piknik-juhlijat kuriin

Perjantaina 20.7. oli taas Espan puistossa törkyporukkaa, jotka eivät ymmärtäneet siivota sotkujaan pois. Puistossa on roskiksiakin, eikä ole pitkä matka hoitaa roskat sinne minne ne kuuluvat. Miksi jätätte olutlaatikon kuoret ja eväspaperit pitkin nurmikkoa? Tuohon vallattomuuteen on puututtava vaikka sitten roskaamissakkojen voimin!
12104
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Kun kaikki on tehty jonkun toisen toimesta, ihan päikkäriajasta lahtien. Syötetty, juotettu, persus pyyhitty ym. ym. ym. Nykyaikuiset kuvittelee pähkinäaivoillaan, että joku??? on olemassa, joka siivoaa jäljet heidän perässään.Kohta ne vaatii sijaislisääntyjää, ettei oma elämä häiriintyisi.

Äänestä

Puistossa alkoholin nauttiminen on luvallista, mutta laki kieltää aiheuttamasta muille haittaa. Joten muistakaamme, että sotkujen jättäminen puistoon on visuaalinen haitta! Siitä voi muistuttaa unohtajille.


Jk. Helsingin siivousvirasto voisi tuoda viikonlopuiksi isompia roskiksia keskeisille piknik-alueille (ainakin Espalle).

Äänestä

Jopas on taas Suomi24:ssä ongelmat. Hoh-hoijaa.

Äänestä

gfggggggggggggggg:lle

nykyään roskaaminen ON TODELLINEN ONGELMA.

Äänestä
  • hahah, no eikä ole. sen sijaan tää kaikesta valittaminen on jo ihan oikea ongelma.

    Äänestä

  • gfgggggggggggggg kirjoitti:

    hahah, no eikä ole. sen sijaan tää kaikesta valittaminen on jo ihan oikea ongelma.

    No jos himassa hukkuu siihen itteensä, niin roskat tuntuu susta varmaan joulukoristeilta.

    Äänestä

  • kihi kihi kirjoitti:

    No jos himassa hukkuu siihen itteensä, niin roskat tuntuu susta varmaan joulukoristeilta.

    ei, kyllä täällä kotona on ihan siistiä. mulla ei vaan ole ongelmia pääni kanssa, joten ei ole tarvitta valittaa aina kaikesta ;) toista se on moniongelmaisilla.....

    Äänestä

Eiköhän se opetus pitäisi alkaa jo lapsuus kodista.
Harmi että 60- luvulla meuhkattiin siitä vapaasta kasvatuksesta. Sen jälkeiset vanhemmat eivät ole viitsineet opettaa lapsilleen edes alkeellisempia käytöstapoja.
En ole itsekään ollut täydellinen kasvattaja silti täällä missä asun on leikkikenttä ihan ikkunan alla melkein... Joten ajattelevan niiden olevan elämän ääniä.

Äänestä

Joku tolkku tuohon sotkemiseen täytyy saada Viikonloppuroskiksia lisäämällä voisi aloittaa...

Äänestä

Suurinosa sotkijoista taitaa olla 80-luvulla syntyneitä, mitä on tapahtunut tapakasvatuksessa tämän sukupolven kohdalla?

Äänestä

80-luvulla syntyneissä näkyy jo rangaistuksista ja kielloista vapaan kasvatuksen kädenjälki. Eli psykologeille ja muille kasvatus-spesialisteille vain kiitokset tästä kaikesta. Kultamussukoille, kun ei ole saanut antaa piiskaa tai tukistaa, eikä kasvattaa mallilla jossa sotkut korvataan omalla työnteolla..

Äänestä

Mutta nehän haisee. Fiinit kledjut, mutta käveleppä perässä, niin suojamaski on tarpeen.Pesemätön fleida, monesti kledjut. Intissä pitää komentaa vaihtamaan alusvaatteet, kun ei itse ymmärrä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Siivotonta touhua kirjoitti:

Perjantaina 20.7. oli taas Espan puistossa törkyporukkaa, jotka eivät ymmärtäneet siivota sotkujaan pois. Puistossa on roskiksiakin, eikä ole pitkä matka hoitaa roskat sinne minne ne kuuluvat. Miksi jätätte olutlaatikon kuoret ja eväspaperit pitkin nurmikkoa? Tuohon vallattomuuteen on puututtava vaikka sitten roskaamissakkojen voimin!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu