Tutkijat ovat selvittäneet simpanssien, gorillojen ja muiden kädellisten todellisia sukupolvien välisiä syntyaikoja ja havainneet, että aikaisemmat arviot ovat aliarvioineet sukupolvien väliset erot: todellisuudessa simpanssit ja gorillat synnyttävät keskimäärin vanhempina kuin on luultu, vaikka ne voivat saada ensimmäiset lapsensa jo yhdeksän vuotiaana. Tämä vaikuttaa molekyylikellojen perusteella tehtyyn arvioon viimeisen yhteisen kantamuotomme simpanssien kanssa elinaikaan: Se eli ilmeisesti jo 7-8 miljoonaa vuotta sitten, mahdollisesti jopa 13 miljoonaa vuotta sitten ja viimeinen yhteinen kantamuotomme gorillojen kanssa eli 8-19 miljoonaa vuotta sitten.
http://news.sciencemag.org/sciencenow/2012/08/generation-gaps-suggest-ancient.html?ref=hp
Kantamuodostamme arvioitua enemmän aikaa?
5
77
Vastaukset
Jälleen esimerkki siitä, miten hyödyllistä genomien sekvenssointi on ollut.
- kr
Niinpä niin, haarukka oletetulle yhteiselle esi-isälle on siis tarkkojen iänmääritysmenetelmien, siis samanlaisen tuloksen antavien yhtenevien 40:nen erilaisen tutkimukse mukaan 8-19 miljoonaa vuotta. Heh .
Ja mikähän olikaan tuo esi-isä- otus nimeltään? Onko se se sama joka on kuvattu moniin sukupihimme vai onko se vielä löytymättä?
Ja mikähän lienee evoluutioennustus seuraavasta muutaman vuoden kuluttua saatavasta ikäarviosta?
Tähän asti meille on puhuttu tästä asiasta paaskaa alatimuuttuvin argumentein, joten miksi pitäisi kuvitella että nykyarvio pitäisi kutinsa?
Miten tuossa on otettu huomioon simpanssin evoluution eri aikoina voimassa ollut synnytysikä? Eipä tietenkään mitenkään.
Mutta aika hyvä on tuo arvio ihmisen ja gorillan esi-isästä, 8-19 miljoonaa v. oleva haarukka. Se on niin iso hehtaaripyssyn laukaus että on täysin selvää että luku on hatusta tempaistu.
Mutta koska todellisuushan on nykytieteen ja DNA:n lajirajaeston tuntemuksen vuoksi selvillä siitä että evoluutio on vain kuvittelua, niin tokihan tulemme saamaan loputtomasati kuviteltuja raportteja olemattomista esi-isistämme. Kuvitellahan voi ihan mitä vain, vaikkapa hikirauhastissejä.- !! !!
Missä on se lupaamasi 100% Jumalatodiste? Niin kauan kuin sitä ei näy, pidän KAIKKEA kirjoittamaasi täytenä pàskana edes lukematta sitä.
- kr
!! !! kirjoitti:
Missä on se lupaamasi 100% Jumalatodiste? Niin kauan kuin sitä ei näy, pidän KAIKKEA kirjoittamaasi täytenä pàskana edes lukematta sitä.
Sen jumaltodisteen lupasi Kr, ei kr. Toope.
Tosin voisinhan minäkin antaa sellaisia muutamanmiljoonan mutta evo-usksonnon sokaisema mielesi ei tunnusta edes sitä tieteellistä faktaa että alkeellisinkin solu on monimutkaisempi kokonaisuus kuin jumbojetti, siis onko jumbojetti älykkään olennon tekemä vai ei? Toope. No onpa tietenkin,vain typerys väittäisi muuta. No entäsJumboa monimutkasempi solu? No tottahan sekin on älykkään tekijän tekele sanoo tervettä logiikkaa noudattava arkitiede.
Evokkiaivopieruajattelija sanoo erittäin epätieteellisesti että sattuma sen loi.
Olet täydellinen toope,, nyt näet sen itsekin. Kannattiko kerjätä kuonoonsa? - dddddddfsdf
kr kirjoitti:
Sen jumaltodisteen lupasi Kr, ei kr. Toope.
Tosin voisinhan minäkin antaa sellaisia muutamanmiljoonan mutta evo-usksonnon sokaisema mielesi ei tunnusta edes sitä tieteellistä faktaa että alkeellisinkin solu on monimutkaisempi kokonaisuus kuin jumbojetti, siis onko jumbojetti älykkään olennon tekemä vai ei? Toope. No onpa tietenkin,vain typerys väittäisi muuta. No entäsJumboa monimutkasempi solu? No tottahan sekin on älykkään tekijän tekele sanoo tervettä logiikkaa noudattava arkitiede.
Evokkiaivopieruajattelija sanoo erittäin epätieteellisesti että sattuma sen loi.
Olet täydellinen toope,, nyt näet sen itsekin. Kannattiko kerjätä kuonoonsa?Vertaat elotonta ja elollista keskenään. Toisin kuin solulla, jumbojetillä ei ole ominaisuutta, jolla se valmistaisi kopioita itsestään. Perustelusi kaatuu jo tähän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3504057Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283620Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku72345- 1121724
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181688Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241369Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei71258Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1181068Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1481010Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79895