Tupakointi karavaanarialueilla

Olisiko mitenkään mahdollista, että karavaanarialueilla kiellettäisiin tupakointi ja sallittaisiin se vain merkityillä tupakointialueilla!!!???
Ei mikään ole iljettävämpää, kuin että kun saavut alueelle, etsit sopivan paikan, avaat ovet ja ikkunat - ja sieltä se katku tulee!!!
261061
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Teillähän on jo valtion varoin kustannetut laitokset, miksi lähdit sieltä? Oi miksi..
Haju ei ole epäterveellistä, mutta LUULO on, hoida itseäsi, pääset helpommalla, ja sitä kautta me muutkin......

Äänestä
  • On se outoa että tupakoitsija saa pilata rauhassa toisten ilman!! Jos vastaavasti tupakoitsijan puolelle tulisi jatkuvasti jotain pahalta haisevaa niin varmasti valittaisi!

    Äänestä

  • miksi, oi miksi en saisi edes tupakkia polttaa.

    Äänestä

  • oioi. kirjoitti:

    miksi, oi miksi en saisi edes tupakkia polttaa.

    Siksi että pilaat sillä muiden ilman.Tupakka haisee tosi pahalle.Leirintäaluelle tullaan nauttimaan luonnosta ja raikkaasta ilmasta ja sitten sinä siinä vieressä itsekkäästi pilaat ilman.Itsesi saat kyllä vapaasti tappaa tupakalla,ei haittaa!

    Äänestä

Nihilisti

Äänestä

Miksi Caravan alueille saa tuoda eläimiä?, moni allergikko saa pahojakin oireita viereisen vaunun karvaturrista, miksi saa tuoda rääkyviä ja kaikkien vaunujen ympärillä riekkuvia kakaroita?, miksi niissä on grillikatokset, kun se savu ja haju pilaa kaikkien ilman, miksi saa juoda alkoholia? miksi ... miksi ..., kuule osta oma tontti jostain järven rannalta ja menet vaunullasi sinne ja varmista ettei kahden kilometrin säteellä ole naapureita, ai niin jokuhan saattaa ajaa moottoriveneellä järvellä ja sen katku tulee vaunullesi, no hommaa tontti korvesta, jos et voi käydä "yleisillä" caravan alueilla?, aina löytyy jotain valittamista, karavaanarielämä nyt sattuu vaan olemaan sen verran sosiaalista, että on vaan hyväksyttävä joitain asioita.

Äänestä
  • Taisitpa riehaantua. Älä ota niin vakavasti. Vetäise hermosavut.

    Äänestä

En polta, mutta ei se tupakka niin haittaa..mutta ne rääkyvät ja meuskaavat kakarat! arrrrrrgh&##

Äänestä
  • Niin ja jos vaikka vähänkin puutut asiaan, olet lastenvihaaja tai olet tyytymätön naapurin koiran räkytykseen olet eläinten vihaaja. Joka alueelta löytyy ne tuomiotantat jotka tekopyhästi laittavat sen "valittajan"ruotuun.

    Äänestä

Voi mikä teitä ihimisiä oikeen vaivaa kaikki valittaa jostakin.Elämä on kumminki niin lyhyt ja aktiivi aika vielä lyhyempi. Olisitta tyytyväisiä mitä meillä suomessa on hyvät tiet hyvät leirialueet ( lyhyet kesät) Mutta PITKÄT valitus kirjoitukset. olisitte onnellisia akun pääsette liikkumaan

Äänestä
  • Mikään ei muutu jos kukaan ei puutu. Tosiasioitten toteaminen ja epäkohtien korjaaminen on nostanut suomenkin elämän tälle tasolle, johon sinäkin olet tyytyväinen. Näin on ollut läpi ihmiskunnan historian.

    Äänestä

Meinaavatkohan nämä kääkät harkita muuttoa leirintäalueilta, kaatopaikan reuna alue taitaisi olla vielä liian hyvä heille.

Äänestä

oi kamalaa kun savu menee nenuun ja simmuun mee äitin syliin äiti puhaltaa

Äänestä

Piekse koirasi, hakkaa akkasi, potki naapurin kissaa, lyö kakaroitasi, ole kunnon karavaanari.

Äänestä

Tupakoitsijat ovat niiiin itsekkäitä.Äitini joka oli liikuntarajoitteinen eikä päässyt ulos ilman apuja ei voinut nauttia edes parvekkeestaan.Alakerrassa asui ketjupolttaja ja koskaan ei voinut parvekkeen ovea pitää auki kun savu tuli sisään.Niin vaan oli sillä tupakoitsijalla sellaiset oikeudet että mitään ei mahtanut! Tupakka haisee tosi pahalle tupakoimattoman nenässä ja aiheuttaa m.m minulle päänsärkyä.

Äänestä
  • m.m pitää kirjoittaa muodossa mm.

    Äänestä

  • perfect air kirjoitti:

    m.m pitää kirjoittaa muodossa mm.

    Eikö muuta kommenttia asiaan? Anteeksi että hämärässä paikassa tuli tämä kauhea virhe.Tiedän kyllä miten mm. kirjoitetaan.
    No toisaalta onhan se hyvä että tällaiset kielipoliisit pitävät huolta suomen kielestä.
    Oliko pilkkuvirheitä,sillä niitä minulle kyllä tulee.

    Äänestä

Tupakoitsijoille pitäisikin järjestää tupakkointipisteet tai pitää alue savuttomana kokonaan, pysyy paikat siistimpänä eikä tumppeja joka puolella

Äänestä

Onkos Ollilla Huitusissa taipumusta tupakointiin, katselin pihaasi ohi ajaessani. Melkoinen tupakan tumppi pesä, onko 8 kaveriasi poikennut valssaamassa viikonloppuna. Meinaan vain, kun vanteenjälkiä oli pihan poikittais-suunnassa.

Äänestä

Miksi tupakointi pitäisi kieltää alueilla. Olen nähnyt tulipalo vaaran vuoksi tupakointi rajoituksia joillakin harvoilla alueilla.

Yhdellä alueella asia oli ilmaistu mielestäni hienosti. "Herkästi syttyvän maaston vuoksi on paloviranomaiset kieltäneet kaikenlaisen avotulen teon ulkoalueella. Luettelossa oli mainittu muun muassa kynttilät, kertakäyttö ja hiiligrillit sekä tupakointi. Tupakointi oli sallittu vain sitä varten rakennetulla, laajalti hiekkapohjaiseksi tehdyllä alueelle oli tuuliaidan suojassa hiekkaämpäri, johon tupakat tumpattiin.

Isolla caravanalueella on paljon tilaa ja kesäaikaan useampi huoltorakennus käytössä. Ihan hyvin voi varata alueelta jonkin kulman tupakoitsijoille ja koiran kanssa kulkeville. Tarpeeksi suuren hajuraon jälkeen seuraisi tupekoimattomien ja allergisten nurkkaus. Lapsiperheet sijoitettaisiin lähelle leikkipaikkoja. Löydetäänhän jo nykyisin vaikeasti liikkuvillekin sopiva paikka tasaiselta kovapohjaiselta kohdalta. Läheltä huoltorakennusta ja saunaa.

Katsotaanpa, minkälaisen äläkän kirjoitukseni saa aikaan.

Olisi kaikille eduksi, jos alueet profiloitusivat enemmän. Vaikka joku savuttomaksi alueeksi, toinen lemmikkieläin ystävälliseksi alueeksi, kolmas lapsiperheitä suosivaksi alueeksi, jne.

Kaikki muutkin käyttäjäryhmät olisivat teema alueille tervetullita. Tulijat tietäisivät jo tullessaan, minkälaisesta alueesta on kyse, ja voisivat asennoitua sen mukaan.

1Äänestä
  • Joo, tää on sellainen loputon suo, ei saa sitä eikä tätä ja noita ei ainakaan jne. jne. ei lopu koskaan, kaikki on sallittua niinkauan kunnes kielletään.

    Äänestä

  • Et älykääpiö taida ymmärtää että passiivinen tupakointi on myöskin terveydelle vaarallista? En halua vaarantaa terveyttäni heikkoälyisten valtaamilla leirintäalueilla, siksi pysyttelen poissa niistä. Käytä sinä niitä, olethan jo pääsi muutenkin pehmentänyt.

    Äänestä

  • UPDATE_9591613 kirjoitti:

    Et älykääpiö taida ymmärtää että passiivinen tupakointi on myöskin terveydelle vaarallista? En halua vaarantaa terveyttäni heikkoälyisten valtaamilla leirintäalueilla, siksi pysyttelen poissa niistä. Käytä sinä niitä, olethan jo pääsi muutenkin pehmentänyt.

    Mitä se monipersoona TAAS meuhkaa? Eikös siihen passiiviseen tupakointiin tarvitse saada tupakansavua hengitykseensä? Kuka järkevä tupakoija nyt antaisi arvokasta nikotiinisavua monipersoonan hengitettäväksi? Ei kukaan!

    Äänestä

  • s-vidui-lija kirjoitti:

    Mitä se monipersoona TAAS meuhkaa? Eikös siihen passiiviseen tupakointiin tarvitse saada tupakansavua hengitykseensä? Kuka järkevä tupakoija nyt antaisi arvokasta nikotiinisavua monipersoonan hengitettäväksi? Ei kukaan!

    Et varmaankaan pystynyt todentamaan viestiäni sinulle. En sitä sinulta odottanutkaan, eihän sinun vähäisellä älyllä sellaista huomata.

    Äänestä

  • UPDATE_9591613 kirjoitti:

    Et varmaankaan pystynyt todentamaan viestiäni sinulle. En sitä sinulta odottanutkaan, eihän sinun vähäisellä älyllä sellaista huomata.

    Mitä se monipersoona TAAS meuhkaa? Tietääkseni emme ole samassa puskaparkissa koskaan olleet. Sitäpaitsi, minusta tupakan savunhaju on ehtinyt haihtua olemattomiin. Toistaiseksi viimeisen tupakan käryttämisestä on minulla ehtinyt kulua jo 40 vuotta.

    Äänestä

Olen useasti ihmetellyt ollessani tupakilla vaununi vieressä ja siihen lähelle kylkeen parkeeraa joku vehkeensä.
Eivät siis ole tietämättömiä, että viereinen naapuru on kessuttelija.
Tilaakin on joka puolella, joten siitäkään ei ole kiinni, että juuri siihen minun lähelle jäävät.

Leiriydyttyään alkaa kuulua naapurista valitusta ja ns.yskimistä, jonka syynä onkin naapurin aiheuttama tupakointi....

Minun yliymmärryksen meneviä ovat nämä valittajat!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sairaus kirjoitti:

Olisiko mitenkään mahdollista, että karavaanarialueilla kiellettäisiin tupakointi ja sallittaisiin se vain merkityillä tupakointialueilla!!!???
Ei mikään ole iljettävämpää, kuin että kun saavut alueelle, etsit sopivan paikan, avaat ovet ja ikkunat - ja sieltä se katku tulee!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu