Guardian-lehti: Suomi jyrää!

http://www.guardian.co.uk/business/2012/jul/24/finland-triple-aaa-rating-moodys-eurozone?INTCMP=SRCH

Siinäpä näette, Kataisen ja Urpilaisen mollaajat -Suomi on ainut hyvin hoidettu Eurozone-valtio.

Soinin sutkaukset eivät kauas kanna..heh,
8115
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

tuli veronmaksajille maksamaan kun hinta varmaan salataan kuten kaikki muutkin Kiero-Kataisen tekemät sopimukset?

Äänestä
  • Laitan uudestaan poistetun kirjoitukseni. Huomatkaa että Guardian Magazine on Englannin arvostetuimpia lehtiä, ja he ovat valinneet "Suomi jyrää" artikkeliinsa, jossa kerrotaan virallisista päättäjistämme Jyrki Kataisesta ja Jutta Urpilaisesta, kuitenkin kuvan Inarin järveltä.

    Niin väitän että Englannin paras tutkimuskunta Scotland Yard on selvillä suomen tilanteesta paremmin kuin uskottekaan. Koittakaas miettiä mitä tämä oikein tarkoittaa.

    Äänestä

  • hallava_hevonen kirjoitti:

    Laitan uudestaan poistetun kirjoitukseni. Huomatkaa että Guardian Magazine on Englannin arvostetuimpia lehtiä, ja he ovat valinneet "Suomi jyrää" artikkeliinsa, jossa kerrotaan virallisista päättäjistämme Jyrki Kataisesta ja Jutta Urpilaisesta, kuitenkin kuvan Inarin järveltä.

    Niin väitän että Englannin paras tutkimuskunta Scotland Yard on selvillä suomen tilanteesta paremmin kuin uskottekaan. Koittakaas miettiä mitä tämä oikein tarkoittaa.

    Laitetaas maailmalle vähän paremminkin kuvia Inarin järveltä.
    Alkuperäis asukas Voitto Valio Viinanen vie meidät soutelemaan järvelle.

    http://www.voittoviinanen.com/albumi/inarinseitoja/1167204

    Äänestä

Jos niin on, se on Kataisesta ja Urpilaisesta huolimatta.
Ne ovat kyllä tehneet parhaansa Suomen lopunkin hyvinvoinnin hävittämisksi.
Ajatelkaapas millainen Suomizone-valtio me voitaisiinkaan olla ilman tuota hulluutta jolla meitä kiihtyvään tahtiin rasitetaan.

Äänestä

> Siinäpä näette, Kataisen ja Urpilaisen mollaajat -Suomi on ainut hyvin
> hoidettu Eurozone-valtio.

Vapaamuurari Katainen ei ole osannut mitään muuta kuin järkätä tälle maalle 40 miljardin euron edestä lisävelkoja.
Tällaisen Kataisen tekemän passkapäähomman osaa tehdä kuka tahansa, rahaa on aina helppoa hassata maailmalla.

Mutta koettaisipa poika tienata myös jonkin roposen. Kaikki nykyhallituksen aika on mennyt EU-kriisien kanssa keekoillessa, ja ainoana palkkiona on ollut 40 miljardia euroa velkaa.

Naapurmaassa Ruotsissa on eletty ihan samat talouden EU-vaikeuksien ajat, mutta ei niilel ole kuormana tullut 40 miljardin euron velkoja muilta EU-mailta.

Suomea on johdettu aivan ku-sipäisen typerästi. Eikä ainakaan Kokoomuksen kannattaisi yrittää nostella jotakin sulkia hattuunsa, että on ollut niin hitsin hyvä johtaja maalla.
Kun nippa nappa mennään sieraimet kuravesipinnan yläpuolella. Ja maa velkaantuu 7-8 miljardia euroa vuodessa kolmatta vuotta peräkkäin. Lisää samaa velanottoa edessä on vähintään 3 vuotta lisää.

Vientiteollisuus korisee aivan henkitoreissaan. Elinkeinoministerinä on täysin kyvytön Häkämies, joka makaa ja pähkäilee aivan yksinkertaistenkin päätösten tekemisen edessä vähintään 10...15 kuukautta aina.

Koko Suomen elinkeinoelämä kärsii valkopää Häkämiehen huonouden ja päättämättömyyden ja aloitekyvyttömyyden vuoksi.

Katainen Kokoomuksineen on tälle maalla helvatinmoinen kiviriippa. Ilman tuota elättien, nahkaminihameissa kulkevaa vapaamuurarisakkia maa pärjäisi paljon paremmin.

Äänestä

Kuinka hyvässä kunnossa suomessa on maantiet nykyään? Siitä pystyy päättelemään kuinka hyvin valtiolla menee. Suomessa maantiet ovat todella huonossa kunnossa.

Äänestä

Ja paskat on huonossa kunnossa, ajoin just Hesasta Kilpisjärvelle ja takasi eri reittiä, suomi on tyhjä maa, mutta tiet loistavia.

Äänestä

Ei olla katsottu peliä vielä loppuun!
Äläs hihku.
Sitä paitsi, vaikutat lapselliselta tyyliin 'kivaa kun joku kehuu mua/meitä'. Ei kuule tässä ei nyt lyhytjännitteiset, falskit kerskailut ole missään arvossa. Vielä nähdään, mikä on totta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Archie Bunker kirjoitti:

http://www.guardian.co.uk/business/2012/jul/24/finland-triple-aaa-rating-moodys-eurozone?INTCMP=SRCH

Siinäpä näette, Kataisen ja Urpilaisen mollaajat -Suomi on ainut hyvin hoidettu Eurozone-valtio.

Soinin sutkaukset eivät kauas kanna..heh,

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu