"Aurinko (Jeesus) ja kuu (morsian) astuvat majaansa sinun kiitävien nuoltesi valossa, sinun keihääsi salaman hohteessa. Kiivastuksessa sinä astut maata, puit kansoja vihassa. Sinä olet lähtenyt auttamaan kansaasi, auttamaan voideltuasi. Sinä murskaat pään jumalattoman huoneesta, paljastat perustukset kaulan tasalle. Sela." - Hab. 3:11-13
Aurinko ja Kuu
Ingenjör_81
34294
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
15.-16.10.2012 on sellainen harvinainen tilanne, että aurinko on neitsyen tähtikuviossa (12 tähteä) keskivartalossa ja kuu kulkee koko matkan jalkojen alla. Nyt tällä kertaa saturnus on neitsyen jalkojen välissä synnytyskanavan edessä. Neitsyen tähtikuvion 12 tähteä piirtävät myös auringon päälle kruunun muotoisen kuvion.
Ilm 12:1-2: Taivaalla näkyi suuri tunnusmerkki: nainen, jolla oli pukunaan aurinko, kuu jalkojen alla ja pään päällä seppeleenä kaksitoista tähteä. 2 Hän oli raskaana ja huusi tuskissaan synnytyspolttojen vaivaamana.
Tuollaista samanlaista ei ole tapahtunut ja tai tapahdu 2009 - 2028 välisenä aikana. Lääninrovasti ja myös tähtitieteen harrastaja Risto Heikkilä on löytänyt vastaavan tähtiasetelman 20.9.3 eKr. tapahtuneen (tosin silloin ei saturnus ollut jalkojen välissä).
Mielenkiintoista.
Tuo voisi tarkoittaa minun mielestäni sitä, että 144,000 messiaanisen juutalaisen sinetöidään eli he uudestiSYNTYVÄT. Ja nämä saatana (Saturnus) yrittää sitten hotkaista, siinä kuitenkaan onnistumatta. Ja sitä ennen siis 16-17.9 olisi tapahtunut ylösotto. No, odotan kuitenkin sitä PS83 sotaa seuraavaksi syttyvän, ja jos se syttyy niin silloin nuo tapahtumat voisivat mennä noin.
Googin sota (Hes. 38-39) ja PS83 ovat samaa sotaa ja tästä olen varma. Googin sodan jälkeen "poltettiin aseita 7 vuotta", joten tuo on startti vaivan ajoille. Nämä Raamatun kohdat kertovat ehkä vähän eri kulmista ja tilanteista sodasta.
On hyvin mahdollista, että ainakin Joelin kirjankin, mutta myös ehkä Sakarjan kirjakin kuvaa eräitä vaiheita tästä samasta sodasta.
Eikös tuo aseiden polttaminen tapahdu 1000-vuotisen valtakunnan alussa, koska vaivan aikana on sotia lisää ja ei silloin mitään aseita poltella?
"Katso, se tulee, se tapahtuu, sanoo Herra, Herra: Tämä on SE PÄIVÄ, josta minä olen puhunut. Israelin kaupunkien asukkaat menevät ulos ja sytyttävät ja polttavat aseita, pieniä ja suuria kilpiä, jousia, nuolia, käsikarttuja (käsikranaatteja) ja keihäitä (ohjuksia). He pitävät niitä polttoaineina SEITSEMÄN VUOTTA;" - Hes. 39:8-9
Onhan se merkittävää Googin sodassa, että siinä ei kerrota laisinkaan ympäröivistä alituisesti Israelin kimpussa olevista valtioista. Tämä kertoo minusta selkeästi siitä, että niille on tapahtunut jotakin ennen sitä. Ja PS83 sota selittäisi sen minusta hyvin. Myös motiivi on eri: Goog on lähtenyt ryöstämään, kun PS83-joukot taas haluavat pyyhkiä Israelin kartalta.
Minä tulkitsisin tuon "aseiden polttamisen" Hesekielin termiksi "ampua aseilla", sillä eihän hän voinut ymmärtää miksi Israelilaisilla oli aseet käsissä josta lähti tuli toisesta päästä ulos,.
Polttoaine muuten voi tässä ehkä tarkoittaa Syyrian öljykenttiä, jotka jäänevät Israelin haltuun Googin sodan jälkeen.
"Minä tulkitsisin tuon "aseiden polttamisen" Hesekielin termiksi "ampua aseilla", sillä eihän hän voinut ymmärtää miksi Israelilaisilla oli aseet käsissä josta lähti tuli toisesta päästä ulos"
Tuo on ihan nokkela havainto ruutiaseista. Joelin kirjassa kuvataan (2:5ssa):
Ne hyppivät vuorten harjanteilla rämisten kuin sotavaunut (taisteluhelikopterit? vain hävittäjät?), rätisten kuin olkia ahmiva liekki (sarjatuliaseet?)...
Toinen Pietarin kirje 3.-luku:
10 Herran päivä tulee kuin varas. Sinä päivänä taivaat katoavat jylisten, taivaankappaleet palavat ja hajoavat. Silloin paljastuu maa ja kaikki, mitä ihminen on maan päällä saanut aikaan. 11 Koska tämä kaikki näin hajoaa, millaisia onkaan pyhässä elämässä ja hurskaissa teoissa oltava niiden, 12 jotka odottavat Jumalan päivää ja jouduttavat sen tuloa -- tuon päivän, joka saa taivaat liekehtien hajoamaan ja taivaankappaleet sulamaan kuumuudesta.
Kreikan kielessä taivas on uranos (ouranion) ja tuossa kun ouranion katoaa jylisten, ouranion palaa ja hajoaa (uraani halkeaa), ouranion sulaa kuumuudessa jne. Eli tuossa kuvataan ydinsota.
"Kreikan kielessä taivas on uranos (ouranion)..."
Mitkä noi sulut on? Eiks me tää juttu käsitelty jo?
Älä unta näe öljyrosvo.
144 000 valittua kuvaavat kaikki kristittyjä (sinetöityjä) kaikkina aikoina ja kaikkialla. Luku on vertauskuvallinen: kuvaa kokonaisuutta.
Ilmestyskirjaa ei tulkita ainoastaan futuristisesti, vaan pikemminkin ajattomasti. Näin esimerkiksi näiden 144 000 sinetöidyn juutalaisen kohdalla. Johannekselle tosijuutalainen on kristitty ja muut ovat perkeleen lapsia. Ilmestyskirjassa on tämä lähtöasettelu alusta asti olemassa. Israelin sukukunnat luvussa 7 kuvaavat oikeaa ja todellista Israelia, joka on tullut saatanan synagoogan tilalle. Tätä joukkoa on ihan turha yrittää sovittaa joihinkin nykyisin eläviin, ei vielä pelastuneisiin juutalaisiin
Tuon "16-17.9 tapahtuvan ylösoton" voit tunkea jälleen poikittain persuksiisi. Profetiaproffa voi tehdä näin koko viestilleen.
Ilmestyskirjan sanoma ei ole astrologinen, vaan hengellinen. Kertomukset (esim. vaimo ja lohikäärme) ovat lainattuja antiikin tarustosta ja Johannes antoi Ilmestyskirjassa niille uuden (hengellisen) merkityksen ja tulkinnan. Te rassukat yritätte sovittaa niitä tähtikuvioihin. Siinä ette tule onnistumaan.
Nainen kuvaa seurakuntaa eli tosi-Israelia ja poikalapsi on Jeesus. Poikalapsi ei ole mikään tietty valittujen joukko. Muut jälkeläiset ovat kristittyjä. Tässä oikeassa tulkinnassa pysyy myös Risto Heikkilä, vaikka leikkiikin ajatuksella tähtikuvion.
Eihän kukaan tässä puhunutkaan "juutalaisista", vaan "messiaanisista juutalaisista". Surullista nähdä, että kuinka löytyy vieläkin kristittyjä jotka eivät näe Israelin ihmettä, ja jotka toistavat katollisen kirkon WW2:n aikaisen anti-semitismin ja holokaustin hiljaisen hyväksymisen.
"Ja Herra hajottaa teidät kansojen sekaan, ja ainoastaan vähäinen joukko teitä on jäävä niiden pakanakansojen keskelle, joiden tykö Herra teidät kuljettaa. Ja siellä te palvelette jumalia, jotka ovat ihmiskätten tekoa, puuta ja kiveä, jotka eivät näe eivätkä kuule, eivät syö eivätkä hajua tunne. Mutta sitten sinä siellä etsit Herraa, sinun Jumalaasi, ja sinä löydät hänet, kun kysyt häntä kaikesta sydämestäsi ja kaikesta sielustasi.
Kun olet ahdistuksessa ja kaikki tämä kohtaa sinua AIKOJEN LOPUSSA, niin sinä palajat Herran, sinun Jumalasi, tykö ja kuulet hänen ääntänsä. Sillä Herra, sinun Jumalasi, on laupias Jumala. Hän ei jätä sinua eikä hukuta sinua; HÄN EI UNHOTA SINUN ISIESI KANSSA TEKEMÄÄNSÄ LIITTOA, jonka hän on heille valalla vahvistanut." - 5. Moos. 4:27-31
Hurskaita kielen käyttö näyttää jatkuvan...
" voit tunkea jälleen poikittain persuksiisi."
Juuri näin.
>> Eihän kukaan tässä puhunutkaan "juutalaisista", vaan "messiaanisista juutalaisista".
No niitähän mä juuri tarkoitinkin: juutalaisia, jotka eivät ole vielä pelastuneet, mutta tulevat pelastumaan. Ongelma on kuitenkin siinä, että 144 000 ei kuvaa vain näitä messiaanisia juutalaisia, vaan KAIKKIA KRISTITTYJÄ. Ei ole tässä juutalaista eikä kreikkalaista! (Gal.3:28; Kol.3:11)
>> Surullista nähdä, että kuinka löytyy vieläkin kristittyjä jotka eivät näe Israelin ihmettä, ja jotka toistavat katollisen kirkon WW2:n aikaisen anti-semitismin ja holokaustin hiljaisen hyväksymisen.
Mites nää kristityt liittyvät tähän ketjuun?
Paitsi, että Raamatun Ilmestyskirja puhuu:
" Ja minä kuulin sinetillä merkittyjen luvun, sata neljäkymmentä neljä tuhatta merkittyä kaikista ISRAELIN lasten sukukunnista:..."
Ja sitten mainitaan ISRAELIN kaikki 12 sukukuntaa, josta jokaisesta merkitään 12000. Eli kyllä kyse on NIMENOMAAN ISRAELIN juutalaisista. EIKÄ kaikista kristityistä. Israelilla on oma roolinsa edelleen ja se on edelleen Jumalan valittu kansa ja Israel tullaan lunastamaan ja he tulevat perimään tämän MAAPALLON. Mutta toki uskomalla Jeesukseen voi vain pelastua. Silti juutalaiset eli Israel on Jumalan valittu kansa edelleen.
Korvausteologia ei toimi.
En ole korvausteologiaa, vaan LIITTYMISTEOLOGIAA: pakanakansat on oksastettu Israeliin Kristuksessa Jeesuksessa ja valtakunnan lapset on heitetty ulos. Hekin tulevat oksastetuiksi, JOS eivät jää epäuskoonsa. Niin kauan kuin ovat epäuskossaan, he EIVÄT OLE ISRAEL.
Johanneksen Ilmestyksessä Israel, sukukunnat mukaanlukien, tarkoittaa vain ja ainostaan Kristuksen seurakuntaa. Israel ei ole mitään tekemistä nyky-Israelin kanssa. Se vasta on korvausteologiaa, jos seurakunta korvataan nykyisellä Israelilla ja juutalaisilla. Se on täysin mielivaltainen tulkinta ja sotii kaikin tavoin apostolien opetusta vastaan.
Juuri näin. TÄTÄ korvausteologiaa tietty lössi yrittää ujuttaa Herran huoneeseen. Lihallinen Israel korvaa seurakunnan ja aivan ääritapauksissa, kuten Ruotsin messianisten keskuudessa, jopa Jeesuksenkin.
Hei vakiohörhöt... Hankkikaa jokin ulkoilmaharrastus. Tuo 24/7 tänne huuhaan suoltaminen ei ole oikein tervettä.
Tää astrologian sotkeminen kristinoppiin on kans yksi aivan uskomaton pohjanoteeraus. Sotii kaikkia wanhan hyvän ajan kristillisiä perusperiaatteita vastaan!
Mun piti tääkin vielä nähä! :O
Risto Heikkilä sentään tekee sen silleen leikkimielellä, mut nää gaiffarit on ihan tosissaan.
Jumala sulki taivaat ihmisiltä ja Baabelin tornin aikana ja sen jälkeen ihmisten on ollut ihan turha lukea tähdistä yhtään mitään.
Tähänkin viestiketjuun sopinee siteeraus Raamatusta pois sensuroidusta Heenokin
kirjasta:
IX luku.
Rabbi Ismael sanoi:Metatron,Herran läheisyydessä istuva ruhtinas,sanoi minulle:
1.Näitten tapahtumien jälkeen Herra,siunattu olkoon hän,laski kätensä minun päälleni ja siunasi minut 5360 siunauksella.
2.Ja minut nostettiin ja suurennettiin maailman pituuden ja leveyden kokoiseksi.
3.Ja hän pani 72 siipeä kasvamaan minulle,36 kummallekin puolelle.Ja jokainen siipi oli niin kuin koko maailma.
4.Ja hän kiinnitti minuun 365 silmää:jokainen silmä oli kuin iso taivaankappale.
5.Eikä hän jättänyt mitään maailmankaikkeuden valojen loistoa,kirkkautta,säteilyä ja kauneutta kiinnittämättä minuun.
Et kai näin realistina suinkaan ihmettele, miksi se on jätetty pois Raamatusta? :D
Eikö jumalanne sitten itse osannut tehdä raamattua kerralla valmiiksi?
Raamatun mukaan Raamatusta on jätetty kokonaisen maapallon ympärysmitan tekstiä mainitsematta. Mutta sen vuoksi meillä onkin profeettoja tulkitsemassa niitä vaillejääneitä kohtia. niitä profeettoja taas saatte etsiä sitten aivan muualta, kuin täältä pilkkafoorumilta. Mikä nyt järkeenkäyvälle on ihan yksinkertainen seikka. Miksipä helmiä sioille!Jja kauniita sanoja riivatuille revittäviksi!
Jumalan omat kuulevat Paimenensa äänen salassa.
"Viisaus huutaa kadulla, antaa äänensä kuulua toreilla; " - Sananl. 1:20
"Jos minä sanon jumalattomalle: sinun on kuolemalla kuoltava, mutta sinä et häntä varoita etkä puhu varoittaaksesi jumalatonta hänen jumalattomasta tiestänsä, että pelastaisit hänen henkensä, niin jumalaton kuolee synnissänsä, mutta hänen verensä minä vaadin sinun kädestäsi." - Hes. 3:18
Mutta kaikki kannattaa ja pitää arvostella Raamatulla.
Eenok 9: " Ja sitten Mikael, Uriel, Rafael ja Gabriel katsoivat alas taivaasta ja näkivät paljon verenvuodatusta maan päällä, ja kaikki laittomuus lisääntyi maassa. Ja he sanoivat toisilleen: "Maa joka on tehty ilman asukkaita huutaa heidän huutojaan ylös taivaan porteille." Ja nyt teille, taivaan pyhät, ihmisten sielut sanovat: "Tuokaa syymme Korkeimman eteen." Ja he sanoivat aikojen Herralle: "Herrojen Herra, Jumalien Jumala, Kuninkaiden Kuningas, ja aikojen Jumala, Kunniasi valtaistuin pysyköön kaikille aikojen sukupolville, ja nimesi pyhä ja kunnioitettu ja siunattu kaikille ajoille! Sinä olet tehnyt kaiken, ja Sinulla on valta yli kaiken: ja kaikki asiat ovat paljastettuja ja avoimia edessäsi, näet kaiken eikä mikään voi piiloutua Sinulta. Sinä näet mitä Azazel on tehnyt, kuka on opettanut kaiken, mikä ei ole oikeaa, maan päällä, ja on paljastanut ikuiset salaisuudet jotka olivat taivaassa, joita ihmiset kovasti halusivat oppia: ja Semjaza, jolle olet antanut määräysvallan. Ja he ovat menneet maan päälle ihmisten tyttärille, ja ovat maanneet naisten kanssa, ja ovat saastuttaneet itsensä, ja paljastaneet heille kaikenlaiset synnit. Ja naiset ovat synnyttäneet jättiläisiä, ja siksi koko maa on täytetty verellä ja sillä, mikä ei ole oikeaa. Ja nyt, katso, niiden sielut, jotka ovat kuolleet, huutavat ja asettuvat taivaan porteille, ja heidän valituksensa ovat nousseet: eivätkä voi tauota laittomien tekojen tähden, joita maassa tehdään. Ja Sinä tiedät kaiken, ennen kuin ne tapahtuvat, ja Sinä näet nämä asiat ja sinä laitat heidät kärsimään ja sanot, mitä meidän tulee tehdä näille asioille."
http://www.apokryfikirjat.com/eenok1.htm
Ihmettelemme vallan mahdottomasti sitä, että moinen helmi on jätetty pois... :D
Katalat kirkolliskokoukset iski jälleen.
Nimimerkki KTS (Ei kirj.) kirjoittaa mm.*Ihmettelemme vallan mahdottomasti sitä,että moinen helmi on jätetty pois..*
No,tutkaillaanpa hieman asiaa:
Entä mikä on Heenokin kirjoissa oli kirkkoisien erikoisen vastenmielisyyden kohteena?
Ensimmäinen Heenokin kirja oli heidän aikanaan tunnettu jo vähintään
400 vuoden ajan ja toinen Heenokin kirja noin 300 vuoden ajan.
Olivatko kirkkoisät yllättäen löytäneet näistä vanhoista ja tutuista kirjoista niin tuomittavia piirteita,että pannaanjulistaminen katsottiin tarpeelliseksi?
Vai oliko nuorimmassa,vasta kirkkoisien elinaikana leviämässä olevassa 3.Heenokissa joitain sellaisia kohtia,että oli estettävä ihmisiä lukemasta sitä?
Tarkastakaamme vielä ajankohdat:
1.Heenok oli kirjoitettu noin 170-80 eaa.
2.Heenok noin 30-72 jaa.
3.Heenok noin 250-300 jaa.
Kirjan pannaan julistaneet kirrkkoisät olivat:
1.Hilarius,eli 315-367 jaa.
2.Hieronymus,eli 347-420 jaa.
3.Augustinus,eli 354-430 jaa.
Taustalla näyttää olleen varhaiskristillisen kirkon perusteisiin liittynyt taistelu.
Tri Charles Francis Potter,englantilainen pappismies,joka on perusteellisesti tutkinut Heenokin kirjan vaiheita,kuvailee tuolloista tilannetta seuraavasti:
*Koska Heenokin kirja kertoo aivan liian paljon varhaiskristillisen kirkon monien
ajatusten,oppien ja menojan todellisesta alkuperästä ja paljasti kuinka teologit olivat "tulkinneet",vääristelleet,poistaneet,sovitelleet ja jopa virheellisesti lainanneet
osia alkuperäisistä teksteistä,niin ei ole vaikea ymmärtää,että miksi Heenok ja kaikki hänen tarinansa,ja niiden ohella samantapaiset yhtä vaaralliset apokalyptiset ja pseudepigrafiset kirjat yksinkertaisesti täytyi jättää pois virallisen
Raamatun kirjojen joukosta.*
Paljastavin näistä kolmesta Heenokin kirjasta on viimeksi kirjoitettu.
*Se osoittaa,että kristinuskon keskeisiä opinkappaleita on todellakin rakennettu Heenokin kirjasta otetun mallin mukaan.Juuri Heenokista oli kirjoitettu,että "hän istuu Herran vierellä" ja "tuomitsee" taivaan lapsia Herran antamalla valtuudella.
Kristityt siirsivät nämä piirteet samoja sanoja käyttäen Jeesukselle.Kuin ne sittemmin otettiin suorastaan uskontunnustukseen,niin on selvää,että alkuperäistä
lähdettä ei mielellään tuotu esille.Oli kiusallista,jos kuka tahansa saattoi nähdä,mistä kristinuskon jumalalliset elementit olivat peräsin.Pannaan julistaminen
oli siksi välttämätöntä.*
"Ja on oleva merkit auringossa ja kuussa ja tähdissä, ja ahdistus kansoilla maan päällä ja epätoivo, kun meri ja aallot pauhaavat." - Luuk. 21:25
Jatketaanpa aiheeseen omalla tavallaan liittyvää Heenokin (Enok) kirjoilla.
Heenokin kirja.
XVII Luku.
Rabbi Ismael sanoi:Metatron,enkeli,Herran läheisyydessä istuva ruhtinas,kaikkien
taivaitten kunnia,sanoi minulle:
1.Seitsemän on näitä ruhtinaita,suuria,kauniita,kunnioitettuja ja ihmeellisiä,jotka
ovat seitsemän taivaan päälliköitä.Ja he ovat nämä:
MIKAEL,
GABRIEL,
SHATQUIEL.
SHACHAQUIEL,
BAKARIEL,
BADARIEL,
PACHRIEL.
2.Ja jokainen heistä on yhden taivaanjoukon ruhtinas.Ja jokaisen keralla on on 496 000 myriadia enkeliä.
3.Mikael,suuri ruhtinas,on nimitetty päälliköksi seitsemänteen taivaaseen,
korkeimpaan mikä on Arabothissa.
Gabriel,sotajoukon ruhtinas,on nimitetty päälliköksi kuudenteen taivaaseen,
korkeimpaan mikä on Makonissa.
Shatagiel,sotajoukon ruhtinas,on nimitetty päälliköksi viidenteen taivaaseen,joka
on Maonissa.
Shahaqiel,sotajoukon ruhtinas,on nimitetty päälliköksi neljänteen taivaaseen,joka
on Zebulissa.
Baradiel,sotajoukon ruhtinas,on nimitetty päälliköksi,kolmanteen taivaaseen,joka
on Shehaqimissa.
Barakiel,sotajoukon ruhtinas,on nimitetty päälliköksi toiseen taivaaseen,joka on
Merom Raqian korkeudessa.
Pazriel,sotajoukon ruhtinas,on nimitetty päälliköksi ensimmäiseen taivaaseen,joka on Wilonissa,mikä on Shamajimissä.
4.Heidän allaan on Galgaliel,ruhtinas joka on nimitetty auringon päälliköksi,ja
hänen kanssaan on 96 suurta ja kunnioittua enkeliä,jotka liikuttavat aurinkoa
Ragiassa.
5.Heidän allaan on Ofanniel,ruhtinas joka on nimietty kuun päälliköksi.Ja hänen
mukanaan on 88 enkeliä,jotka siirtävät kuuta 354 tuhatta parasangia joka yö silloin
kun kuu sijaitsee idässä kääntöpisteessään.Ja milloin kuu sijaitsee itäisessä
kääntöpisteessään?Vastaus:joka kuukauden viidentenätoista päivänä.
6.Heidän allaan on Rahatiel,ruhtinas joka on nimitetty tähtisikermien päälliköksi.
Ja hänen kanssaan on 72 suurta ja kunnioitettavaa enkeliä.Miksi häntä kutsutaan
Rahatieliksi?Koska hän saa tähdet kulkemaan kiertoradoillaan ja kursseillaan 339
tuhatta parasangia joka yö idästä länteen ja lännestä itään.Sillä Herra,siunattu olkoon hän,on tehnyt majan kaikille niille,auringolle,kuulle,planeetoille ja tähdille;
majan,jossa he matkaavat yöllä lännestä itään.
7.Heidän allaan on Kokbiel,ruhtinas joka on nimitetty kaikien planeettojen päälliköksi.Ja hänen kanssaan on 365 000 myriadia enkeliä,suurta ja kunnioitettavaa,jotka siirävät planeetat kaupungista kaupunkiin ja maakunnasta
maakuntaan taivasten Ragiassa.
8.Ja heidän yläpuolellaan on 72 korkeiden kuningaskuntien ruhtinasta,jotka vastaavat maailman 72 kieltä.Ja heidät on kruunattu kuninkaallisilla kruunuilla ja
puettu kuninkaallisiin asuihin ja kiedottu kuninkaallisiin viittoihin.Ja kaikki ratsastavat kuninkaallisilla ratsuilla ja heidän käsissään on kuninkaalliset valtikat.
Ja jokaisen edessä,joka tekee matkaa Ragiassa,juoksee kuninkaallisia palvelijoita
loistokkaasti ja majesteettisesti,samalla tapaa kuin maan päällä matkustavat
vaunuissa hevosmiesten ja armeijan kera loistokkaasti;ylistyksen,laulun ja kunnianosoitusten kaikuessa.
Eikös lyhyen, mutta tuhoisan Googin sodan jälkeen, ole tuo aseiden polttamisen seitsemän vuotta kestävä aika, sinä aikana ilmestyy tuo "laiton", antikristus.
Se aika on rauhan aikaa "Ei hätää mitään" sanotaan silloin. Yht äkkiä silmänräpäyksessä. heitä kohtaa tuho, eivätkä he pääse pkon. Alkaa Jumalan viha
jota enen on tempaus.
Tähtitiedettäkin välillä
Kappas
....
Missähän tähtikuviossa Aurinko mahtaa tällä hetkellä olla ja kulkeeko Kuu jalkojen alla?
Niin ja onko se Saturnus edelleenkin Neitsyen jalkojen välissä?