Pyhän hengen läsnäolo?

O'ou

11

265

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nürbergin puoluekokous!

      Voimaa Ilosta!

    • Onkohan tuo suviseuralaisten rinnassa oleva vihreä läpyskä se ilmestyskirjan ennustuksessa kerrottu?

      • O'ou

        Vähän epäilen, kun se on rinnassa, eikä otsassa tai oikeassa kädessä:-)

        Ilm. 13:16
        "Se pakottaa kaikki, pienet ja suuret, rikkaat ja köyhät, vapaat ja orjat, ottamaan oikeaan käteensä tai otsaansa merkin."


    • Hannu Herännyt

      Meillä, Myöhempien Aikojen Pyhien Vedenpäälläkävelijöiden Seurakunnan herätyskokouksissa on myös voimallista toimintaa.
      Siellä Pyhä Henki sinkoaa osallistujia seljälleen lattialle. ja katso,
      ylös päästyään moni on saanut kielillä puhumisen tai veden päällä kävelyn armolahjan !

    • @böljäke

      Oksitosiini on sitten tosiaan Pyhän Hengen synonyymi. Uskova toki voi sanoa, että se hormoni on vain aineellinen rajapinta tms. jonka kautta Pyhä Henki stimuloi ihmistä, eikä se tunne tyhjenny pelkkään aivokemiaan.

    • Pyhä henki on uskovaisten itsensä luoma illuusio joka ei ole todellinen
      Se saavutetaan joukkokokouksissa rukoilemalla ja saarnaamalla, jonka tuloksena tullaan hurmioituneeseen tilaan, ja uskotaan,että se oli pyhä henki joka oli läsnä

    • Olen käsittänyt

      tämän asian hieman toisella tavalla.

      Meditaatiossa puhutaan energiavirtauksista. Kun ihminen aloittaa meditoimaan päivittäin, niin aluksi hän ei todennäköisesti havaitse minkäänlaista kummallista tunnetta meditaation aikana. Yleensä muutaman viikon jälkeen hän kuitenkin alkaa tuntemaan ns energiavirtaukset. Nämä energiavirtaukset tuntuvat yleensä lämpimilta värähtelyiltä/aalloilta jotka kulkevat pitkin kehoa.

      Istut tasaisella lattialle paikallasi ja silti tuntuu kuin sinuun kohdistuisi liike, vähän kuin huone keinuisi.

      Nämä virtaukset aiheuttavat ihmisessä tietynlaisen eufoorisen tunteen, rauhoittavat ja parantavat mielialaa.

      Taas kun puhutaan ns "pyhän hengen kosketuksesta" jossa ihminen saattaa alkaa tärisemään ja itkemään vähän kuin onnesta, niin olen havainnut että tämä itse tapahtuma vaikuttaa tarkalleen samalta kuin ns kundalinienergian vapautuminen meditaatiossa.

      Eli lyhyesti, tuntuu kuin joku todella suuri voima kulkisi elimistön läpi aina genitaaleista päälaelle. Yleensä tämä aiheuttaa hyvin intensiivisen kuumotuksen tunteen ja sellaisen tärinän joka muistuttaa hieman jotain epilepsiakohtausta/hyperventilaatiota. En tiedä mihin tämä asia perustuu, teorioita on monia, mutta tiedä sitten mikä niistä on oikea. Niin se vain menee.

      Asiasta mielenkiintoisen tekee se, että jostain syystä tätä tunnetta ei voi(tietääkseni) kokea kuin kerran elämässä. Eli jos tämä on jo tapahtunut, niin se ei tapahdu enää toista kertaa elämän aikana.

      Jos löydätte tälle tieteellisen selityksen, niin linkittäkää tähän, sillä minua kiinnostaisi kyllä kuulla tieteellinen näkemys sille, mitä helvettiä oikein tapahtuu kun tämä "energia vapautuu"

      Sitä on hyvin vaikea selittää, mutta vähän niinkuin joku lukko välilihassa vain aukeaisi yllättäen ja vapauttaisi jonkinlaisen erittäin kuuman tunteen elimistöön.

      • >>...lukko välilihassa vain aukeaisi yllättäen ja vapauttaisi jonkinlaisen erittäin kuuman tunteen elimistöön.

        Orgasmi? Vai tuleeko pelkästään vain plörö housuun?


      • hehe.
        kekek-kekek kirjoitti:

        >>...lukko välilihassa vain aukeaisi yllättäen ja vapauttaisi jonkinlaisen erittäin kuuman tunteen elimistöön.

        Orgasmi? Vai tuleeko pelkästään vain plörö housuun?

        Jos orkku on pyhää henkeä, niin sitten löytyi selitys sille, miksi kaiken maailman karismaattisten uskonlahkojen johtajat niin monesti pyrkii panemaan seurakuntansa nuoria uskon sisaria...


    • 1213
    • havahtunut

      Meditaatiossakin useimmiten tapahtuu kuten uskonnollisessa tilaisuudessa, mutta se palautuu takaisin entiseen tilaan.
      Todellisessa meditaatiossa ei ole meditoijaa, tai se tapahtuu meditojan poissulkemiseksi.
      Meditaatio on yhtymistä äärettömään, ja kunse tapahtuu, niin ihmisen erillisyys päättyy, ja tulee vapaus kaikesta tuhatvuotisesta menneisyydestä, jista seuraa autuaallinen olo joka kestää ikuisesti,
      eikä ole enään takaisinpaluuta, sillä se on egon sielun psykologinen kuolema, eivätkä ne aiheuta enään kärsimystä ja tuskaa

      Vaikka uuden karman syntyminen lakkaa, koska ei tarvitse tehdä valintoja, vanha on kuuitenkin käytävä loppuun, sillä sehän on jo ennalta määräytynyt, eikä siitä ole armahdusta

      Kiitos elämälle

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      138
      1401
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      901
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      723
    4. Mitä muistoja teillä on kaivatusta?

      😇
      Ikävä
      51
      625
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      15
      553
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      494
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      153
      461
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      36
      441
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      409
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      185
      402
    Aihe