Lopetin bentsot - taisi olla virhe?

Käytin diapamia ja sen rinnakkaismerkkejä säännöllisesti yli 25 vuotta. Suurimmillaan määrät varmaan 10 x 5 mg päivässä.
Halusin päästä lääkkeestä eroon ja onnistuin annosta pienentämällä reilussa puolessa vuodessa irrottautumaan lääkkeestä. Yli vuosi on viimeisestä lääkkeen ottamisesta.
Kaikki ei ole kuitenkaan hyvin. Olen välillä ahdistunut, ärtyisä ja äkkipikainen. Lisäksi olen alkanut kärsiä unettomuudesta, mikä ei vaivannut minua koskaan entisessä elämässä. Nämä oireet tulevat aaltoina, en siin ole koko ajan huonovointinen.
Olen miettinyt voisiko noinkin pitkä käyttöaika tehdä aivoihin jo pysyviä korjaantumattomia muutoksia, jotka aiheuttavat oireitani. Vai voiko lääke vielä yli vuosi lopetuksen jälkeen lähetellä viestejä, eli kysymyksessä olisi pitkittyneet vieroitusoireet.
Pari kertaa olen jo ollut varaamassa lääkäriltä mielessäni uusi resepti diapamiin. Toisaalta epäilen masentuvani ja ahdistuvani kentie vieläkin enemmän, jos palaan jälleen lääkkeen käyttöön.

Onko kenelläkään kokemuksia vastaavasta? Pitkästä käytöstä ja siitä voivatko vieroitusoireet jatkua näin kauan, kentien loppuelämän.
3171
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

kysy lääkäriltä. Veksi osaa neuvoo tossa paremmin.

Äänestä

www.benzo.org.uk/amisc/finnishmanual.pdf

Äänestä

tulevat oireet saattavat hyvin olla vieroitusoireita. Kyllä niitä voi tulla vielä yli vuodenkin jälkeen. Huomaat varmaan ,että ne koko ajan vaimenevat ja välit pidentyvät.

Älä sorru enää uudestaan lääkkeisiin, sen jälkeen elämä voi olla vielä kauheampaa. Normaali ihminen kestää kyllä tilapäistä oireilua kun tietää että se menee aina ohi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sekoamassa+ kirjoitti:

Käytin diapamia ja sen rinnakkaismerkkejä säännöllisesti yli 25 vuotta. Suurimmillaan määrät varmaan 10 x 5 mg päivässä.
Halusin päästä lääkkeestä eroon ja onnistuin annosta pienentämällä reilussa puolessa vuodessa irrottautumaan lääkkeestä. Yli vuosi on viimeisestä lääkkeen ottamisesta.
Kaikki ei ole kuitenkaan hyvin. Olen välillä ahdistunut, ärtyisä ja äkkipikainen. Lisäksi olen alkanut kärsiä unettomuudesta, mikä ei vaivannut minua koskaan entisessä elämässä. Nämä oireet tulevat aaltoina, en siin ole koko ajan huonovointinen.
Olen miettinyt voisiko noinkin pitkä käyttöaika tehdä aivoihin jo pysyviä korjaantumattomia muutoksia, jotka aiheuttavat oireitani. Vai voiko lääke vielä yli vuosi lopetuksen jälkeen lähetellä viestejä, eli kysymyksessä olisi pitkittyneet vieroitusoireet.
Pari kertaa olen jo ollut varaamassa lääkäriltä mielessäni uusi resepti diapamiin. Toisaalta epäilen masentuvani ja ahdistuvani kentie vieläkin enemmän, jos palaan jälleen lääkkeen käyttöön.

Onko kenelläkään kokemuksia vastaavasta? Pitkästä käytöstä ja siitä voivatko vieroitusoireet jatkua näin kauan, kentien loppuelämän.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu