Jos haluat, että Hanko kehittyy, niin älä äänestä RKP:tä. Och samma på svenska.
Älä äänestä RKP:tä
Aikuisten tosi
28345
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Juuri näin. RKP pelkää, että Hangosta kasvaa liian suuri ja jarruttaa kaikkea mikä edesauttaa tätä asiaa. Haluavat pitää Hangon kalastajakylänä. Ei siinäkään mitään vikaa, mutta se johtaa siihen, että Hanko liitetään Raaseporiin ja loputkin palvelut siirtyvät Tammisaareen.
Tämän päivän näytöksessä RKP-vetoinen ympäristölautakunta käsittelee hotelliasiaa. Katsotaan, ketkä ja millä kriteereillä heittävät kapulaa rattaisiin?
RKPläiset yritti palauttaa hotelliasian, mutta onneksi löytyi järkeäkin, RKP:n ryhmä ei ollut yhtenäinen, joten asia menee eteenpäin.
Muistamme pitkään, kun valtuustossa RKP romutti jäähallipäätöksen puheenjohtajan äänin. Hotellipäätöksessä oli sama mahdollisuus, mutta tällä kertaa puheenjohtaja ajoi oikeata asiaa. Kunpa aina äänestettäisiin oman mielen mukaan. Se on oikeata demokratiaa!!!
Monet tuskailevat poliitikkojen päätöksiä ja sitä että asiat eivät kehity kaupungissa hankolaisten mieliksi. Turha niitä poliitikkoja on moittia ja odottaa, että tekisivät muuta. Ongelman alkulähde on äänestäjät. Äänestämällä voi vaikuttaa. Ja ongelma on RKP, jotka hannaavat vastaan, kun pääsevät valtuustoon ja lautakuntiin. Ehkä puhuvat vielä kauniita vaalikampanjoissa, mutta katso historiaa, mitä he ovat oikeasti torpedoineet Hangossa!!!
Asia korjautuu, kun äänestät valtuustoon muita kuin RKP:n edustajia, olkoonpa sinun äidinkielesi mikä tahansa!!!
Juuri näin!
Demarit lupasi ennen vaaleja lähiliikuntapaikan ja taitaa olla ainoa vaalilupaus mikä piti. Sellanenhan alkaa syksyllä keskuskoulun alueelle. Tai lähinnä kai se yks demari heppu ajoi asian läpi.
Hyvä heppu, kun ajaa hyviä asioita toteutukseen. Toivottavasti valitaan uudelleen!
Älä äänestä Rkp:tä vaikka olisi uusi tai vanha fiksu ja filmaattinen ehdokas. Moni on pettynyt näin tehdessään.
Kun RKP ja SDP ovat johtaneet Hankoa, niin väki on vähentynyt ja kaupunki on pahasti velkaantunut. Näin on tapahtunut myös viimeisen vaalikauden aikana!
Valtuutetut vaihtoon ja uudistusmieliset kehiin!
Äänestäkää nyt ihan mitä vain muuta puoluetta kuin RKP:tä tai muitakaan kokoomusmielisiä. He eivät tee tavallisen hankolaisen hyväksi yhtään mitään.
Itse aion äänestää kommunisteja, he ovat ihmisen asialla!
Demarit siinä missä kommunistitkin voisivat satsata enemmän siihen mitä Hanko voi tarjota maamme vanhenevalle väestölle.
Vanhuspalveluja on kehitettävä. Ristijärven kunta Kajaanin pohjoispuolella on julistautunut vanhentuvan väestön palvelujen unelmakunnaksi nähden sen potentiaalin, mikä vanhenevassa väestössämme on.
Kun katsoo missä päin Suomen asutuskeskittymät tällä haavaa ovat, voisi Hanko olla huomattavasti suositumpi vanhuspalvelujen tarjoajakunta kuin Ristijärvi.
Satamaan on tuhlausta satsata nykytlanteessa. Transitoliikenne Venäjälle keskittyy yhä enemmän Venäjän omiin satamiin Uuraassa, Koivistolla ja Inkerinmaan Lugassa.
Satama ei kohta tuota mitään.
Ehkä kaupunginisät odottavat pelastusta mereltä? Saapuu laivoja kultalastissa ja lapioi kuormansa Hangon satamaan?
Äänestäjä päättää!
Panosta hankolaisten hyvinvointiin!
Sataman mahti-investointien syy taitaa johtua RKP:n ylivallasta, jossa RKP-vetoisella satamalautakunnalla on"suora linja" RKP-vetoiseen kaupunginvaltuustoon. "Hyvä veli" verkosto tukee toinen toistaan.
Valvonta ei toimi. Erilaiset mielipiteet eivät voita alaa. Kaupunkilaisten hyvinvointi kärsii.
Se on sitä ryhmätyhmyyttä!
Ketä sitten pitäisi ääneestää nyt vuonna 2012 näin yrittäjänä ? Ehdokkaan pitäisi olla myös itse yrittäjien asialla ja ennen kaikkea Hangon asialla. Hanko nousuun ! En tahdo löytää itselleni sopivaa hankolaista kuntavaaliehdokasta. Nettilistoilla eivät yksittäisten ehdokkaiden mielipiteet tule kuuluviin.
Matkailun edistämistä, yrittäjyyttä, työpaikkoja, investointeja, kuka olisi minun ehdokkaani ?
Näyttää siltä, että kuka tahansa demareista täyttää nuo kriteerit. Loppulause on kuin olisi kopioitu demareiden vaalilupauksista.
Kokoomuslaiset ovat yritysystävällisiä ja välittävät kaupunkilaisten viihtyvyydestä.
RKP on uhka demokratialle, katso "Valtuusto"-viestiketju.
Anna arvo äänellesi. Jos haluat, että Hanko on mukana kehityksessä, niin silloin kannattaa äänestä RKP:tä. Rösta för respekt!
"Mukana kehityksessä" kuulostaa pahaenteiseltä. Ikään kuin Hankoon olisi tehty ripa, josta Hankoa retuutettaisiin sitten milloin minkin "kehityksen" mukana, vähän niin kuin Suomi on EU:n heittopussi. Se on, muuten, taantumuksellisen määritelmä. Taantumuksellinen = reactionary, reagoija, siis sellainen, joka menee kehityksessä mukana passiivisesti. Vähän niin kuin alas viemäristä.
Mitäpä jos tehtäisiin jotain uutta?
Minä tuen Setan sateenkaarikunta-tavoitetta: http://www.seta.fi/kuntavaalit2012
Itse asiassa haluan Hangosta syrjinnän vastaisen vyöhykkeen, missä kunnan palveluissa ei syrjittäisi vammaisia, seksuaali -eikä sukupuolivähemmistöjä eikä maahanmuuttajia. Se olisi aloitteen ottamista omiin käsiin. Se ei myöskään syrji kantasuomalaisia, kun kiinnitetään huomio näiden ryhmien syrjintään esimerkiksi koulussa, haaviin jää ihan tavallistakin kiusaamista.
Hangossa ei syrjitä kunnan palveluissa maahanmuuttajia, vammaisia tai seksuaalisia vähemmistöjä. Kerro yksikin esimerkki ja mieluummin todistettava sellainen.
OK. Kävin tuossa Haanganpuiston koululla pistämässä pystyyn Itämeri-näyttelyä ja siellä oli vessoihin kiinnitetty laput: "rantaleijonat" ja "merenneidot". Kuinka sellaiset nuoret, joilla oma identiteetti oman ruumiinsa suhteen vielä hakusessa voi identifioitua tällaisiin sukupuolisuuden ääri-ilmiöihin? Olisi pitänyt olla vielä kolmas vessa, vaikkapa "ihmiset".
Tämä on ihan pieni juttu, tietysti, mutta toisaalta, sen muuttaminen ei vaadi rahaa.
Minä en muista nähneeni Hangon kirjastossa invavessaa. Avautuvatko kirjaston ovet painonapista? Kaupungintaloon on portaat ainakin. Tällaisiin muutostöihin vaaditaan rahaa, mutta kaikkea ei tietysti tarvitse ruveta muuttamaan heti.
Mikä näyttely oli skpeellä? En nähnyt kun vihreät ja persut
RKP:n ryhmäpäätöksiin perustuva ylivalta on kuin tilanne Piiat-elokuvassa (The Help) vuodelta 2011 ja sen pohjana oleva menestyskirja kirja, jossa kerrotaan 1960-luvun Missisipin menosta. Valkoinen rotu kohteli mustia kaltoin alatyyliin halveksien. Muutama musta kotiapulainen paljastaa väärinkäytöksiä kirjassa.
Kunpa joku RKP-läinen tulisi ulos kaapista ja uskaltaisi julkistaa ryhmän sisäisen kähminnän ja äänestystulokset. Tulisi ilmi, kuinka asioita on mennyt läpi hankolaisten enemmistön mielipidettä vastaan. Se vaatii rohkeutta ylittää rajoja ja luoda muutosta!
Kaupungintalolle pääsee sisään ramppia pitkin suoraan hissin eteen.
OK. Se asia on sitten kunnossa. Muita et kommentoinutkaan.
Jos on oma identiteetti hakusessa, niin yhtä paljon ongelmia herättää se, että vessoissa lukee pojat ja tytöt. Pitäisikö luopua poikien ja tyttöjen, Ladys and Gentleman kylteistä ja laittaa vaan kaikkiin oviin ihmisille ? Siellä sitä sitten oltaisiin kaikki sekaisin ikään ja sukupuoleen katsomatta ?