En ole koskaan nähnyt noin selkeää tähtitaivasta. Osaako joku sanoa, miksi juuri eilen? Nykyisin näkee harvemmin kirkasta tähtitaivasta, tai tähtitaivasta ylipäätään.
Mahtaakohan kemikaalivanoilla olla osuus asiaan?
Mahtaakohan kemikaalivanoilla olla osuus asiaan?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kun viitsii nähdä vaivaa ja voi valita ns. valosaasteettoman paikan katsella yötaivasta - sehän on aivan uskomattoman hieno kokemus.
Siinä tuntee itsensä pikku muurahaiseksi suuren panoraaman äärellä. Eilenillalla oli vielä lämmintäkin.
Minun paikkani ei ole kaikkein valosaasteettomin, mutta lämmin, kolmisenkymmentä astetta. Kyllä silti oli upea näky mustaa taivasta vasten pari tuhatta tähteä. Kaukoputkella paljon enemmän.
Kyllä tämä on elämää, mikään ei kolota, töihin ei enää tarvitse herätä ja tili tulee säännöllisesti.
Siihen vaikuttaa muutama seikka. Taivas on pilvetön, yö on melko pimeä eikä katulamput/ muut valot häiritse plus se,ettet ole kovin kännissä.
Kemikaalivanoilla ei ole osuutta. Niitä nähdään vain päiväsaikaan ja niitä nähdäkseen tulee olla tupakilla oleva, jonkin hoitolan asukki.