Sertralinin vähennys?!

Pienensin Sertralinin annosta 200 mg:sta 175 mg:aan ja tästä on jo pari viikkoa aikaa ja minulla on nyt parin päivän ajan ollut inhottavaa ahdistusta ja palan tunne kurkussa, tai oikeastaan sellainen tunne, että kohta tulee itku (itken todella harvoin!).
No, päättelin siitä, että en pärjää ilman suurempaa annosta, joten nostin annoksen takaisin 200 mg:aan. Tuntuu, että nyt se pala on häviämässä kun otin tuon lisäannoksen äskettäin.
Vai olisiko ahdistus ollut kenties vieroitusoire, vaikka Sertralinin puoliintumisaika on melko lyhyt..?? Lisäksi minulla on kaksi muuta lääkettä masennukseen, toinen väsyttävä masennuslääke iltaisin ja toinen masennusta ehkäisevä epilepsialääke.
Olenko jäänyt koukuun Sertraliniin vai onko se masennus joka pyrkii takaisin jos vähennän vähänkään annosta ja miksi se ahdistus tuli vasta parin viikon päästä eikä jo aikaisemmin?
3157
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

itsellä yritetään lopettaa ja mulla ollut vähän samantyylistä mutta pahin oli heitehuimaus :( pikkuhiljaa vaan vähennät!

Äänestä

Onko kellään tullut unihäiriötä Sertralinin vähennyksestä? Vähensin 5 mg:sta 25:mgaan tarkoituksena lopettaa lääke. En kokenut tarvitsevani sitä enää. mutta muutamia päiviä vähennyksestä alkoi uni reistailemaan :(
Lisäksi ihmeellisiä säkäreitä, päänsärkyä, ärtysyyttä... Nämä kestän kyllä mutta tuo uni kun meni huonommaksi.
Onko kellään kokemusta kauanko nämä vierotusoireet yleensä kestää? Lääkärin mukaan mitään ei pitäisi tulla, jos hitaasti vähentää...

Äänestä
  • ... siis 50 mg:sta vähennys 25:mg:aan...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Serotoniinikoukku kirjoitti:

Pienensin Sertralinin annosta 200 mg:sta 175 mg:aan ja tästä on jo pari viikkoa aikaa ja minulla on nyt parin päivän ajan ollut inhottavaa ahdistusta ja palan tunne kurkussa, tai oikeastaan sellainen tunne, että kohta tulee itku (itken todella harvoin!).
No, päättelin siitä, että en pärjää ilman suurempaa annosta, joten nostin annoksen takaisin 200 mg:aan. Tuntuu, että nyt se pala on häviämässä kun otin tuon lisäannoksen äskettäin.
Vai olisiko ahdistus ollut kenties vieroitusoire, vaikka Sertralinin puoliintumisaika on melko lyhyt..?? Lisäksi minulla on kaksi muuta lääkettä masennukseen, toinen väsyttävä masennuslääke iltaisin ja toinen masennusta ehkäisevä epilepsialääke.
Olenko jäänyt koukuun Sertraliniin vai onko se masennus joka pyrkii takaisin jos vähennän vähänkään annosta ja miksi se ahdistus tuli vasta parin viikon päästä eikä jo aikaisemmin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu