Voit kohottaa testosteronitasojasi luonnollisesti seuraavin konstein:
1. Syö erityisesti sinkkiä riittävästi päivittäin noin 30 mg
2. Huolehdi että saat riittävästi kaikki vitamiinit, ota multitabs 1 päivässä ja syö monipuolisesti
3. Ota kalanmaksaöljyä joka päivä 5-10mg, tästä saat riittävästi a ja d-vitamiineja ja omega 3 rasvahappoja joita tarvitaan testosteronin tuotantoon
4. Voit ottaa välillä kalanmaksaöljyn sijasta kalaöljykapseleita joissa ei ole a-vitamiinia vaan saat pelkästään omega kolmosia riittävästi. Näin varmistat ettet saa liikaa a-vitamiinia mikä on tärkeää sillä a-vitamiini rasvaliukoisena kertyy elimistöön mikä ei ole hyvä asia
5. Syö paljon kaalia!! Tämä alentaa estrogeeni-tasoja radikaalisti
6. Syö paljon pähkinöitä. Niissä on testosteronin tuotannon kannalta hyviä rasvoja
7. Lopeta kahvin juonti kokonaan. Kahvi nostaa kortisoolitasoja mikä tuohoaa testosteronia. Kahvin lopetus auttaa myös vähentämään stressiä mikä alentaa sitä käyttää kortisoolitasoja ja kohottaa testotasoja
8. Nuku riittävästi!!!- kahvin lopetus auttaa tässä!!
9. Tee säännöllisesti voimaharjoittelua esim. punnerruksia yms lihaskuntotreeniä
10. runkkaa korkeintaan 2 kertaa viikossa mutta älä totaalisesti lopeta seksuaalista toimintaa sillä sekään ei ole hyväksi testotuotannon kannalta. Liika runkkaus alentaa testosteronitasoja ja vähentää mm. sinkkiä yms
Näin nostat testosteronitasoja luonnollisesti!
2
2576
Vastaukset
- 100µg
D-vitamiini ja testosteroni!
Tuoreen itävaltaistutkimuksen mukaan veren D-vitamiinipitoisuus kulkee käsi kädessä testosteronipitoisuuden kanssa. Jos veressä oli runsaasti D-vitamiinia, niin silloin myös veren testosteronipitoisuus ja vapaan androgeenin indeksi (FAI) olivat korkeat. Tutkimuksessa oli mukana 2299 miestä.
Vapaan androgeenin indeksi (FAI) lasketaan kokonaistestosteronin ja sukupuolihormoneja sitovan globuliinin (SHBG) suhteesta. FAI kuvastaa erittäin hyvin androgeenivaikutusta. Testosteronituotannon lisääntyessä SHBG:n synteesi vähenee ja FAI suurenee merkkinä lisääntyneestä androgeenivaikutuksesta.
http://manninen-nutraceuticals.blogspot.fi/2010/01/d-vitamiini-ja-testosteroni.html
Aikaisemmissa tutkimuksissa on havaittu, että tunnin auringonotto voi nostaa miehen testosteronia 69 prosenttia. Testosteroni on miehen tärkein sukupuolihormoni. Se huolehtii sukupuolielinten kehityksestä ja luo edellytykset tyypillisille miehisille seksuaalisuuden piirteille (edistää siemennesteen tuotantoa ja pitää yllä seksihaluja). UV-säteily kiihdyttää D-vitamiinin tuotantoa iholla. Tässä tapahtumassa on lähtöaineena skvaleeni, joka muuntuu 7-hydrokolesteroliksi ja edelleen D-vitamiinin esiasteeksi (kalsidioliksi). Munuaisissa kalsidioli muuttuu varsinaiseksi D3-vitamiiniksi (kalsitroliksi). Ilman auringon UV-säteilyä 7-hydrokolestroli muuttuu kolesteroliksi! Tätä ette varmaan ole ajatelleetkaan, mutta seerumin kolesterolipitoisuudet ovat talvella korkeampia kuin kesällä ja se johtuu nimenomaan tästä auringon roolista.
Ruuan merkitys D-vitamiinilähteenä on vähäinen: 90 prosenttia ihmisen D-vitamiinista on peräisin iholta (ellei hän ota D-vitamiinia ravintolisänä). Suomalainen nainen saa ruoastaan keskimäärin 5 ja mies 7 mikrogrammaa D-vitamiinia.
http://sundqvist.blogspot.fi/2010/03/d-vitamiini-lisaa-testosteronia.html
D-vitamiini lisää miesten testosteronia
http://terveyshymy.fi/tohtori-tolonen/d-vitamiini-lisaa-miesten-testosteronia
Testosteronipitoisuudet alenevat usein miehillä ikääntymiseen liittyen, ja se voi esimerkiksi vähentää jaksamista ja lisätä väsymystä. Korkeammista testosteronipitoisuuksista on apua esimerkiksi lihasmassan ja luuntiheyden säilyttämisessä. Uuden kontrolloidun itävaltalaistutkimuksen mukaan riittävä D-vitamiinilisä kohottaa testosteronipitoisuuksia miehillä.
Tutkimusryhmään kuuluneet käyttivät 83 mikrogramman suuruista päivittäistä D-vitamiinilisää vuoden ajan. Kontrolliryhmään kuuluneet saivat lumevalmistetta. D-vitamiinilisä kohotti kokonaistestosteronin, bioaktiivisen testosteronin ja vapaan testosteronin määrää. Kontrolliryhmässä ei muutoksia havaittu.
http://ruohikolla.blogspot.fi/2010/12/d-vitamiinilisa-kohottaa-testosteronia.html
Euroopan Unionin elintarviketurvallisuuselin EFSA nosti D-vitamiinin turvallisena päiväannoksena pidetyn nuorten (11–17 v) ja aikuisten rajan 50 mikrogrammasta (µg) 100 µg:aan. Huippuvarovainen EFSA päätyi tähän tulokseen käytyään läpi uudet D-vitamiinitutkimukset. Vauvojen rajana on nyt 25 ja 1–10-vuotiaiden rajana 50 µg päivässä.
http://www.tritolonen.fi/index.php?page=articles&id=247
Lausunnossa mainitaan, että edes 250 µg päiväannoksella ei löydetty mitään haittavaikutuksia.
http://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/2813.htm - Anonyymi00002
Korkeintaan 15 mg sinkkiä päivässä eikä sitäkään todellakaan säännöllisesti, parempi kun ei syö sitä ollenkaan. Kokemusta on 17 vuoden sinkin käytöstä ja ei todellakaan ollut terveellistä kuin ehkä pari ensimmäistä kuukautta.
Kahvi on hyvin epäterveellistä monella tapaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell322078Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.461695Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1101460Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041196Ootko A-nainen vielä vihainen?
Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja104994Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.74924- 59825
Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗52769Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,26718Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd99699