Vuoden 2011 veroilmoitukseemme tuli muutos, koska kotisiivoojan käyttämä veronumero olii lakkautettu edellisenä vuonna.
Emme saa kotitalousvähennystä vuoden siivouskuluista.
Mitä hyötyä siivoojalle on käyttää vanhentunutta tunnusta? Selviääkö hän ilman veroja?
Emme saa kotitalousvähennystä vuoden siivouskuluista.
Mitä hyötyä siivoojalle on käyttää vanhentunutta tunnusta? Selviääkö hän ilman veroja?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Periaatteessa ei selviä. Saa kuitenkin töitä kaltaisiltasi
Vaan käytännössä selviää, sillä hänhän ilmoittaa verotettavaksi tulokseen ihan mitä haluaa, ei sitä kukaan tarkista.
Ja ihan faktatietona sellainen asia, että verottaja miettii omassa piirissään tällä hetkellä sitä, että annetaanko alle tuhannen euron (kotitalous)vähennys verotuksessa jos yrittäjä ei kuulukaan ennakkoperintärekisteriin - vaikka noin lakitasolla se juuri on ko. vähennyksen saamisen edellytys. Muilta osinhan tuo tuhannen euron "tutkintakynnys" on jo käytössä - virkailija ei saa puuttua alle ko. rajan oleviin vääriin tai liiallisiin vähennyspyyntöihin, ja vieläpä niin että jos niitä on kaksi, ne hyväksytään, jos kolme, siihen kolmanteen saa puuttua - ei niihin kahteen muuhun.
Tämä on totta ja helposti jokaisen kokeiltavissa vaikka seuraavassa verotuksessa. Syypää tähän menettelyyn on "tuottavuusohjelma", jonka vuosi virkailijoiden määrää on vähennetty ja vähennetään edelleen - samassa tahdissa kasvavat tutkimatta jätettävät määrät. Ja kun arvonlisäverotukseen tuon tonnin (- yksi euro) pistät, niin hei - sillähän käyt jo etelässä, ja ihan ilmaiseksi!
Mitä tästä opimme? Tarkasta ytj:stä yrittäjän tiedot, että ovat kunnossa ennen kuin ostat hänen palveluksiaan.
Tarkistin netistä, kun verovirasto ilmoitti asiasta. En ollut tiennyt, että numero voi olla vanhentunut. Luotin tottakai siivojan laskuun.
Sitten tarkistin netistä: toinen numeroista siivojan numeroista oli sielläkin vanhentuneena, mutta toinen ei.
Tiedot eivät ole ajan tasalla.
Ja mitä helkkaria 9897g tarkoittaa? En kai nyt ole tarkoituksella suosinut siivousfirmaa, joka tienaa ylimääräistä minun laskuillani!
Kyllä ytj on ajantasalla.
Mitkä kaksi numeroa? Onko sillä sitten toiminimi ja joku muu firma?
Kotitalousvähennyksen vaatimuksena on, että kotitaloustyön toimittava yritys on ennakkoperintärekisterissä. Ennakoperintärekisteristä poistetaan ne yritykset, jotka eivät maksa verojaan ja muita velvoitteitaan. Koska verottajalta jää saamatta näiden yritysten verot, ei niiden tekemästä työstä luonnollisestikaan saa kotitalousvähennystä - muutenhan yhteiskunta häviäisi rahat tuplasti.
Tekeeköhän hommat sitten pimeästi, jos ei kerran y-tunnus ole voimassa.
Siis.. y-tunnus ON tietysti voimassa! Ei se mihinkään katoa.
Vaan ennakkoperintärekisterissä oleminen ei ollut voimassa.
Kaksi täysin eri asiaa.
Eikä siis ole myöskään mikään veronumero.
Jos haluaa kotitalousvähennyksen verotuksessa, on aina tarkistettava esim. www.ytj.fi, että yrittällä on ennakkoperintärekisteri voimassa.
Se on työn tilaajan vastuulla.
Y-tunnus ei tähän mitenkään liity.
Kaikilla yrittäjillä on tietysti y-tunnus.
Ei hemmetti, mulle kävi just myös näin.
Onneksi kyse on alle 1500 eurosta.
Jo vai kävi mullekin. Onko sulla kyse Espoolaisesta pienyrityksestä?
ihanaa kun suomessa tuo huijausbisnes voi ja hyvin