Kysymyksiä opiskelijan junamatkoista

Kuljen seuraavan puoli vuotta Keravalta Espooseen. Onko kyseessä 3 vyöhykkeen matka silloin? En nyt täysin osannut tulkita vyöhykekarttaa VR:n sivuilla.

Ja onko halvin vaihtoehto opiskelijalla hommata aina 10 matkan sarjalippuja? Sillä näyttää siltä että vain niistä, ja yksittäisistä lipuista saa opiskelija-alennusta :/ . (Kaikki opintotukirahat näyttää menevän junalippuun)
6138
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kelan koulumatkatuki ja 32 päivän koulumatkalippu maksaa 43€ oppilaitoksesta saatavalla ostotodistuksella. sama homma bussilipussa.

jos ostat useita lippuja esim. bussi ja juna niin ylimääräinen 43€ hyvitetään tilillesi joten maksat vain 43€/kk yhteensä koulumatkoista vaikka joutuisit ostamaan monia eri lippuja.

Äänestä

Jos kuljet vain junalla niin halvempaa on mennä pummilla.

Äänestä

Mahtava juttu. Pelkäsin että menee se 110e kuukaudessa junamatkoihin :D .

Ja ei.. Pummilla en lähe menemään. Laitonta puuhaa, vaikka sillä rahaa säästäisikin.

Äänestä

edit: Ja vielä mainittakoon, että en oo lukioon tai amikseen menossa, niin eihän toi koulumatkatuki sillon päde?

Äänestä
  • Koulumatkatukea voivat saada

    lukiossa opiskelevat
    kansanopistossa lukio-opintoja tai ammatillista perustutkintoa suorittavat
    kotitalousopintoja suorittavat
    vammaiset opiskelijat valmentavassa tai kuntouttavassa opetuksessa
    maahanmuuttajat ammatilliseen peruskoulutukseen valmistavissa opinnoissa

    ammatillisen peruskoulutuksen opiskelijat eli ammatillista perustutkintoa suorittavat koulutuksen järjestämistavasta riippumatta (myös näyttötutkintona suoritettava perustutkinto)

    ammatillisen peruskoulutuksen valmistaviin ja ohjaaviin opintoihin osallistuvat (opinnot katsotaan osaksi ammatillisen peruskoulutuksen opintoja)

    Pelastusopistossa tai Rikosseuraamusalan koulutuskeskuksessa ammatillista perustutkintoa suorittavat.


    jos ei mikään noista käy niin sitten se on vain makseltava omasta pussista. oletko katsonut kulkeeko busseja ja minkähintainen se lippu olisi? seutulippu siis yleensä.

    Äänestä

Osta HSL:n "koko alue" lippu matkakortille, voit käyttää myös busseja, ratikoita, metroja myös ja maksaa suunnilleen saman verran kuin VR:n ABC- vyöhykelippu, joka kelpaa vain lähijunissa. Mieti! Suosittelen, itekkin käytin kyseistä lippua. Opiskelija saa sen puoleen hintaan vielä! :) Muutenkin ostamalla vr:n lipun tuet sitä p*skayhtiötä, mikä kynii HSL:tä kaikki rahat.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


raaderiks kirjoitti:

Kuljen seuraavan puoli vuotta Keravalta Espooseen. Onko kyseessä 3 vyöhykkeen matka silloin? En nyt täysin osannut tulkita vyöhykekarttaa VR:n sivuilla.

Ja onko halvin vaihtoehto opiskelijalla hommata aina 10 matkan sarjalippuja? Sillä näyttää siltä että vain niistä, ja yksittäisistä lipuista saa opiskelija-alennusta :/ . (Kaikki opintotukirahat näyttää menevän junalippuun)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu