Olin syönyt pillereitä putkeen kolmekuukautta ja neljännellä kuulla päätin jostain syystä pitää taukoviikon kesken laatan. Nyt mietin et voinko tulla tällä ns. "taukoviikolla" raskaaksi vai säilyykö ehkäisyteho tämänki tauon aikana niinkuin normaalisti. Olen ollu tällä aikaa yhdynnynnässä. Ja jos tässä käy nyt ikävästi ja olen raskaana, niiin miten haen aborttia?
taukoviikko kesken laattaa
heppatyttö98
23530
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ei vaikuta. Silloin kun pillereitä syö useamman liuskan putkeen eikä pillereitä ole unohdellut, niin taukoviikonhan voi aloittaa ihan huoletta kesken sen uuden liuskan. Yleensäkin kunhan takana on kaksi täyttä viikkoa pillereiden syöntiä, niin taukoviikon voi aloittaa niin halutessaan, eikä se vaikuta e-tehoon (vrt. ohje, jos unohtaa pillerin 3. pilleriviikolla).
Ja tosiaan jos olet kolme liuskaa jo putkeen syönyt, niin taukoviikko kannattaakin aloittaa (neljä liuskaa putkeen on melko paljon, jos ei sitten jtn erityistä lääketieteellistä syytä siihen ole).
*Eikö kannattaisi silti ensiksi selvittää, säilyykö e-teho ja sitten vasta panna, kun tietää vastauksen... Ei se abortti ole mikään ihan helppo juttu kuitenkaan ikinä eikä sitä todellakaan kuulu pitää ehkäisykeinona.
Abortti aikasessa vaiheessa tehdään iin, että varaat ajan lääkärille missä sua opastetaan eteenpäin. Käyt ultrassa ja raskaus varmistetaan. Saat pillereitä joista osan otat suun kautta ja osa emättimen kautta. Saat valita teetkö tämän kotona vai sairaalassa. Sitten alkaa tyhjennys joka on alkuvaiheessa raskautta kuin kivualiaat kuukautiset. Toimenpide on itsessään muutamissa tunneissa ohi, mutta tiputtelu jatkuu noin viikon ajan yleensä.