Listatkaa Ellen G. Whiten hurjimmat harhaopit!
"Ellen Erehtymätön"
Una Sancta
464
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mielestäni kun ja jos puhumme sanasta, niin Pyhä Henki kirkastaa Jeesusta.
Minua ei pätkääkään kiinnosta se, että aletaan katsomaan ihmisiin, koska
tikulla kaivelemalla Una Sancta. nimimerkistä löytyy pitkä lista sitä harhaisuutta, minkä taivas tuntee.
Jos eri ihmisten todistusarvoon katson, niin jos Kristusta kirkastetaan, osoitetaan Luoja Jumala taivaan ja maan luojaksi, osoitetaan matkalainen taivastielle, niin silloin olemme ihmisten vajavaisuuksien kohtaan armeliaita.
Katoavaisuudessa ei ole ketään täydellistä.
Ennemmin meidän pitää nähdä Valon viestin, bushmannin, buzzimiehen raamatun ja jumalakielteisyyteen. Siinä ei kirjoituksissa nouse valoa, vaan pimeys.
Tänäpäivänä se harhan löytyminen on tässä ja nyt hetken kirjoittajien teksteistä nähtävä.
Tänään ateistit pyrkivät alttarille kiistämään uskonnäköalat.
Kiistetään pelastuksen perusteet, Jeesuksen persoona, oppien asema, ettei raamattu ole opin ohje, Jumala on kuollut, uskontunnustus on harhaa, sekä opetuksista on luovuttava,.
Niitä pitää tarkata, koska se on tämänhetken harhaa.
Sellaisia ei ole. Piste.
Kuka aloittaa? Ei taida adventismi olla kristinuskoa eli ei ole vaikeaa....
Sinäkään et osaa muuta kuin urputtaa tyhjänpäiväisiä.