Vl:säkin on paljon korkeakoulutettuja!

..."Havainto on erittäin mielenkiintoinen, ja se sopii hyvin aikaisempiin jatkotutkimuksiin, joiden perusteella itsensä hillinneet ja välitöntä mielihyvää lykänneet ovat nuoruusiässä muita koulutetumpia, sosiaalisesti lahjakkaampia, suunnitelmallisempia, kestävät stressiä paremmin ja pärjäävät Yhdysvalloissa yliopistovalmiutta mittaavissa SAT-testeissä hyvin"(www.helsingin sanomat.fi).

http://keskustelu.suomi24.fi/node/2374831

Itse olin aikoinaan vain "kasin" oppilas. Yo-kirjoituksista tuli "C". Ammattikorkeaan kyvyt riitäisivät. Kielissä "kuuntelut" takkusivat.
9256
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Täällä saa purkaa sydäntään.

Äänestä
  • Voihan avaaja olla myös Sonkajärven torivalvoja.

    Äänestä

Vl-siskoni on yhteiskuntatieteiden kandinaatti ja lopputyötä(gradu) vaille oleva maisteri keskitasoa huonoimmilla papereilla lukiosta. Lumitöihin siis:

"Helsingin johtava kunnallispoliitikko, kokoomuksen Harry Bogomoloff haluaisi lakkauttaa Lapin yliopiston. Hänen mukaansa Lapin yliopistosta valmistuneet kelpaavat vain lumitöihin - eivät juuri muuhun. Bogomoloff pitää Lappia muutenkin pelkkänä rasitteena ja elätettävien reservaattina".

Äänestä

Onpas sitä vanhoillislestadiolaisuudessa monenmoista ongelmaa.

Äänestä

Korkeakoulutettuja tuntuu olevan.

" Arvoisa piispa,

Lempäälän rauhanyhdistyksen (vanhoillislestadiolainen herätysliike) piirissä on tapahtunut vakava ja pitkäaikainen henkinen väkivaltatapaus ja julkinen kunnianloukkaus erästä ison perheen nuorehkoa äitiä kohtaan. Asia lähti liikkeelle n. 1,5 vuotta sitten mitättömästä tapahtumasta, johon tällä rouvalla ei näytä selvittelyjen jälkeen olevan mitään syytä. Kun jotkut henkilöt vaativat johtokunnalta asian korjaamista, johtokunta haki tukea ja voimaa puolelleen Suomen Rauhanyhdistysten Keskusyhdistykseltä. Asia laajeni julkiseksi käsittelyksi seurakuntapäivillä keväällä 2009. Mukana tuossa tilaisuudessa oli n. 300 henkilöä omasta rauhanyhdistyksestä ja 2 "johtohenkilöä" Suomen Rauhanyhdistyksen Keskusyhdistyksestä. Toinen näistä edustajista on rovasti ja koulutukseltaan teologian tohtori. Koko pitkä ilta käsiteltiin vain tämän yhden rouvan asiaa!! Oulusta tulleet sielunhoitajat eivät missään vaiheessa ole kohdanneet uhria kahden kesken (vrt. roomalainen oikeus), silti he ovat kahdesti olleet "hoitotilanteessa" mukana ja olleet valmiita kannanottoihin ja mielipiteen muodostukseen.

Tilanne johti katastrofiin: tämä rouva yritti itsemurhaa, mutta ei Jumalan armosta onnistunut. Tilanne on poliisin, Kaivannon sairaalan, TAYSin psykiatrien ja Lempäälän sosiaalihenkilöstön tiedossa.

Meitä pieni ryhmä on tämän 1,5 vuoden aikana yrittänyt saada Lempäälän rauhanyhdistyksen johtokuntaa pyytämään tältä rouvalta anteeksi ja oikaisemaan koko seurakunnalle tähän rouvaan liitetyt väärät ja valheelliset puheet ja siitä seuranneet toimet. Eilen illalla viimeksi meitä oli kahdeksan henkilöä puhuttelemassa kahta johtokunnan jäsentä (toinen puheenjohtaja, toinen kasvatustieteen tohtori; molemmat toimivat maallikkopuhujina) ja kehottamassa johtokuntaa parannukseen ja sitä seuraaviin oikomis- ja korjaustöihin. Istuimme 4,5 tuntia. Mitään merkkejä pehmenemisestä tai parannukseen nöyrtymisestä ei edelleenkään ole näkyvissä.

Pyytäisin, herra piispa, saada tulla pieneksi hetkeksi keskustelemaan, miten kirkko voisi meitä auttaa. Tilanne on tälle perheelle täysin kestämätön. Jos lyhyt tapaaminen järjestyy, otan mukaan suljettuna lääkäreiden ja poliisin lausunnot tästä rouvan tilanteesta (en halua itse niitä nähdä).

Olen itse xx-vuotias xx henkilöä työllistävän xx-yrityksen toimitusjohtaja. Minulla on xx lasta, iät xx - xx v. Pidän itseäni keskivertoihmisenä, jolla on tunteva sydän, keskipohjalainen oikeustaju ja normaali järjenjuoksu. Kuulun vanhoillislestadiolaisiin, nautin vanhurskautta, iloa ja rauhaa tämän joukon keskellä.

Minun täytyy tässä asiassa saada täysi lähdesuoja, muuten tilanne voi muodostua minulle kestämättömäksi.

Minulle sopivia päiviä lyhyeen keskusteluun olisivat esim. ma 7.6, ke 9.6 ja pe 11.6

Parhain kevätpäivän terveisin

nn
xxx
xxx
xxx
xxx"

Äänestä
  • SRK:n päätehtävä on nujertaa alamaisiaan ja näin pelolla hallita muitakin. Olisiko kyseinen perheenäiti erehtynyt puolustamaan vl-lasten oikeutta seksuaaliseen koskemattomuuteen, sillä hsehän on tällä hetkellä suurin "synti", mihin vl-uskovainen voi syyllistyä.

    Äänestä

>Vl:säkin on

Tuo on kyllä improbatur-tasoa!

Äänestä

"Vl:säkin on paljon korkeakoulutettuja!"

Valitettavasti äly ja viisaus eivät välttämättä asu samassa päässä.

Luulisi, että älystä sentään olisi jotain hyötyä...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Cum Laude A... kirjoitti:

..."Havainto on erittäin mielenkiintoinen, ja se sopii hyvin aikaisempiin jatkotutkimuksiin, joiden perusteella itsensä hillinneet ja välitöntä mielihyvää lykänneet ovat nuoruusiässä muita koulutetumpia, sosiaalisesti lahjakkaampia, suunnitelmallisempia, kestävät stressiä paremmin ja pärjäävät Yhdysvalloissa yliopistovalmiutta mittaavissa SAT-testeissä hyvin"(www.helsingin sanomat.fi).

http://keskustelu.suomi24.fi/node/2374831

Itse olin aikoinaan vain "kasin" oppilas. Yo-kirjoituksista tuli "C". Ammattikorkeaan kyvyt riitäisivät. Kielissä "kuuntelut" takkusivat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu