Nykyihmisen ja neand-ihmisen

http://www.uusisuomi.fi/tiede-ja-ymparisto/52697-kaanne-nykyihminen-ei-harrastanutkaan-seksia-neandertalien-kanssa

DNA:sta yhteistä 1-4 %

Tulee väkisilläkin mieleen, että kuin paljon yhteistä geeniä eurooppalaisilla ja afrikan mustilla on ?

Tuossa puhutaan eri lajeista. Nykyään ei saisi puhua edes eri roduista ! :)
473
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei ole perusteita millekään rotuopille : kaikki ihmsiet ovat Aatamin ja Eevan jälkeläisiä. Ei se mitään satua ole.

Äänestä
  • Aatami ja Eeva olivat/ovat planetaarisia rodunkohentajia. Vierailivat nykyisen Kreetan alueella 40 000 vuotta sitten. Nykyisin heidät käsitettäisiin ufolaisina. Eurooppalaiset saivat kosmista hönkää aivoihin, edistyneempiä geenejä.

    Äänestä

  • hmmmm....joo siis välillä kapeni perimä katsos kun vedenpaisumuksessa ei jäänyt kuin nooa eloon poikineen ja muijineen. Tästä on kai jotain 4000 vuotta vai? (heh).
    Mitenkähän ne pienet aboriginaalit pääsivät sinne austraaliaan? tai ne koalat, kun ovat niin hidasliikkeisiä? Matkaa kun on ihan jonkinverran ararat vuorelta sinne tyynenmeren mantereelle. Tai miten ne makit kaikki eksyivät madagaskarille?
    Eiköhän me kuitenkin uskota evoluutioon.

    Äänestä

"Nykyihmisen ja neandertalinihmisen risteytymiseen on uskottu muun muassa saksalaisen Max Planck -instituutin tutkimuksessa. Instituutin tutkimusten mukaan eurooppalaiset, aasialaiset ja Tyynenmeren alueen ihmiset kantavat neandertalien geenejä, mutta afrikkalaiset eivät. Tämän on katsottu viittaavan siihen, että kaksi ihmislajia lisääntyi keskenään noin 80000 vuotta sitten, jolloin varhaiset ihmiset alkoivat levittäytyä Afrikasta muualle maapallolle."

Tuohon uskon minäkin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Miettikääpä vaan kirjoitti:

http://www.uusisuomi.fi/tiede-ja-ymparisto/52697-kaanne-nykyihminen-ei-harrastanutkaan-seksia-neandertalien-kanssa

DNA:sta yhteistä 1-4 %

Tulee väkisilläkin mieleen, että kuin paljon yhteistä geeniä eurooppalaisilla ja afrikan mustilla on ?

Tuossa puhutaan eri lajeista. Nykyään ei saisi puhua edes eri roduista ! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu