Myös Monti kuvasi keskustelua syvälliseksi ja harvinaislaatuiseksi.
http://yle.fi/uutiset/monti_italia_parjaa_ilman_tukilainoja/6238539
http://yle.fi/uutiset/monti_italia_parjaa_ilman_tukilainoja/6238539
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
eivät kai puhuneet samaa kieltä.
Enklanttia, enklanttia.
Katainen on viksu pääministeri.
Joo... kirjoitettuna isolla veellä.
Sen verran keskustelusta on paljastunut, että Katainen on sanonut suostuvansa kaikkeen kunhan saa taas mitalin. "Minä haluan oikein ison ja kiiltävän mitalin" olo Katainen huutanut oikein pomppien.
Hyvänen aika, huudatko siellä poikekaverisi kanssa peuhatessa.
Mitäs muuta Monti vois puhua, koska on Italian pääministeri. Luottaa vain kuin pukki sarviinsa. Turha puhua kansalaisten vääristä mielikuvista Italian kohdalla. Työttömyys lisääntyy Italiassa kaiken aikaa. Varsinkin nuoria muuttaa sieltä pois ulkomaille työnhakuun. Italiaa ei käännetä hetkessä. Montin pääministerikausi on lyhyt. Berlusconiset voimat jylläävät Italiassa syvällä. Luotan markkinoihin enemmän kuin Montin puheisiin!
Omituinen mies tämä Monti. Syyttää suomalaisia, jos markkinavoimien näkemys Italian tilanteesta ei miellytä. Vetäkööt hameen päälleen - tämä Mario.
Italista nyt löytyy monenlaisia poliittisia pelleilijöitä, berluskooneista alkaen.
EKP:ssä on toinen Mario. Täysin ovat puurot ja vellit sekaisin. Ei ole kirkastunut, että jukiset taloudet hoidetaan verovaroilla (julkisilla talouksilla on verotusoikeus sitä varten) ja yksityinen rahoitus hoitaa yksityisen puolen. Jos valtion verorahoja lainataan toiselle valtiolle, ei ole epäselvää kenellä on ensinsaantioikeus, koska yksityistä rahoitusta valtioille ei sallittaisi.
Juuri näin se pitäisi mennä. Yksityinen raha julkisessa taloudessa hämää vain julkisen toiminnan. Veronmaksajat eli kansalaiset kiinnostuksella seuraavat varojensa käyttöä, jos yksityinen raha ei ole asiaa sekoittamassa. Se on oikein, että kansanäänestyksellä valitut kansan luottamushenkilöt operoivat yksinomaan ja puhtaasti kansalta kerätyillä varoilla.
POlS PAKKORUOTSl
Jykä! Eurosta maksamme mitä vain pyydät!
Katainen on pohjoismaiden pääministereistä eniten esillä .
Siis esillä suomen tiedotusvälineissä,ei missään muualla näy eikä kuulu.
Ollaanko myö nyt ytimessä ? Sehän se oli kait se pääasia, hinnasta viis.
Onhan se MAHTAVAA : saa olla tärkeä vaikuttaja, eikä tarvitse itse kustantaa
kuluja. Siihen ei tarvita kuin hyvää supliikkia ja sopivia ystäviä.
Katainern on hyvä pääministeri.
Pakkoruotsittaja,nuorena väärentäjä rikollinen.
Katainen tekee kaikkensa pääsätäkseen komisaariksai. Suomen etu on toissijainen, kunhan saa uusia mitaleja ja ison pallin ajatetlee pieni mies (myös fyysisesti).