Missä asti legioonat kävivät pohjolassa?
Harzhornin taistelu
TV tänään
695
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Teutoburgin taistelusta Teemalta 20.00
edenneet paljoakaan Reiniltä. Tuli vastaan pelkkää metsää ja villi-ihmisiä.
Onko tää kompakysymys.
Teutoburgissa ne ei käyneet, koska ne jäivät sinne, käyminen edelyttää palaamista ja jos joka jätkällä on multaa suussa, niin ne ei enää palaa minnekkään.
Roomalaisten hallussa oli ennen Teutoburgia koko Reinin ja Elben välinen Germania, joten pohjoisin kohta oli Elben suulla sen länsirannalla, Pohjanmeren rannalla. Tosin laivaston alukset tutkivat myös Jyllannin rannikkoa, mutta sinne ei perustettu tukikohtia.
Teutoburgista pääsi pakoon joitakin satoja roomalaisia ja muutamia vangittuja upseereja vapautettiin myöhemmin lunnaita vastaan. Se ei tietenkään ole paljon noin 20 000 sotilaan armeijasta.
Siis pohjolan rannoilla liikkui roomalaisia?
Tuhannet germaanit palveli palkkasotilaina rooman armeijassa, kynnys edetä germaanisen naapuriheimon alueelle tuskin oli kovin korkea.