Kreikka käynnisti setelipainon!

http://www.talouselama.fi/uutiset/kreikka kaynnisti setelipainon saksalla ei huomauttamista/a2139166

Katainen on varmaan nyt tyytyväinen, kun Kreikalla on kohta rahaa maksaa velkansa?
18160
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Onneksi suomalainen tyhmä kansa äänestää edelleen "vastuunkantajia"...enää kaksi kertaa tarvitaan teidän äänestystänne, sitten ei enää äänestetä...

Äänestä

Joskus pari vuotta sitten kun opiskelin taloutta niin tää niinistönkin suosittelema keino oli kuulema se viimeinen keino pelastaa talous ja silloin se olisi kuin "housuun kusemista pakkasella".

Äänestä
  • "taloudenopiskelija" kehottaisi EU:n pomoja tai suomen pomoja tekemään, että Euro pelastuisi?

    Äänestä

  • No mitä kirjoitti:

    "taloudenopiskelija" kehottaisi EU:n pomoja tai suomen pomoja tekemään, että Euro pelastuisi?

    Suomi eroon eurosta ja Saksa rahoittakoon eurobondien avulla manjana-Etelä-Euroopan törsäilyn.

    Äänestä

  • No mitä kirjoitti:

    "taloudenopiskelija" kehottaisi EU:n pomoja tai suomen pomoja tekemään, että Euro pelastuisi?

    "se viimeinen keino"

    eli hätäpaskan puristus, keinot loppu, goodbye, thank you, ... That's all folks!

    Äänestä

  • No mitä kirjoitti:

    "taloudenopiskelija" kehottaisi EU:n pomoja tai suomen pomoja tekemään, että Euro pelastuisi?

    Kaivossa pysy.

    Kehoittaisin kreikkaa luoman verotusjärjestelmän.

    Nyt siellä maksaa veroja vain torimummu:)

    Äänestä

  • No mitä kirjoitti:

    "taloudenopiskelija" kehottaisi EU:n pomoja tai suomen pomoja tekemään, että Euro pelastuisi?

    Miksi euro piisi väkisin saada pelastettua?

    Äänestä

Minullakin on oma setelipaino jo, shekkivihkonani on lyijykynä ja ruutupaperia mukana kaupassa mihin kirjoitan summan ja millä maksan!

Äänestä

Kaikki sadat tuhannet tuottamattomassa "työssä" olevat virkaloiset ja muut kynänpyörittäjät kilometritehtaalle, käteen 1000 euron starttiraha oman yrityksen perustamista varten.

Tuontitavaran etuosto-oikeus vain vientitavaran valmistukseen välittömästi osallistuville yrityksille ja näiden työntekijöille.

Muille kuluttajille vähintään 100% vero tuontitavaraan.

Äänestä

Hei, me tienataan tällä!!!!

Sillä välin kun sadat miljoonat kiinalaiset raatavat niska limassa tehtaissaan, tehden monenmoisia kulutushyödykkeitä, vehkeitä ja vempaimia Eurooppalaisille kuluttajille, on eurooppalaiset keksineet paljon helpomman keinon tehdä rahaa.

Euroopassa lauma pyrokraatteja istuskelee päätteidensä ääressä siirtelemässä raha bitteinä Euroopan tietokoneelta toiselle, kaikki lainaa kaikille, ja kaikki takaavat toisiaan, korkoa voidaan periä aina kun raha siirtyy omistajalta toiselle, aivan fantastinen keino ansaita rahaa.

Seuraavaksi voimme lopettaa kaikki tehtaat ja myydä ne kiinalaisille, sillä Kiinasta saa tavaraa, pistorasiasta sähköä, kaupasta ruokaa ja kelasta rahaa, eikö ole fantastista, vielä kun saataisiin 1,8 miljoonaa afrikkalaista huolehtimaan syntyvyydestä, ettemme kuole sukupuuttoon.

Äänestä
  • Setelit alkaa loppua, Suomenkin pankeille annettu määräys kertanostorajaksi 5000 euroa.

    Äänestä

Kreikka ei näköjään tyydy itsensä kaatamiseen vaan eurostoliiton kaatamiseen.

Nyt kannattaa omistaa dollareita, niiden arvo euroon verrattuna on kohta tähtitieteellinen.

Äänestä

Ja sitten vielä tuo jos on ruutupaperilappu ja lyijykynä, niin allekirjoitusta ja henkilötodistustakaan ei tarvitse, eihän näidenkään henkilöiden henkilöllisyys ole tiedossa keille pankkiireille Suomen rahat menevät.

Pelkkä lännen-tyylinen X tai - riittää todisteeksi että näin on maksettu.

Äänestä

Eikös Englanti sanonut kanssa että hekin käynnistävät puntapainon.

Äänestä
  • Kreikalle vaan työtämään setelipainosta miljardeittain euroja seteleinä, sama tilanne eikä ainakaan yhtään pahenisi. Kreikalle ja Espanjalle sekä Italialle vain samalla tyylillä 100 miljardia vaikka päivässä euroja seteleinä, sama lopputulos olisi kuin antaa päättymätöntä velkaa niille.

    Äänestä

Juu- mikseikäs me suomessakin voitais painaa seteleitä?TEHTÄIS SE VALTION TOIMESTA? Nykyäänhän pankit luovat rahaa tyhjästä ja siinä lienee koko ongelman ydin?

Äänestä

"Rahaa Unioniin" on yksi tunnetuimmista Euroopan historian hölmöläistarinoista:



Hölmöläiset, ei kun eurooppalaiset yhdistivät Euroopan valtiot, mutta siinä oli paha vika, rahaa oli liian vähän. Koska kukaan ei halunnut olla köyhä, päätettiin hankkia Unioniin lisää rahaa. Mutta miten? Sitä pohdittiin yhdessä. Lopulta joku keksi, että rahaa voitaisiin tuoda säkillä Unionin toisesta valtiosta, jossa rahaa oli yllin kyllin. Toinen hoksasi, että työ helpottuisi kun samalla kannettaisiin toisella säkillä rahaa toisestakin Unionin valtiosta, ja myös kolmannesta...jne.

Hölmöläiset...ei kun unionilaiset jakaantuivat moneen ryhmään. Toiset kantoivat rahaa Suomesta Kreikkaan ja toiset kantoivat rahaa Kreikasta Suomeen. Työ oli aika helppoa, sillä setelisäkit ovat kevyitä ja ykkösten ja nollien lisääminen kovalevylle ei ketään rasita. Unionin rajoilla ja internettin verkoissa kävi melkoinen vilske, kun toiset toivat ja toiset veivät. Mutta jostain syystä Unionin varallisuus ja kokonaisrahamäärä vain entisestään pieneni.

Unionin "viisain" mies Jyrki kulki siitä ohi ja kysyi, mitä hölmöläiset olivat tekemässä. Nämä selittivät. Jyrki otti kännykän ja soitti Ziionin Rothschildille, joka lainasi Unioniin lisää rahaa. Hölmö...ei kun Unionin asukkaat kirjautuivat nettipankkeihinsa - ja ihmeiden ihme, sinne todellakin oli tullut lisää rahaa. Miten viisas Jyrki olikaan!

Jyrkin mentyä hölmöläiset päättivät Ottaa zionisteilta vielä enemmän lainaa. Lainaa otettiin yhä enemmän ja enemmän, kunnes lainan kokonaismäärä ylitti Unionin kaiken omaisuuden arvon. Unionissa oli nyt siis jo enemmän lainaa kun omaisuutta. Saataisiinko ziionisteilta vieläkin enemmän lainaa? Yksissä tuumin päätettiin laittaa nimet paperiin, ja luovutettiin näin kaikki päätäntävalta ja omaisuus zionisteille. Kun Unionin asukkaat olivat muuttaneet kaiken omaisuutensa vihreäksi paperirahaksi, sen arvo romahti kasaan. Onneksi kukaan ei jäänyt alle.

Hölmö...ei kun Unionin asukkaat olivat hieman pahoillaan, kun heillä ei enää ollut tehtaita, ei kotia, ei omaisuutta, ja rahakin oli muuttunut arvottomaksi paperiksi, jolla voisi tapetoida vessansa seinän, mutta kun kukaan ei omistanut enää edes ulkohuussia.
Mutta sitten he lakkasivat murehtimasta, kun joku keksi, että omaisuudesta onkin vain kuluja,,,,kuten esimerkiksi kiinteistöverot, ja tyhmänä on kiva olla kun ei rasita polla

"Jos minun poikani ei haluaisi sotia.....niitä ei olisi"

Gutle Schnaper, Mayer Amschel Rothschildin vaimo.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lapinleuku kirjoitti:

http://www.talouselama.fi/uutiset/kreikka kaynnisti setelipainon saksalla ei huomauttamista/a2139166

Katainen on varmaan nyt tyytyväinen, kun Kreikalla on kohta rahaa maksaa velkansa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu