Niin kotimaasta kuin ulkomailtakin on raportoitu useita kertomuksia kun uskoontullut on sairautensa vuoksi mennyt ulkopuolisiin lahkoihin että siellä monien käsien kautta rukoiltaisiin parantumista ja hengen täyteyttä.
Eräässä tapauksessa näennäinen parantuminen oli kyllä tapahtunut kun se oli sairaalle julistettu ja kun sairas kaatui lattialle oli siitäkin iloittu kun henki oli kaatanut ihanasti.
Pienen ajan kuluttua kuitenkin sairaaksi julistettu oli kuollut.
Toinen samantapainen tapaus jossa oli iloittu parantumisesta mutta myöhemmin kerrottiin kuinka terveeksi julistettu oli sairastunut syöpään ja makasi sairaalassa kuoleman kielissä.
Onko tämä helluntailaisuutta?
Eräässä tapauksessa näennäinen parantuminen oli kyllä tapahtunut kun se oli sairaalle julistettu ja kun sairas kaatui lattialle oli siitäkin iloittu kun henki oli kaatanut ihanasti.
Pienen ajan kuluttua kuitenkin sairaaksi julistettu oli kuollut.
Toinen samantapainen tapaus jossa oli iloittu parantumisesta mutta myöhemmin kerrottiin kuinka terveeksi julistettu oli sairastunut syöpään ja makasi sairaalassa kuoleman kielissä.
Onko tämä helluntailaisuutta?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Onko asialla ollut jokin muu kuin Pyhä Henki?
"Älkää jokaista henkeä uskoko"
En mene käsien alle vaikka olisi kuinka "luterilainen" karismaatikko.
Olen sitä mieltä että kyllä kätten päällepanemisen kautta tai esirukouksen kautta ihminen parantuu.
On oltava varovainen.
Uudestisyntyneet järjestöt harrastavat muita useammin selvää noituutta. Noitia tietysti ei ole olemassa eikä loitsuilla kukaan parane.
Kyse onkin kääntöpuolesta. Kuinka paljon pahaa kristillisellä noituudella uskoville tuotetaan.
Pahan juuri on perususkossa. Rukousloitsu on yleinen noituuden muoto kaikessa kristillisyydessä. Toiset menevät tästä pidemmälle, rukousloitsukin haittaa psyyken kehitystä.
No tuollaista ei ollut Apostlien toiminnassa ,joka oli helluntaita terveesti.
En luota mihinkään muuhun kuin siihen, että oman seurakunnan vanhimmat rukoilevat ja voitelevat öljyllä kuten Sana neuvoo tekemään.
ja mieluusti pyydän seurakunnan ceepeevammaista rukoilemaan puolestani ennemmin kuin jotain tuntematonta kaukaa tullutta kaatajaa.
enkä päästä seurakuntaani jos minulta kysttäisiin, muuta kuin ehdottoman varmaa ja koeteltua julistajaa.
jokainen voi seurakunnassa rukoilla sairaanpuolesta, mutta jos ei ole uskon ja/taiterveeksitekemisen armoitusta, on parempi jättää terveeksi julistamiset tekemättä.
jotkut luulevat että se on uskoa, kun röyhkeästi julistaa syöpäparantuneen terveeksi !
ei se ole mitään USKOA, se on uskottelua ja vastuutonta sellaista.
eräässä rukousjonossa oli henkilön puolesta rukoiltu voimallisesti eikä mitään tapahtunut. rukoilija sani, sinulla ei ole uskoa ! rukoiltava sanoi; kyllä minulla on uskoa, mutta sinulla ei ole terveeksitekemisen lahjaa vaikka niin luulottelet !
Täyttä asiaa tämä kirjoitus.
Uskolla ja uskottelulla on valtava ero. Tietysti uskomme, että Jumalalle kaikki on mahdollista, mutta se ei tarkoita sitä, että Jumala toimisi aina kuten haluaisimme.
Joidenkin usko on niin tärisevällä pohjalla, että se murenee elämän reaaliteettien ja haurauden edessä. Maasta olemme tulleet ja maaksi jälleen tulemme. Siinä välissä sitten tapahtuu monenlaista ja toivottavasti mahdollisimman paljon yksin Jumalan kunniaksi.
eräässä rukousjonossa oli henkilön puolesta rukoiltu voimallisesti eikä mitään tapahtunut. rukoilija sani, sinulla ei ole uskoa ! rukoiltava sanoi; kyllä minulla on uskoa, mutta sinulla ei ole terveeksitekemisen lahjaa vaikka niin luulottelet !
Tämäpä oli terävästi sanottu.
"oli siitäkin iloittu kun henki oli kaatanut ihanasti."
Juu-u. Siitä iloitaan, kun ollaan erilaisille hengille alamaiset.
Ikävä kyllä Karismaattiset kaatuilut ja terveeksi julistukset ovat vain julistajan omia huutoja. Hyvin usein käy niin että rukouksessa kaatunut on parin päivän päästä entistä enempi sairaampi kun karismaattinen hurmos mennyt ohi ja arki koittanut. Sairaan mielenterveys kärsii tästä kun sairas uskoo jotain edesvastuutonta puhujaa joka hurmiohengessä huutaa ja julistaa !! Kävin helluntaiHerätyksen herätyskokouksessa eka kerran 1984 joulun alla. En ole näiden vuosien aikana koskaan nähnyt näissä karismaattisissa kokouksissa ihmeparantumista. 28 vuotta seurannut helluntaiherätysliikkeen touhua. Monelta puhujalta pitäisi kielttää puhuminen julkisissa kokouksissa, koska saarnatuolista julistettu teksi on ensisijassa, verrattavissa Jumalan Sanaa..joten ei sinne kuka vaan karismaattinen noitaloitsuja saisi edes mennä.
Totta on sekin että karismaatikot harrastaa ns. valkoista magiaa jossa yritetään parantaa sairasta erinlaisilla rukousloitsuilla ja erinlaisilla kättenpäälle panemisell. Nokiä-herätyslikkeessä yritti aikanaa pastori Markku Koivisto herättää henkiin 6 vuotiasta hukkunutta poikaa ruumishuoneellla. Yritys epäonnistui. Se oli törkeäää sekä irvokasta touhua.!!! Lähinnä kyyseen tulee mieleen rikos...hautarauhan törkeä häirintä yms. Jälkeen on selvinnyt että Nokia Mission pastori Markku Koivisto on hararstanut aktiivisesti homoseksuaalisia suhteita ja samaan aikaan ollut ns: karismaattinen parantja ja sananjulistaja !!!
Kumman paljon noissa uuskarismapiireissä tuntuu kulissien takana olevan homoilua ja juopottelua yms. touhuja.
Entäs jos menee käsien PÄÄLLE?
Ateistit kertoo siten kuin moni tällä sivulla,armolahjat toimii edelleen,moni myös paranee,itse olen sen kokenut yli kymmenen vuotta sitten,eli uskokaa mitä Raamattu lupaa ,turha elää omien aivoitusten varassa.Lahkohenki myös jyllää, on täysin sama minkä seurakunnan puitteissa nämä asiat tapahtuu,Jumala ei ole lahkohenkinen.
Et vastannut kysymykseeni.
Entäs jos menee käsien PÄÄLLE?