Uskonnottomien siirtymäriitit

Kirkon yksi tuotteista on siirtymäriitit. Onko teillä tietoa, tarjoaako joku kiinteä taho siirtymäriittejä? Omassa kokemuspiirissä on omien lasten nimenanto- ja porkukkaanottamistilaisuudet sekä näimavalan uudistamistilaisuus, kumpikin "omin neuvoin" eli itse tärkeinä pitämillä taamoilla ja tavoilla. Minkälaisia kokemuksia muilla?
161519
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Olisi kiinnostavaa kuulla ajatuksia myös siitä,milaisen "tahon" uskonnottomat tarvitsevat riittejä tuottamaan. Riitit kun yleensä ovat yhteisöllisiä tapahtumia tai kokemuksia.
Riittääkö oma suku riitin tuottajaksi? Valtio tai kunta? Vai jokin valtakunnallinen uskonnottomien järjestö?

Äänestä
  • "Jokin valtakunnallinen uskonnottomien järjestö" on ihan hyvä kilpailija yksityisille palveluntarjoajille, jos hinta kipuaa varsvustettavalle tasolle :)

    Äänestä

"Nimiäiset" voi ainakin järkätä "ristiäisten" tilalle, kun/jos suvun piirissä voi olla odotteita jonkinlaisesta tilaisuudesta. ps. www.pro-seremoniat.fi

Toki voi uudistaa perinteitä ja ilmoittaa lapsen nimestä hetikohta syntymän jälkeen. Ja järkätä kutsut sitten ilman "nimiäis"-otsikkoakin, tai olla järkkäämättä vain sen takia.

Prometheus-leirillä on päätöspäivänä juhla, jonne toivotaan vanhempia ja ystäviä.

Kai isovanhempikin voi tulla. Protu-leirin käyneelle isovanhemmat voinevat ostaa lahjoja, vaikka sitä ei taideta korostaa. (Rippikoulun käymisen kulttuuriin kuuluu painava tuo "lahjomis"optio..?)

Häät voi järkätä vaikka miten - ja virallisen vihkimisen voi hoitaa maistraatissa ensin tai sitten voi myös tilata sen siviilivihkijän sinne hääjuhlaan.

Äänestä
  • Nimiäiset, häät ja hautajaiset voi suunnitella yksilöllisesti. Se siis kuuluu pro-seremonioiden toimintatapaa.

    Mutta kyllä perheet voivat tehdä myös itse ja lähiystävien tuella oman tapahtuman ohjelman.

    Äänestä

  • No hei! Onhan tällainen taho siis olemassa. Hieno juttu, täytyy levittä tietoa!

    Äänestä

  • UPDATE_9683153 kirjoitti:

    No hei! Onhan tällainen taho siis olemassa. Hieno juttu, täytyy levittä tietoa!

    Uskonnottomissa häissä ja hautajaisissa olen ollut, en kuitenkaan nimiäisissä.

    Minkäänlaisia juhlia tai muistotilaisuuksia ei tietenkään tarvitse järjestää, mutta kyllä erään sukulaiseni hautajaisissa oli hyvä, että ulkopuolinen ammattipuhuja asian hoiti. Ei läheisistä olisi siihen ollut.

    Hän piti hienon puheen ja pohjatyö oli tarkkaan tehty. Hän puhui vainajan elämästä, sen karikoista ja ilonhetkistä kuin olisi itse tuntenut vainajan. Toki läheisten kanssa keskusteltuaan hän ammattitaidolla osasi puheen laatia.

    Äänestä

Eiköhän nuo ole aivan naurettavia.

Seuraavaksi järjestätte varmaan anti-jumalanpalveluksia, ristit nurinpäin?

Äänestä
  • Ilman muuta, naurettaviahan ne ovat. Eihän syntymäpäiväjuhliakaan saa kuin kristityt järjestää, kaikkien muiden juhlat ovat täysin naurettavia. Hautajaisetkin kuuluvat vain kristityille, eihän atestit läheisiään sure, mokomat saatananpalvojat! Niin vai?????

    Äänestä

  • ????? kirjoitti:

    Ilman muuta, naurettaviahan ne ovat. Eihän syntymäpäiväjuhliakaan saa kuin kristityt järjestää, kaikkien muiden juhlat ovat täysin naurettavia. Hautajaisetkin kuuluvat vain kristityille, eihän atestit läheisiään sure, mokomat saatananpalvojat! Niin vai?????

    Aloittaja sanoo: "Kirkon yksi tuotteista on siirtymäriitit."

    Pitääkö niitä tosissaan alkaa kopioimaan.

    Prometheus-leiri on kyllä kaiken huippu. Kaamean rippileirin "ateistiversio".

    Äänestä

  • kekek-kekek kirjoitti:

    Aloittaja sanoo: "Kirkon yksi tuotteista on siirtymäriitit."

    Pitääkö niitä tosissaan alkaa kopioimaan.

    Prometheus-leiri on kyllä kaiken huippu. Kaamean rippileirin "ateistiversio".

    No, vähän huono aloitus olet oikeessa. Kyllähän riittejä on joka kulttuurissa. Liittyy moniin hetkiin elämässä. Kukin juhlistaa sellaista hetkeä, jonka parhaaksi näkee. En oo ollut Prometheus-leirillä, mutta olen kuullut, että joillain on loistavia kokemuksia. Yks uskovainen ystävä harkitsi lapsensa laittamista sellaiselle. Ajatteli, että kotona hoidetaan uskonnollinen kasvatus, erilaisella leirillä voisi sitten miettiä vähän muultakin kannalta. Ei paha. Useinhan ateistit tekee saman, käyttää lapsia rippileirillä tutustumassa kristinuskoon.

    Äänestä

Minusta riitit on tärkeitä. Kun on jotain merkittäviä tapauksia elämässä, on hienoa jakaa ne rakkaiden kanssa. Ja jotakin kai sentään on kiva sanoa , tunnelman vuoksi jos ei muuten. Sellaista mikä tuntuu tärkeältä. Kun se on riitti, se toimii vähän draaman tavoin, voi puhua tunteista vähän eri tavalla kuin arkipuheessa. ja mitä ihmeen nurinperinristejä jos kerran on tarkoitus sanoa sellaisia sanoja joitka tuntuvat todelta. Olishan se ny vähän pöljää.

Äänestä

Hyvä on.
Ne ovat paikallaan.
Suomessa sellaisen osaa esitti aikoinaan armeija, mutta liikkumatomuuden ja lihoamisen takia, se on kohta vain vähemmistölle mahdollista.
Älkää vaan alkko leikkelemään osia näistä lapsista, siirtymäriiteissä.
Kauhistuttavissa krsistillisissä, juutalaisissa ja islmailaisssa piireissä amputoidaan lapsista osia pois leikkaustoimenpiteillä.

Äänestä
  • Kaipa siirtymäriitit sitten edustavat jotakin, jossa näkyy selvästi mitä voi tapahtua, kun tärkeiden tunteiden alueille sekoitetaan uskomuksia. Ehkä ton firman käyttämä sana seremonia on neutraalimpi merkityssisällöltään. Riitistä taitaa tulla käsitys, että se sisältää "ainoita oikeita tapoja ja sisältöjä".

    Äänestä

Ei ole tietoo.
Keskiajalla miespuoliset munkit vihittiin avioliittoon jos kysessä oli huomattava rakkauspari.
On ollut ja on olemassa kulttuureita, joissa omat vanhemmat opettaa lapsensa seksin saralla.
Se nyt vaan ei sovi meidän kulttuuriimme.
Ei pidä avata ovenrakoa valtavalle paineelle perhesuhteissa.
On olemassa paljon tukahdutettuja tunteita etenkin iseissä pikku tyttäriään kohtaan.
Sitä ovea ei todellakaan tule avata.
Tytöille on taattava oikeus elää yhteiskunnan normien mukaisesti.
He ovat lapsia!
Pedofilia on valtava ongelma muutoinkin, jos niitä aitoja aletaan edes raottamaan.
Olen katsonut ulkomaisia dokumentteja ja kyttäysohjelmia internetin namusedistä.
Tavalliset perheenisät ovat helposti saalistamassa uutta lihaa, jos kutia höllennnetään.
Se olisi kaaos

Äänestä

Kommentoi aloitusta


iksu_tep kirjoitti:

Kirkon yksi tuotteista on siirtymäriitit. Onko teillä tietoa, tarjoaako joku kiinteä taho siirtymäriittejä? Omassa kokemuspiirissä on omien lasten nimenanto- ja porkukkaanottamistilaisuudet sekä näimavalan uudistamistilaisuus, kumpikin "omin neuvoin" eli itse tärkeinä pitämillä taamoilla ja tavoilla. Minkälaisia kokemuksia muilla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu