Voiko laakeri?

Auto vaihtoon

Alkoi oikeasta edestä kuulua ajaessa sellaista jurinaa, epäilen laakeria. Voiko vauhdissa narauttaa koko renkaan aivan jumiin, siis lukkoon?

7

9744

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ABC-123

      ..sulta lähtee koko pyörä vauhdissa omille teilleen..
      Nim. Kokemus nuoruudesta

    • Laakeri vaihtoon

      Jos pyörä lämpiää ajossa, niin laakerin kiinnihitsaantuminen voi olla uhkana.

    • Jussi

      Ystävälläni on -89 vuoden mazda 323. Auton oik. takalaakeri laakeri piti myös hieman ääntä. Ystäväni ajatteli kuitenkin ettei siitä ole haittaa ja jatkoi ajamistaan. Ajamista jatkuikin sitten 30 km kunnes laakeri hirtti kiinni 80 km/h vauhdissa. Oli täysi työ pitää auto omalla kaistallaan ja väistää vastaantuleva auto. Asfalttiin jäi n. 150 m pitkä musta vana. Sitten kun mentiin paikanpäälle katsomaan, laakeria oli aivan mahdoton irroittaa. Se oli vietävä pajalla, jossa se sitten rälläkällä sahattiin irti.

      Eipä kannata mielestäni vaarantaa omaa ja muiden turvallisuutta noin pienellä asialla. Uusi laakeri maksoi 17 euroa.

    • Mää

      Periaatteessa mahdollista, mutta ei näin käy yleensä.
      Laakerin sisärengas alkaisi ensin pyöriä tässä tilanteessa ja kuluttaa akselin urille.
      Etupyörissä ulkokehälle kävisi näin.
      Vähän aikaa kun pyörii niin rengas on melkein irti.

      Laakeri voi kyllä hajota kokonaan jos vaan ajaa ja kuulat/rullat irrota, sillon voikin tapahtua mitä vaan...yleensä pieniä palasia.


      Kannattaa vaihtaa heti, muuten on edessä yleensä kallis akselin vaihto kun se kuluu liian ohueksi& syville urille eikä laakeri enää pysy kiinni kunnolla.


      Muutama laakeri on vaihdettu, ei kyllä autoissa mutta muissa koneissa.

    • Jamppa

      koska rikkinäinen laakeri tekee niin paljon lämpöä että rasvat valuu ulos ja kuulat leikkaa kooliin kiinni. Yleensä saa aika miehekkäästi jurista ennenkuin tämä tapahtuu, mutta en missän tapauksessa yllytä kokeilemaan!

      Vaikka laakeri ei leikkaisikaan, niin seurauksena on aikaisemmin mainitun "akselin" eli oikeammin pyörän navan vaurioituminen. Se on harvemmin halpaa se...

      Notta korjauta hyvän sään aikana.

    • J H

      Jos laakeri ns. leikkaa kiinni jolloin kuulat lukkiutuvat/tuhoutuvat, alkaa laakerin sisäkehä pyöriä akselin ympärillä.
      Tämä johtaa nopeaan hitsautumiseen jolloin on riski, että pyörän vääntövoima kiskaisee akselitapin poikki.
      Voi tietysti käydä niinkin, että laakeri tuhoutuu niin väljäksi, että rohina ja kolina saa kuskin havahtumaan ja pysäyttämään auton ennen katkeamista.

    • budbugi

      ei kai nyt yhden pyöränlaakerin takia kannata autoa vaihtoon laittaa???

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      193
      3890
    2. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      58
      3276
    3. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      229
      2672
    4. Kesäaika on normaaliaika...

      ...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul
      Maailman menoa
      259
      2277
    5. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      80
      1949
    6. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      25
      1576
    7. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      38
      1491
    8. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      53
      1377
    9. Tulen hulluksi hänestä

      Hän on vanha ja varattu. Mutta olen ihan hulluna häneen. Haluan hänet omakseni. Haluan olla hänen kanssaan ajasta ikuisu
      Ikävä
      70
      1248
    10. Ensimmäinen kuukausi palkatatta

      Siis ei jumankauta näitä kokoomuksen ehdoituksia. Nytkin joku Otto Meri ehdoittaa, että ensimmäinen kuukausi pitäisi ty
      Kansallinen Kokoomus
      100
      1100
    Aihe