Onko sinulla 5 vuotias lapsi?

Jos on, kysy häneltä voiko vauva kasvaa äitinsä mahassa suuremmaksi kuin äiti. Luulenpa että lapsi tajuaa, ettei voi.
Tämä on 5 vuotiaan kehitysasteelle sopiva kysymyksenasettelu. Yhtä helppo on aikuisen ymmärtää että talous on ekosysteemin alajärjestelmä eikä voi kasvaa isäntäänsä suuremmaksi ja luulen että se näin esitettynä ymmärretäänkin mutta kun tulee johtopäätösten ja käytännön ratkaisujen aika niin:
http://www.kaleva.fi/mielipide/paakirjoitukset/talouskasvulle-olisi-tilausta/601314/

Tiedän että homo economicukselle on turha puhua järkeä, homo economicus on järjen ulottumattomissa, mutta yritän silti taas kerran:
Koska ikuinen talouskasvu on mahdotonta, on kehitettävä järjestelmä joka ei tarvitse talouskasvua, muuten käy köpelösti.
1398
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Toinen vaihtoehto on, että fiksut on pistetty näyttelemään tyhmää, ja syöttämään maailmalle valheita rajattomasta kasvusta.

Eliitti on ajanut maailmantalouden Lännessä umpikujaan, ja nyt samaa rahaa kierrättämällä ja lisää lainaa ottamalla ostavat vähän lisäaikaa, ennen kuplan poksahtamista kaikkien silmille.

Oli niin taikka näin, tilannetta se ei tietenkään miksikään muuta, allikossa ollaan.

Äänestä
Aloittaja

Kaikki nyt elävät ihmiset ovat syntyneet ja kasvaneet ikuisen talouskasvun maailmassa. Ns. suuren yleisön mieliin jatkuvan kasvun idea on iskostunut (iskostettu) niin syvälle, ettei sitä ymmärretä asettaa edes kyseenalaiseksi, tapahtuipa taloudessa ja ympäristössä mitä tahansa. Aina kun menee huonosti, syy ja syylliset haetaan joltain muulta taholta, esim. siitä ettei talous kasva tarpeeksi.

Sen oivaltaminen ettei talouskasvu ole ratkaisu vaan ongelma, edellyttää sellaista ajatusvallankumousta, ettei rahvas - kuten vaikkapa pääkirjoitustoimittajat - siihen kykene. Totuus valkenee vasta sitten kun on myöhäistä, jos sittenkään.

Äänestä
Aloittaja

Roistovaltiot Syyrian kimpussa
Roistovaltiot ovat romahduksen partaalla. Velkapyramidiponzihuijaus pysyy pystyssä enää vain valtioiden siihen syöttämän velkarahan avulla. Velkaruiskeen kasvattama kupla tarvitsee seuraavalla kierroksella entistä isomman ruiskeen jne. Lopulta kasinopelurit eivät enää usko persaukisten valtioiden takauksiin ja kupla puhkeaa.

Kupla on puhkeamassa toisestakin syystä. Velkapyramidiponzihuijaus edellyttää jatkuvaa talouskasvua ihan siitä riippumatta kuinka paljon krääsää on jo olemassa ja paljonko se kuormittaa ympäristöä. Ympäristön tila heikkenee nopeasti. Jos media kertoisi todellisen tilanteen, kansa kauhistuisi jos se uskoisi silmiään ja korviaan, mutta eihän se usko. Ihmisellä kun on uskomaton kyky uskoa vain se minkä hän haluaa uskoa. ”Onneksi” tämä ei ole uskonasia, romahdus on tulossa sitäkin kautta, eikä roistovaltioiden sota ainakaan paranna tilannetta.

Velkapyramidiponzihuijaus on tuottanut yhdelle prosentille väestöstä niin satumaisia voittoja, etteivät ne tietenkään aio lopettaa sitä, eivätkä voisikaan koska silloin kävisi käry.
Siis, roistovaltioilla ei ole muuta mahdollisuutta kuin aloittaa sota:

Länsimaiden sotilastoiminta Syyrian vastaisilla rajoilla Turkissa ja Irakissa lisääntynyt
http://www.verkkomedia.org/news.asp?mode=4&id=4565

Äänestä
Aloittaja

USA uhkaa Irania sodalla - Israel ennaltaehkäisevällä iskulla
http://www.verkkomedia.org/news.asp?mode=4&id=4574

Jollei Iran suostu luovuttamaan aluettaan ja öljyänsä USA:n hallintaan, USA on valmis aloittamaan sotilaallisen operaation sillä tekosyyllä että Iran rakentaa ydinasetta. Viime viikolla uhkauksen ennalta ehkäisevästä iskusta Iraniin antoi Israel.

Äänestä
Aloittaja

Joo, katsoin jo eilen. Muuten hyvä mutta kulta on erityisen huono rahana koska ennen pitkää kaikki kulta on muutaman harvan roiston hallussa aivan kuin velka nyt (maailma on pankkiireille ja muille pörssihuijareille velkaa useamman maapallon hinnan).
Parempia rahajärjestelmiä on esitetty useita ja muutamia kokeiltukin menestyksellä kunnes bangsteri&poliitikkomafia on kokeilut lopettanut.

Valitettavasti mikä tahansa rahajärjestelmä mätänee ennenpitkää niin kauan kuin poliitikkojen moraali on mitä on.
Tai suoraan sanottuna: niin kauan kuin ihmisten moraali on mitä on. Poliitikot saavat valtansa kansalta ja 81% väestöstä kannattaa nykyistä politiikkaa ja moraalia.

Jos joku on vielä hengissä sen jälkeen kun roistovaltiot ovat tekosensa tehneet, moraali saattaa parantua hetkeksi, mutta vain hetkeksi ja kohta on taas vanha meno päällä. ”Niin on aina ollut ja niin on aina oleva”, rämpimistä katastrofista toiseen, kunnes joku kerta tulee se viimeinen katastrofi.

Äänestä
Aloittaja
Aloittaja

Obaman valtuutus on pelkkä savuverho jolla uskotellaan amerikkalaisille että maa on poliitikkojen hallinnassa. Tosiasiassa niin Obama kuin muidenkin roistovaltioiden poliitikot ovat pelkkiä marionetteja pankkiirien sotapelissä.

Äänestä
Aloittaja

ystävyys, syvä rauha ja yhteisymmärrys
http://www.verkkomedia.org/news.asp?mode=4&id=4575

Siinä varttia vailla kaksitoista avasin radion hetkeksi, sieltä tuli hyvin harjoiteltu kuunnelma, se meni jotenkin näin:
Mies: suomessa on akateemisia henkilöitä jotka vastustavat natoa!
Nainen: mitä! Vieläkö suomi on rähmällään?

En viitsinyt kuunnella enempää mutta arvaan että natotuskuunnelma oli pitkä ja perusteellinen ja se lähetetään uusintana monen monta kertaa.
Olen sanonut ennenkin ja sanon taas: puolet kansasta on keskimääräistä tyhmempiä eikä sen toisenkaan puolen älyssä ole paljon hurraamista, ne on helppo hulluttaa minkä tahansa asian taakse.
Arvatkaapa mihin kansa haluaa suomen liittyvän seuraavaksi. Viiden pisteen vihje: se alkaan N kirjaimella.

Äänestä

Niin kauan kuin ihniskunta kasvaa, voi talouskin kasvaa. Vaikka sitten tehtäisiin tuotteet siitä mitä on eniten -ihmisistä.
Ainoa tapa pienentää taloutta on populaation pieneneminen. Ajan kanssa tai nopeasti....

Äänestä
  • Aloittaja

    Juu'u. Se istuu tosi sitkeästi kuin Junttilan tuvan seinässä.

    Äänestä

Aloittaja

Talouskasvuajattelu on ollut vallitseva käytäntö niin kauan että siitä on ihmisten mielissä muodostunut jonkinlainen luonnonlaki. Sitä se ei kuitenkaan ole, vaan ihmisen ikioma, luonnonlakien vastainen keksintö. Nyt ikuinen talouskasvu alkaa olla tiensä päässä mutta ajattelutavan muuttaminen näyttää ylivoimaisen vaikealta vaikka seinä on vastassa joka puolella.

Nykyinen elämäntapa ei ole läheskään ainoa, mahdollisuuksia on loputtomasti, mutta syystä tai toisesta ihmisten ajatus on jäänyt kiertämään kehää ikuisen talouskasvun ympärillä. Pahaa pelkään että herätys tulee olemaan kolkko.

Äänestä
Aloittaja

Kommentoi aloitusta


o.j.a kirjoitti:

Jos on, kysy häneltä voiko vauva kasvaa äitinsä mahassa suuremmaksi kuin äiti. Luulenpa että lapsi tajuaa, ettei voi.
Tämä on 5 vuotiaan kehitysasteelle sopiva kysymyksenasettelu. Yhtä helppo on aikuisen ymmärtää että talous on ekosysteemin alajärjestelmä eikä voi kasvaa isäntäänsä suuremmaksi ja luulen että se näin esitettynä ymmärretäänkin mutta kun tulee johtopäätösten ja käytännön ratkaisujen aika niin:
http://www.kaleva.fi/mielipide/paakirjoitukset/talouskasvulle-olisi-tilausta/601314/

Tiedän että homo economicukselle on turha puhua järkeä, homo economicus on järjen ulottumattomissa, mutta yritän silti taas kerran:
Koska ikuinen talouskasvu on mahdotonta, on kehitettävä järjestelmä joka ei tarvitse talouskasvua, muuten käy köpelösti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu