korkein älykkyysosamäärä, jolla vielä saattaa joutua uskontojen uhriksi?
Onko olemsassa tutkimusta, josta tulisi ilmi
Onko tietoa?
1585
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Jeesuksessa Kristuksessa on kätkettynä kaikki viisauden ja tiedon avaimet.
lähde: Raamattu
" Jeesuksessa Kristuksessa on kätkettynä......"
Kukahan tuonkin lausui.? Ettei vain ollut Paavali, ?
veikkaisin että se on samaa luokkaa kuin vapaa-ajattelijoilla, mutta ehdottomasti korkeampi kuin sellaisilla, jotka pitävät jotain ihmisryhmää vähä-älyisenä.
Hmm...paljonkohan se silloin em. lausunnon antajalla. Heh.
En ole kuullut enkä uskokkaan että mitään älykkyysosamäärä tutkimuksia olisi koskaan tehty, mutta sen tiedän että psyykkistä tasapainottomuutta ja lievää jälkeenjääneisyyttä esiintyy huomattavan paljon uskonnollisissa piireissä ja sieltä pois pyrkineissä myös. Tällaiset ihmiset ovat kuitenkin pystyneet normaaliin yksinkertaiseen työntekoon ja elannon hankkimiseen itselleen ja perheelleen.
( Lähde. Uu Gerdt l & Ho Fin.
Aivan oikein sanoit,, uskonnollisissa piireissä mutta ei oikeissa Uskovien yhteisössä....
Eräs uskonnollinen vaivasi Paavali myös vaikka tänä päivänä monetuskovaiset sanoisi hänestä että voi miten hurskas palvelijatar..
16 Ja tapahtui meidän mennessämme rukouspaikkaan, että meitä vastaan tuli eräs palvelijatar, jossa oli tietäjähenki ja joka tuotti paljon tuloja isännilleen ennustamisellaan.
17 Hän seurasi Paavalia ja meitä ja huusi sanoen: "Nämä miehet ovat korkeimman Jumalan palvelijoita, jotka julistavat teille pelastuksen tien".
18 Ja tätä hän teki monta päivää. Mutta se vaivasi Paavalia, ja hän kääntyi ja sanoi hengelle: "Jeesuksen Kristuksen nimessä minä käsken sinun lähteä hänestä". Ja se lähti sillä hetkellä.
Uskontojen uhriksi on joutunut maailmassa joutunut paljonkin ihmisiä.
"USKON" uhriksi taas ei ole joutunut kukaan. Jeesus Kristus uhrasi itsensä MEIDÄN EDESTÄMME. Hän antoi täydellisen uhrin.
Useimmat uskovat kuuluvat johonkin uskonnolliseen piiriin tai yhteisöön, joten saivartelu on ihan turhaa. Jokainen uskontojen uhri, helluntailaisuudesta eronnutkin on kuulunut uskonnolliseen yhteisöön.
Ei pidä paikkaansa. Uskonnolla ja Uskolla on ero, kuin yöllä ja päivällä.
Pitää paikkaansa. Sinäkin jos olet uskova kuulut johonkin uskovien klaaniin.
Usko=uskonto ja uskova harjoittaa klaaninsa uskomuksia.
Ole sinä sitten siinä "uskossa". Kristityt uskovat Jeesukseen Herranaan ja Vapahtajanaan. Näin aivan siitä huolimatta, mihin kristilliseen tunnustuskuntaan he kuuluvat. Uskovan ihmisen sydämessä on todistus, jonka Pyhä Henki antaa. Se on todistus siitä, että uskova on jumalanlapsi.
Ihminen voi olla vaikka kuinka uskonnollinen, mutta hän ei ole pelastunut. Ihmisen ei tarvitse kuulua mihinkään mainitsemaasi "klaaniin". Hän voi silti olla jumalanlapsi ja jo tässä ajassa taivaan kansalainen. Mikään kristittyjen yhteisö ei ole täydellinen, koska siellä on epätäydellisiä ihmisiä. He ovat silti uskovaisina pyhiä, Jumalalle erotettuja.
Jokaisen sydämen tutkii ja tuntee Jumala.
Sinä et pelastuksesta osattomana tätä voikaan käsittää, etkä järjelläsi ymmärtää. Vain hengellinen ihminen voi ymmärtää hengelliset. Sinulle se on mahdotonta. Voit täällä väitellä ja vängätä miten haluat, asia ei siitä kuitenkaan muuksi muutu. Sen me jokainen Herran oma kyllä tiedämme. Tällaisia, kaltaisiasihan, mekin olimme ennen uskoontuloamme.
Me, uudestisyntyneet, TIEDÄMME Vapahtajamme elävän.
Uskonnolla/noilla ei siis ole mitään tekemistä elävän USKON kanssa. Tämän uskon voi omistaa ainoastaan uudestisyntynyt ihminen Jeesuksessa Kristuksessa.
45 ja tais olla nyrkkeilijöistä kyse?
Ei ole ... ja mikä on uskontojen uhri?
Ei ihminen jolla on usko Jumalaan ole uskonnon uhri.
Mutta jos ihmisellä on esimerkiksi ikuisen piinan pelko tai kammo josta ei pääse eroon - sikkoin hän kuuluu siihen ryhmään joita voitaisiin sanoa uskonnon uhriksi.
alex
Täällä on paljon tietoa:
http://www.suomi24.fi/yhteisö/s24_mina/debates/7496359?page=10
Älykkyys ja uskonnollinen usko – statistiikkaa
On tutkittu:
http://en.wikipedia.org/wiki/Religiosity_and_intelligence
"...demonstrated that Atheists scored an average of 1.95 IQ points higher than Agnostics, 3.82 points higher than Liberal persuasions, and 5.89 IQ points higher than Dogmatic persuasions."
Ateistin älykkyysosamäärä on siis keskimäärin korkeampi kuin uskovaisten.
Jos pienen lapsen psyyke säännöllistä väkivaltaa käyttäen jo elämän alusta asti harkitusti murretaan ja tätä kymmeniä vuosia säännöllisesti jatketaan ja se vieläpä uskolla ja seurakunnan hyväksynnällä perustellaan ja siunataan, ei siinä älykkyysosamäärät auta. Hän on uskonnon ja uskon uhri loppuelämänsä, sillä tehtyä ei koskaan voi saada tekemättömäksi, eikä tuhottua ja menetettyä elämää korjattua.