TÖRKEÄ PLOPPAUS !

Keskieuroopan autoteollisuus on taas törkeästi asialla...ei yhtään onnettomuutta ole tilastoitu ruostevaurion takia suomessa.

Autoeollisuus on jo kehittänyt nopeasti ruostuvia ja vikaantuvia autontapaisia himmelipaskoja, muttei se riitä..pitäisi lakipykälin saada autot vaihtoon...tämä iskee vähävaraisempiin autoilijoihin rajusti...NO, hallitus on mikä on !


http://www.taloussanomat.fi/autot/2012/08/23/eu-vaatii-ruostepommit-pois-liikenteesta/201236298/304
7180
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Auton teknisellä kunnolla ei ole juurikaan vaikutusta vakavien onnettomuuksien määrään.

Toki voidaan ajatella, että vanhoilla ja halvoilla autoilla ajelee riskikäyttäytymiseen taipuvaiset ihmiset kuten eläkeläiset ja nuoriso, mutta tämäkään stereotypio ei enää nykyaikana päde.

Vaarit ajaa uudella Corollalla ja nuorison huippuunsa viritetyt menopelit ovat hienossa kunnossa.

Äänestä
  • Koko katsastus pitäisi saada huoltoasemaverkkoon tai korjaamoille.

    90% katsastuksesta on turhaa.. ei kukaan aja valottomalla tai toimimattomalla autolla.

    Äänestä

asiota lopataan, Flopataan, mutta plopata.

Äänestä
  • Mitä vittua sitten--

    Äänestä

kyllähän täällä ostettasiin varmasti uusia ruosteettomia autoja jos niiden hinnat olisivat sellaisia että niihin yllettäisiin tällä tulotasolla mutta kun ei ylletä.

Uusien autojen ruostesuojaus on aivan onnettomalla tasolla, ei ne kestä tämän maan olosuhteissa tehtaan käsittelyn jäljiltä niin pitkään kuin tarve olisi.

Uusia autoja ostaa kuitenkin vain varakas ja itsekäs kansanosa joka ei välitä auton kestoiästä kuin muutaman vuoden päähän jolloin he taas "vaihtelun vuoksi" vaihtavat auton jälleen uuteen, ruosteenestokäsittelyjä ei tehdä eikä autoa pidetä edes niin pitkään että ensimmäinen katsastus tulisi eteen.
Auton huono kunto jää sitten myöhempien omistajien riesaksi.

Tässä maassa eläminen tehdään koko ajan yhä vaikeammaksi ja mahdottomammaksi, lyönkö hanskat tiskiin nyt heti vai huomenna... :/

Äänestä
  • No jos muisteltaisiin taas niitä ikihyviä vanhoja autoja. 100tkm ja koneremontti edessä. Huollot ja öljynvaihdot 3tkm välein. Kori ruostui puhki alta 10v. poikkeuksetta.
    Peruautot olivat meteliä pitäviä ja kolisevia, nitiseviä, eikä ne oikein kulkeneetkaan mihinkään. Ei ollut mitään mukavuuslaitteita, paitsi joissakin oli kelvollinen lämmityslaite. Kalliita ne olivat suhteessa tuloihin silloinkin.
    Kyllä aika muistot kultaa.

    Äänestä

  • oli ne susia kirjoitti:

    No jos muisteltaisiin taas niitä ikihyviä vanhoja autoja. 100tkm ja koneremontti edessä. Huollot ja öljynvaihdot 3tkm välein. Kori ruostui puhki alta 10v. poikkeuksetta.
    Peruautot olivat meteliä pitäviä ja kolisevia, nitiseviä, eikä ne oikein kulkeneetkaan mihinkään. Ei ollut mitään mukavuuslaitteita, paitsi joissakin oli kelvollinen lämmityslaite. Kalliita ne olivat suhteessa tuloihin silloinkin.
    Kyllä aika muistot kultaa.

    80-luvun japanilaiset olivat kaikkien aikojen luotettavimpia, tekniikka kestäisi vaikka kuinka paljon mutta ilman huolellista hoitoa kori tuppasi ruostumaan. Saahan pellit tietysti hitsaamalla kuntoon.
    Huoltoväli oli jo 10.000km ainakin 80-luvun autoissa, ei ollut vielä tietokoneita vaan kaasarikoneita ja ihan 80-luvun alussa sytytyskin vielä katkojan kärjillä.

    Itse ajelen viime syksynä uutena ostamallani pikkuautolla mutta mieleen on tullut ajatuksia josko hankkisi vaikka kesäharrasteautoksi tuollaisen kultaisen 80-luvun Japanilaisen, esim. "Nintendo" tiukuääniä soitteleva Mazda 626 GLX 1983-85 jossa oli CD-levy pyöränkapselit, mielestäni ajattoman komea korimalli ja hieno sisustus, nykyautoissa ei ole mitään vastaavaa :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ketä äänestät ! kirjoitti:

Keskieuroopan autoteollisuus on taas törkeästi asialla...ei yhtään onnettomuutta ole tilastoitu ruostevaurion takia suomessa.

Autoeollisuus on jo kehittänyt nopeasti ruostuvia ja vikaantuvia autontapaisia himmelipaskoja, muttei se riitä..pitäisi lakipykälin saada autot vaihtoon...tämä iskee vähävaraisempiin autoilijoihin rajusti...NO, hallitus on mikä on !


http://www.taloussanomat.fi/autot/2012/08/23/eu-vaatii-ruostepommit-pois-liikenteesta/201236298/304

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu