omakohtaista kokemusta:haimme yhteisvastuullista lainaa freetimelta,hylky tuli.vakiduumit molemmilla,luottotiedot ok.olisin tarvinnut pikku velkoihin lainan,että olisin selvinnyt niistä,ilman että ne menee nyt kohta käräjille ja ulosottoon.siitä hyvästä velkaan tulee hyvässä lykyssä puolet lisää.ja mistäköhän syystä,kun lainaa vaan ei herunut.tuloja yhteensä bruttona kuussa 3000e.niin ei.katsovatkohan sitten että mulla ittellä on vippivelkaa.mut oisinhan ne kuitannut ja hoitanut uutta lainaa yhteen paikkaan.näinhän tämä yhteiskunta pyörii.hyväuskoiset jätetään kuseen.kunhan itse lainanantajat istuvat toimistollaan,ja omat asiansa on hyvin,se on pääasia.joku tietysti nyt sanoo,että ei oisi ollut pakko ottaa niitä vippejä.joskus tekee virheitä.enkä varmaan ole ainoa.mutta kyllä vippifirmatkin osaavat houkutella niitä ottamaan.teksiviestejä satelee päivittäin,mainoksia.eikä tosiaan edes omasta pankista saa lainaa,en ole kyllä yrittänytkään,jos kattovat noi tiliotteet.
yhteiskunnan säännöt ajavat velallisen loppuun palamiseen
herkkuless
4143
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
No mitäs jos kokeilisit sieltä omasta pankista? Ja muitakin isompia luottoja myöntäviä puljuja löytyy. Miksi heität kirveen kaivoon ja syytät yhteiskuntaa omasta lyhytjänteisyydestäsi?
Ensinnäkin jos kahden ihmiset tulot on bruttona 3000 euroa / kk, niin kyse ei ole hyvätuloisista ihmisistä. Toisekseen, rahanlainaus on liiketoimintaa eikä hyväntekeväisyystoimintaa. Te olette raha-asianne holtittomasti hoitaneita vippipellejä, joille rahan lainaaminen merkitsisi merkittävän luottotappioriskin ottamista.
Hae niille alkuperäisille lainoille maksuaikaa.
Lainaa lainan päälle ja lainaa maksetaan lainalla. Hyväuskoisen velkakierre ei yleensä lopu lainalla. Koska jopa tuota isoakin lainaa aletaan paikata lainalla. Ymmärsitkös.
Se talouden remppa, joka teillä on edessänne. Olisi pitänyt tehdä jo paljon aiemmin. Mutta hyväuskoisten hölmöjen suurin virhe onkin yleensä pysähtyä vasta, kun käräjät ovat edessä.
Mieti tarkkaan olisitko pysähtynyt edes tuohon yhdistelmälainaan, vai olisiko jatkanut helppoa syöksykierrettä.
Yhteiskuntaa on turha syyttää. Pitää oppia elämään sillä rahalla jota on.