Ovatko yhden illan suhteet kuinka yleisiä helluntailaisten keskuudessa?
Kommentit kuten "emme harrasta niitä" ovat turhia, koska olen itsekin harrastanut yhden illan juttuja varatun helluntailaisen kanssa.
Kommentit kuten "emme harrasta niitä" ovat turhia, koska olen itsekin harrastanut yhden illan juttuja varatun helluntailaisen kanssa.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Miksi yhden illan."?? Eikö se ole kokopäivä juttu.??
Suurta surua tuntien on rehellisesti todettava, että nykyisin henki on kadonnut Suomen helluntailaisuudesta, ja helluntailaisuus on mukautunut maailmaan, ja helluntailaisten lihan himojen ja halujen kuolettaminen on nykyisin pahasti epäonnistunut.
Jokainen tietää, Suur-Helsingin Saalemissa, ja suurimpien kaupunkipaikkakuntien helluntaiseurakunnissa sinkkusisarten rintsikat ja stringit lentävät nurkkaan yhden illan suhteissa, ja myös aviorikokset ovat valitettavan yleisiä.
Mitä aikuiset helluntailaiset edellä, niin helluntaiteinit perässä, jos on uskominen Ristin Voitto-lehteä. Ja miksi emme uskoisi?
Ristin Voitto-lehden mukaan avioliittotyötä pitkään tehneet Tapani ja Marja-Liisa Sopanen ovat keränneet tietoa satojen nuorten ajatuksista, asenteista ja käyttäytymismalleista vuosien ajan helluntailaisessa Iso Kirja -opiston Seurustelu- ja kihlapariviikonlopuissa.
Suurin osa kyselyihin vastanneista on ollut helluntainuoria, loput luterilaisia ja vapaakirkollisia.
Tuoreimman kyselyn mukaan 15 prosentilla on vakavia ongelmia pornoriippuvuuden kanssa, 25-30 prosenttia harrastaa esiaviollista seksiä ja 92 prosenttia kihlapariviikonloppuihin osallistuneista harrastaa sukupuolialueiden ja rintojen hyväilyä.
Sosiaalinen kontrolli pitää huolen siitä, että Pihtiputaalla, Pattijoella, Juvalla tai Kärsämäellä himojen ja halujen kuolettaminen on poikkeaa edukseen Suur-Helsingin Saalemista ja suurimpien kaupunkipaikkakuntien helluntaiseurakunnista.
" 92 % kihlapariviikoloppuihin osallistuneista harrastaa sukupuolialueiden ja rintojen hyväilyä..."
Voi hyvä jysäys, ettei saisi rakastaan hyväillä.
Helluntailaisuus eli pimennossa,kun avioliitossa seksin piti tapahtua pimeässä , nopeasti Ja ilman hyväilyjä, sillä se kaikki nautinto oli syntiä ja lihallista.
Helluntailaisuus on primitiivisen sairasta jos ihmisyys kielletään ja kahden toisiaan rakastavan hyväilyt ovat pannassa. No se on tietenkin hyvä ettei nuoret noita vanhuuden höperöitä kuuntele.
Kieltojen viidakko johtaa aina aitojen hajottamiseen, se kuuluu elämään.
Pitäisikö rakastavaisten kulkea kadun toisella puolella ja huppu silmillä.??
En tästä kerro, omasta repusta otettuna.
Jos sitten on joku joka kokee tahi on tehnyt sitä mistä omatunto syyttää, olen valmis selvittämää Jumalani kannan mitä itse olen saanut ja oppinut.
Valitettavasti tästä on kokemusta.
Saattapa hyvin olla että joku kärsivä nikki, heti kohta tulee sitten itkemään, että nyt omatunto syyttää ja kolkuttaa, auta Paavali.
no sama tuo. Jumalani kertoo, jos hyväksi havaitsee myös sen mitä joku makuukammarissa puhuu tahi tekee.
Eli perkeleen juonet eivät ole meiltä salassa.
No sitten asiaa:
Ketjun aloittajan terävä sekä rakkaudella havaitsema asia on joissakin paikoissa tosi. sitä ei ole syytä kieltää vaan Jumalan rakkaudella tarkastella.
Jumala ei halua tuhota yhtään sielua, oli se sitten haureellinen tahi huorahtava.
Temppeliportot ja muut ilolinnut ovat toinen juttu, mutta tässä on totuuden siemen, että tämä on totta.
Miksi ?
seuraavassa on laaja lainaus Miksi ja kuka on tämän takana-
4. Moos. 31:16 Katso, nehän ne olivat, jotka Bileamin neuvosta saivat israelilaiset antautumaan uskottomuuteen Herraa vastaan Peorin vuoksi, niin että vitsaus kohtasi Herran seurakuntaa.
1 Herra sanoi Moosekselle:
2 "Kosta midianilaisille heidän pahat tekonsa, joita he ovat tehneet Israelia vastaan. Sitten sinut otetaan isiesi luo."
14 Ja Mooses vihastui sotajoukon johtajiin, tuhannen-ja sadanpäämiehiin, kun he palasivat sotaretkeltä.
15 Ja Mooses sanoi heille: "Oletteko siis jättäneet henkiin kaikki naiset?
16 Katso, nehän ne olivat, jotka Bileamin neuvosta saivat israelilaiset antautumaan uskottomuuteen Herraa vastaan Peorin vuoksi, niin että vitsaus kohtasi Herran seurakuntaa.
17 Niin surmatkaa siis kaikki poikalapset ja surmatkaa myös jokainen vaimo, joka on yhtynyt mieheen.
18 Mutta jokainen tyttö, joka ei ole yhtynyt mieheen, jättäkää itsellenne henkiin.
19 Mutta itse oleskelkaa leirin ulkopuolella seitsemän päivää. Jokainen teistä, joka on jonkun surmannut, ja jokainen teistä, joka on koskenut surmattuun, puhdistautukoon kolmantena ja seitsemäntenä päivänä, sekä te että teidän vankinne.
20 Ja puhdistettakoon jokainen vaate ja jokainen nahkaesine ja kaikki, mikä on tehty vuohen karvoista, ja jokainen puuesine."
21 Ja pappi Eleasar sanoi sotamiehille, jotka olivat menneet sotaan: "Tämä on lakisäädös, jonka Herra antoi Moosekselle:
22 Vain kulta, hopea, vaski, rauta, tina ja lyijy,
23 kaikki, mikä tulta kestää, käyttäkää tulessa, niin se puhdistuu; puhdistettakoon se kuitenkin vielä puhdistusvedellä. Mutta mikä ei tulta kestä, käyttäkää se vedessä.
24 Ja peskää vaatteenne seitsemäntenä päivänä, niin te puhdistutte; ja sitten tulkaa leiriin."
5. Moos. 23:5 Mutta Herra, sinun Jumalasi, ei tahtonut kuulla Bileamia, vaan Herra, sinun Jumalasi, muutti kirouksen sinulle siunaukseksi, sillä Herra, sinun Jumalasi, rakasti sinua.
2. Piet. 2:1 Mutta myös valheprofeettoja oli kansan seassa, niinkuin teidänkin keskuudessanne on oleva valheenopettajia, jotka salaa kuljettavat sisään turmiollisia harhaoppeja, kieltävätpä Herrankin, joka on heidät ostanut, ja tuottavat itselleen äkillisen perikadon.
15 He ovat hyljänneet suoran tien, ovat eksyneet ja seuranneet Bileamin, Beorin pojan, tietä, hänen, joka rakasti vääryyden palkkaa,
16 mutta sai rikkomuksestaan ojennuksen: mykkä juhta puhui ihmisen äänellä ja esti profeetan mielettömyyden.
17 Sellaiset ovat vedettömiä lähteitä ja myrskytuulen ajamia hattaroita, ja pimeyden synkeys on heille varattu.
18 Sillä he puhuvat pöyhkeitä turhuuden sanoja ja viekoittelevat lihan himoissa irstauksilla niitä, jotka tuskin ovat päässeet eksyksissä vaeltavia pakoon,
19 ja lupaavat heille vapautta, vaikka itse ovat turmeluksen orjia; sillä kenen voittama joku on, sen orja hän on.
Juud. 1:11 Voi heitä, sillä he kulkevat Kainin tietä ja heittäytyvät palkan tähden Bileamin eksytykseen ja hukkuvat niskoitteluunsa niinkuin Koora!
Ilm. 2:14 Mutta minulla on vähän sinua vastaan: sinulla on siellä niitä, jotka pitävät kiinni Bileamin opista, hänen, joka opetti Baalakia virittämään Israelin lapsille sen viettelyksen, että söisivät epäjumalille uhrattua ja haureutta harjoittaisivat.
Nyt siis on kertomuksia mitä ja miksi, naiset tulivat ansaksi miehille.
Tarkoitus oli ja on, saatta Jumalan palvelijat, miehet pois uskosta !
naisista viis. (taivas on täynnä naisia, ja parasta mitä Jumala on miehelle tehnyt on NAINEN)
tämä on laaja asia otan pääkohtia, ja itse voit ja pyydän että tarkastat sekä tutkit, miten on, onko aivoitukseni samankaltaista mitä Herra sinulle antaa.
Olen pohtinut, miksi esim, netmössössä, ja muualla erikoisesti naiset ovat kimpussani.
Saattaa olla että he vaistoavat tahi joku taho on tämän asian takia kimpussani.
jos jollekin on epäselvää, tämä on eräs hankalin elämän alue mitä perkele vaivaa ja ahdistaa minua.
Mutta iloitse sinä Herran palvelija sekä palvelijatar. Jumala on juuri tässä voimallisesti auttanut, ja voin todeta, ja tämäkin tulee vielä koetelluksi.
OLEN voittanut maailman ja sen mitä on parasta miehelle: naisen
Naisella ei ole tänäpäivänä, mitään mitä voi minulle tarjota.
ja kolikon toinen puoli, perkeleellä ei ole kuin vähän niitä millä voi lihaani kiusata !
hah hah iloitsee Jumala Paavalissa, ei Paavalin voimassa tahi lihan haluista, ei, Jumala tietää etten voi vastustaa, kuin muutaman minuutin ja sitten on se selvää pässin lihaa. hhmmm
hah hah Nyt on Jumala antanut minun löytää parerpaa, sinä ihana nainen / naiset, teillä on edelleen sama ihastus Jumalan miehen silmissä mikä oli Aatamin silmissä, kun naisen tykänsö sai.
No asiaa:
Bileamin oppin eräs puoli on että harjoitetaan haureutta.
Nyt muutamille muistutan että, Apostlien teot sanovat kolme lakia, käskyä jota ei saa tehdä.
kuitenkin näistäkin Jumala armahtaa ja vapauttaa.
Ap. t. 15:29 että kartatte epäjumalille uhrattua ja verta ja lihaa, josta ei veri ole laskettu, ja haureutta. Jos te näitä vältätte, niin teidän käy hyvin.
kun sitten lukee mitä Jumala sanoo ja mitä oli tehty niin sanotaan:
Ilm. 2:14 Mutta minulla on vähän sinua vastaan: sinulla on siellä niitä, jotka pitävät kiinni Bileamin opista, hänen, joka opetti Baalakia virittämään Israelin lapsille sen viettelyksen, että söisivät epäjumalille uhrattua ja haureutta harjoittaisivat.
mitä haureutta on jos midialainen nainen ja juutalainen mies menevät naimisiin ??
siis kyseessä on jotain muuta mitä nykyjään opetetaan sekä käsitetään.
No en tästä kovin jatka sillä perkele ottaa ja vääntää kaikki Jumalan lahjat ja Sanat kieroksi ja vääräksi.
Ketjun aiheen mukaan, saatta olla että tämä ilmiö on jo tahi valmistumassa eteemme.
Jos pahin tapahtuu, niin on naiset pappeina ja sielun hoitajina, ja hoitokeino, eräs niistä kaiken myrkyn ohessa on seksi.
Kuinka seurakunta kasvaa vauhdilla jos nuoret tahi kauniit naiset tarjoavat seksiä sielun vaivatulle !
tämä on Bileamin oppi !
jatkan joskus jossain.
Mitä hyvät uskovat ajattelette ihmisestä joka uskovaisena harrastaa haureutta yhenillan juttujen merkeissä tahi ostaa seksipalveluja?
Voiko tämä olla edes totta!
Tästä on monenlaista opetusta ja tulkintaa.
Ennenvanhaa, jopa suomessa oli useita ilotaloja. about 1800-1900 luvulla.
Syy seuraus- liikaa sotia ja ruttoja jotka tappiovat miehiä.
VT:n aikana oli varsinkin juudeassa = Israelissa laki ja säädös, ettei naisella ole mahdollisuutta omistaa maata.
Jos nainen oli naimisissa ja tuli sitten leskeksi, mahdollisuuksia elättää itsensä, rajalliset.
VT;ssä ja UT:ssä on että nainen on aina jonkun miehen vallan alla (asema, ei alistettu nyrkillä ) ja samalla huolenpidon kohteena.
Nyt jos ei ollut esim, juutalainen joka ei saanut olla temppeliportto eli ilotyttö, niin Jumala salli että voi sitten seksipalveluilla elättää itsensä.
On mahdollista että isäntä osti naisen ikäänkuin orjaksi joka päivällä teki täitä pellolla ja illalla makuukammarissa.
Usein he sitten tulivat raskaaksi jolloin naisen asema, kansallisuudesta välittämättä, kohosi ja heille tuli OIKEUKSIA.
Jotkut sitten pääsivät naimisiin!
He jotka eivät sitten pääseet olivat, kaivoilla ja muilla paikoilla mistä miehiä oli saatavilla.
Nyt hyppään Apostoli Paavalin aivoituksiin.
Itse kehotan että hyvä on olla siinä asemassa missä on ollut kutsuttuna, oletus että on uskova, eikä sitten pyri naimisiin.
oli mies tai nainen.
Jos oli kova paine eli tuli eikä voinut itseään hillitä oli parempi naida kuin palaa, seksin puuteessa.
Nykypäivänä, tämän onnettomuuden toinen puoli on tämä että on paljon raiskauksia.
seuraava on omaa mutua eikä JUMALAN.
siis minun aivoitus. ei Jumalan.
Olisi kaikille hyvä, että jos joku nainen sitten vapaasta tahdosta myy eli tarjoaa seksipalveluja, se olisi hyvä.
eli ilotalot.
siellä voisi sitten kaikki käydä jotka eivät kestä tahi muuten saa tätä tarvetta täytettyä.
Mutta tästä en halua enempää tuoda esille, ettei oteta vain rusinoita pullasta.
siis minun aivoitus. ei Jumalan.
Uskovaiset harrastavat irtosuhteita siinä missä normaalit ihmisetkin. Ei sukupuolivietti poistu sillä että uskot yliluonnollisiin taikureihin.
Seksuaalisuus on elämänalue josta saa ja pitää nauttia,, se on Luojan luoma lahja ihmiselle.
" Parasta mitä Jumala on miehelle tehnyt, se on nainen..." joo ja se on mahtava lahja, mutta kun miehet jotka ovat joko seniilejä, tai pystyynkuolleita määrittelevät naisen aina pahuuden pesäksi.
Me olemme erilaisia ja eri kyvyillä ja -tarpeilla varustettuja, mutta jos miehet jotka elävät joko menneisyydessä tai ovat seksuaalisesti kuolleita määrittelevät mikä sopii tai mikä ei sovi, se on yksisilmäisyyden tyranniaa.
Hengellisyys ei poista seksiä, ei poista rakkauden, romantiikan , hellyyden , naisen kosketuksen ja läheisyyden tarvetta, ei poista, sillä ne kuuluvat ajalliseen elämään.
Jos oltaisiin realistisia, niin seksipalvelut pitäisivät kuulua ihmisen hyvinvoinnin palveluihin siinä kuin mikä muu palvelu tahansa.
Mutta hengelliset fariseukset ovat heti ampumassa alas ne asiat joita eivät itse tarvitse, tai hakevat ne salaa.
Parasta mitä Jumala on antanut ihmiselle on Hengellä ohjattu ymmärrys.
Se on suuri asia, jonka ohjauksessa kaikki asiat asettuvat omiin kansioihinsa eivätkä ole sikin sokin siellä täällä.
Raamattu sanoo selvästi että miehellä olkoon oma vaiimo j anaisella oma mies, haureuden synnin välttämiseksi.
Joka haluaa elää JUmalan suunnitelmaa kunnioittaen, osaa kyllä lukea edellisen tarkoituksen. jos taas ei halua, se on sitten eri asia.
Miten on, on kaksi Aatamia ?
lihallinen sekä hengellinen.
ja onko heille molemille, omaa leipää ja vettä.
onko heille molemille oma "laki" ?
Roomalaiskirje. lihasta.
ja Hengestä.
Vastis777
Se on sitä paavalilaista viisastelua ja aivan turhaa, sillä me elämme lihassa ja muu on taivastelua, hengellistä höpötystä.
Totta puhut, Raamattu, (?) Kirjoitukset sanoo selvästi.
Kirjoitettu on:
Ilm. 2:14 Mutta minulla on vähän sinua vastaan: sinulla on siellä niitä, jotka pitävät kiinni Bileamin opista, hänen, joka opetti Baalakia virittämään Israelin lapsille sen viettelyksen,
että söisivät epäjumalille uhrattua ja haureutta harjoittaisivat.
17 Niin surmatkaa siis kaikki poikalapset ja surmatkaa myös jokainen vaimo, joka on yhtynyt mieheen.
miten on, onko tätä kohta Kirjoituksista Totta vai ei ?
Oli ihmisen motiivi, syy mikä tahansa, ei kait se Jumalan Kirjoituksia muuta ?
Eikö niin että ihmisen tulee muutua Kirjoitusten mukaan.
14 Ja Mooses vihastui sotajoukon johtajiin, tuhannen-ja sadanpäämiehiin, kun he palasivat sotaretkeltä.
15 Ja Mooses sanoi heille: "Oletteko siis jättäneet henkiin kaikki naiset?
16 Katso, nehän ne olivat, jotka Bileamin neuvosta saivat israelilaiset antautumaan uskottomuuteen Herraa vastaan Peorin vuoksi, niin että vitsaus kohtasi Herran seurakuntaa.
Mooses vihastui
"Oletteko siis jättäneet henkiin kaikki naiset?
nehän ne olivat
vitsaus kohtasi Herran seurakuntaa.
koko seurakuntaa.
sama idea kuten pappi Eeli.
Koko seurakunta saa kärsiä jos ei totella Jumalan Sanaa tah sitä vääristellään.
Jos siis kyseessä oli haureus, ja kaikki vaimot, oli surmattava, niin missä syystä?
Ihan huvikseenko Mooses syyttömät tappoi.
eli on kahden laista haurettu.
se mistä Apostoli Paavali puhuu, on haureus joka on välitöttömässä veri sukulaisuudessa.
Kuten Korintin tapaus.
Poika oli äitinsä kanssa seksi suhteessa.
Tämä on se haureus mikä oli tässä tapauksessa esillä.
1. Kor. 5:1 Yleensä kuuluu, että teidän keskuudessanne harjoitetaan haureutta, jopa semmoista haureutta, jota ei ole pakanainkaan keskuudessa, että eräskin pitää isänsä vaimoa.
semmoista haureutta, jota ei ole pakanainkaan keskuudessa
nyt on siis jossain tulkittu väärin tahi kääntäjät ovat sekoileet.
Mutta jos kaikki on suht. oikein, on tulkinta väärä.
Se nyt vaan on niin että naapurin puutarha on aina kauniimpi ja kaunista puutarhaa on aina mukavampi kastella.
...
Lapsellisia jotkut yhden illan suhteet !
siis ihan älytöntä moinen toihuilu, eikä sitä harrasta muuta kuin jotkut joilla aivotoiminta on siirtynyt vyötärön alapuolelle.
olisko soijanakeilla osuutta asiaan.en tiä !?
AAMEN!!!
No en voi tähän mitään, sanoa.
Pyrin kaikessa pitämmän sen mitä on Kirjoitettu.
ei kuitenkaan lakia sillä en ole sen alla, paitsi kolme kohtaa.
jotka ovat alussa Aatamille annettu. sekä pari käskyä lisää Nooalle.
tämä on kaikille Nooan jälkeläisille.
Juutalaiset saivat sitten muutaman lisä käskyn.
Nykyään huoraaminen on vain yhdenillan juttu. Eli aloittaja ilmeisesti tarkoittaa, että hän huoraa ja on huorintekijä. Näyttää myös siltä, että hän suosii huoraamista ja on yksi niistä huoraajista, jotka perivät iankaikkisen tulen, ellei parannusta ja kääntymystä tapahdu.
Totta, on Kirjoitettu että huorintekijät eivät pääse taivaaseen.
kuten ei valehtelijat eikä vääryyden tekijät, eikä haureelliset.
huoruus ja haureus taas ei ole sama.
jos katselee, Apostolien tekojen listaa, nämä kolme, niin:
Ap. t. 15:19 Sentähden minä olen sitä mieltä, ettei tule rasittaa niitä, jotka pakanuudesta kääntyvät Jumalan puoleen,
20 vaan heille kirjoitettakoon, että heidän pitää karttaman epäjumalien saastuttamaa ja haureutta ja lihaa, josta ei veri ole laskettu, sekä verta.
kaikissa näissä on mukana, tavalla tai toiselle, HENGELLINEN haureus.
ei siis heti kohta lihan teot, vaikka nekin ovat mukana.
Israel teki HENGELLISTÄ haureutta.
Tuom. 8:27 Ja Gideon valmisti niistä kasukan, jonka hän sijoitti kaupunkiinsa Ofraan, ja koko Israel kulki haureudessa siellä sen jäljessä. Ja se tuli ansaksi Gideonille ja hänen perheellensä.
1. Aik. 5:25 Mutta he tulivat uskottomiksi isiensä Jumalaa kohtaan ja juoksivat haureudessa maan kansojen jumalain jäljessä, niiden kansojen, jotka Jumala oli hävittänyt heidän edestänsä.
Jer. 13:27 Sinun aviorikoksesi, hirnumisesi, riettaan haureutesi, sinun iljetyksesi kedon kukkuloilla minä olen nähnyt. Voi sinua, Jerusalem! Et sinä puhdistu, et vielä pitkään aikaan."
Siis haureutta voi havaita esim, kaupungissa !
Kuinka kaupunki voi tehdä aviorikoksen !
no sitten Elia ja IIsebell:
1. Kun. 18:21 Ja Elia astui kaiken kansan eteen ja sanoi: "Kuinka kauan te onnutte molemmille puolille? Jos Herra on Jumala, seuratkaa häntä; mutta jos Baal on Jumala, seuratkaa häntä." Eikä kansa vastannut hänelle mitään.
22 Niin Elia sanoi kansalle: "Minä olen ainoa jäljelle jäänyt Herran profeetta, mutta Baalin profeettoja on neljäsataa viisikymmentä.
23 Antakaa meille kaksi mullikkaa, ja valitkoot he itselleen toisen mullikan, paloitelkoot sen ja pankoot kappaleet puiden päälle, mutta älkööt panko tulta; ja minä valmistan toisen mullikan ja asetan sen puiden päälle, mutta en pane tulta.
24 Sitten huutakaa te jumalanne nimeä, ja minä huudan Herran nimeä. Se jumala, joka vastaa tulella, on Jumala." Kaikki kansa vastasi ja sanoi: "Niin on hyvä".
25 Ja Elia sanoi Baalin profeetoille: "Valitkaa itsellenne toinen mullikka ja valmistakaa se ensin, sillä teitä on enemmän. Huutakaa sitten jumalanne nimeä, mutta älkää panko tulta".
26 Niin he ottivat sen mullikan, jonka hän antoi heille, ja valmistivat sen. Sitten he huusivat Baalin nimeä aamusta puolipäivään asti, sanoen: "Baal, vastaa meille!" Mutta ei ääntä, ei vastausta! Ja he hyppelivät alttarin ääressä, joka oli tehty.
27 Puolipäivän aikana Elia pilkkasi heitä ja sanoi: "Huutakaa kovemmin; hän on tosin jumala, mutta hänellä voi olla jotakin toimittamista, tahi hän on poistunut johonkin, tahi on matkalla; kenties hän nukkuu, mutta kyllä hän herää".
28 Niin he huusivat vielä kovemmin ja viileksivät itseään tapansa mukaan miekoilla ja keihäillä, niin että heistä vuoti verta.
29 Kun puolipäivä oli kulunut, joutuivat he hurmoksiin, aina siihen hetkeen asti, jolloin ruokauhri uhrataan. Mutta ei ääntä, ei vastausta, ei vaarinottoa!
37 Vastaa minulle, Herra, vastaa minulle, että tämä kansa tulisi näkemään, että sinä, Herra, olet Jumala ja että sinä käännät heidän sydämensä takaisin."
(tämä kansa, kenties juuri nyt on suomen kansa valinnan edessä)
38 Silloin Herran tuli iski alas ja kulutti polttouhrin, puut, kivet ja mullan sekä nuoli veden, joka oli ojassa.
39 Kun kaikki kansa näki tämän, lankesivat he kasvoillensa ja sanoivat: "Herra on Jumala! Herra on Jumala!"
40 Mutta Elia sanoi heille: "Ottakaa Baalin profeetat kiinni; älköön yksikään heistä pääskö pakoon". Ja he ottivat heidät kiinni. Ja Elia vei heidät Kiisonin purolle ja tappoi heidät siellä.
Joo, nykyään ei puhuta huorista enää kun kaikki tehdään niin kauniiksi.
Raamattu puhuu portoista.
1. Kun. 17:1 Tisbeläinen Elia, eräs Gileadiin asettuneita siirtolaisia, sanoi Ahabille: "Niin totta kuin Herra, Israelin Jumala, elää, jonka edessä minä seison: näinä vuosina ei tule kastetta eikä sadetta muutoin kuin minun sanani kautta".
kuka uskaltaa, tosin moni väärä ja kiero, mutta Jumalan edessä, sanoa.
näinä vuosina ei tule kastetta eikä sadetta muutoin kuin minun sanani kautta".
tässä on hyvä miettimis paikka, vaikka hallitukselle ja Päivi Räsäselle.
hhmm
no, Herran palvelija tulee ja sanoo.
Ei tulee, kuin minun suuni sana kautta. hah ha heh
Kyllä helluntailaistenkin sinkkujen on parempi palaa kuin naida yhdenillan suhteissa, muuten vaarantuu paikka darbylaiseen scofieldilaiseen helluntailaiseen kaksiosaiseen pretribulationistiseen tempaukseen, ja jääminen antikristuksen aikaan.
Toki Jumala armossaan päästänee osan jäljelle jääneistä helluntaiuskovista jälkikuljetuksena antikristuksen ajasta verimarttyyriuden kautta taivaan iloon, jos kieltäytyy pedonmerkistä, mutta Karitsan häät jäävät juhlimatta heidän kohdaltaan.