Ehdottakaa varmatoimista vara-autoa

Tarttis saada varoiks edullinen ja helposti tee-se-itse korjattava/huollettava kulkine. Bensankulutuksella ei niin väliä mutta vakuutusmaksut sais olla halvat ja samoten osat. Suurimman osan vuodesta seisois varalla mutta kun tarvitaan niin silloin tarttis myös saada käyntiin. Joku 240 volvo? Säilytys kylmässä.
10121
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Sama se mikä merkiltään. Hinta n. 500 euroa, ikää 20 vuotta. Jos auton ostat vain seisomaan, et voi olla sata varma että tarvittaessa lähtee.

Äänestä
  • Eihan se oo ku laitaa tupakkitauon ajaksi röpöttämään niin varmasti öljyt sotkoo ja vähän latautuu. Kerran päivässä 5-10 minsaa tyhjäkäyntiä...

    Äänestä

Volvo 240/740/940. Toyota carina II, corolla. Mazda 323, 626.

Äänestä

Jaaha, se onkin täyttä arpapeliä.

Jos löydät hyvän 80-luvun 240 volvon niin fine, mutta iso osa niistä on nykyään läpimätiä ja remontin tarpeessa. Sama kaikkien merkkien ja mallien kanssa.
Mitä vanhempi auto ja enemmän kilometrejä, sitä suuremmat riskit.
Toki on paljon mallikohtaisia eroja samoilla kilsoilla ja vuosilla, mutta aina vanhassa on riski olipa se kuinka mersu tahansa. Ei voi sanoa suoraan, että osta sen ja sen merkkinen, mallinen, vuotinen ja kilsoilla. Kaikissa vanhoissa löytyy mallista riippumatta huonosti ja hyvin pidettyjä yksilöitä.

Jos et itse ole ammattilainen katsomaan autoja, niin suosittelen käyttämään jotain kaveria joka on tai ostamaan esim. autotohtorin palveluja.

Äänestä

Noista se on todellakin valittava. Tota 700-sarjaa vielä jonkun verran löytyykin. Semmonen hommataan.

Äänestä

Hahaa, etsivä löytää - mulkosilmäkorolla! Yhdellä ollut, merkkiliikkeessä kaikki huollettu. Pikkasen kuppaa konepellissä ja takakaarissa. Ei ihan ilmainen mutta kyllä toi tojotan vanha japsitekniikka on jotain käsittämättömän hienosti toimivaa. Sit ei muuta ku 10l kotelosuojaa ja vot!

Äänestä
  • Tervetuloa sitten pajalle ennen katsastusta. Vaikka kalliiksi tuleekin niin kuitenkin halvemmaksi kuin yrittää leimaa hitsaamatta. Hienoa kun saa taas yhden uskollisen asiakkaan.

    Äänestä

Höpöhöpö Hemuli :) Mulla on kuule ollu muutamakin auto tätä ennen ja osaan kyllä ihan hitsata itsekin. Leima on kaks viikkoo vanha joten vuoden-kahden päästä tuon voi heivata vaikka Kuusankoskelle :) Sit se on hintansa haukkunut..

Mutta työniloa - ei nämä hommat koskaan Suomesta lopu.

Äänestä

Tähtikeula W124 tai W201

Äänestä

Saab 900 tai 9000 80-90 luvulta. 300 tkm ei tunnu missään ja saa about 500-700 eur.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


KöyhänKulkine5000 kirjoitti:

Tarttis saada varoiks edullinen ja helposti tee-se-itse korjattava/huollettava kulkine. Bensankulutuksella ei niin väliä mutta vakuutusmaksut sais olla halvat ja samoten osat. Suurimman osan vuodesta seisois varalla mutta kun tarvitaan niin silloin tarttis myös saada käyntiin. Joku 240 volvo? Säilytys kylmässä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu