http://www.jpost.com/NationalNews/Article.aspx?id=282973
...joten demokraattinen maailmanrauha on mahdollinen vasta sitten, kun Israel lopettaa miehityksen eli imperialismin Palestiinassa.
...joten demokraattinen maailmanrauha on mahdollinen vasta sitten, kun Israel lopettaa miehityksen eli imperialismin Palestiinassa.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Tasapeli? Mahtaako Israel liioin tunnustaa Palestiinaa? ...joten demokraattinen maailmanrauha on mahdollinen vasta sitten, kun palestiinalaiset lopettavat miehityksen eli imperialismin Palestiinassa.
Tuo on naurettava erehdys, sillä porvarillinen eli epädemokraattinen maailmanrauha ei ole mahdollinen.
Mene hoitoon porvarisluuseri.
Ei tarvitse. Minä en ole meistä kahdesta se, joka uskoo luoneensa ja julkaisseensa maailman bestsellersin.
ÄLYTÖN topikki. Eihän ns. palestiinan "valtiota" ole kukaan missää tunnustanut ja jos puhutaan miehityksestä niin miten Israel voi "miehittää" israelin valtion alueella olevia maa-alueita??? Ai niin kuin että suomalaiset miehittää espoota? Vai?
Palestiinalasten ja juutalaisten tulevaisuus on tässä.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10857426
"Palestiinalasten ja juutalaisten tulevaisuus on tässä."
Onneksi kummankaan tulevaisuus ei todellakaan riipu suomalaisesta keskustelupalstasta:-D
Onneksi kummankaan tulevaisuus ei todellakaan riipu Valkoisen talon imperialisteista eikä brittikuninkaallisista vaan minun keksimästä sielunlaista. Ha.
Palestiina ei tunnusta Israelia, tämä ei ole minun kansaani, sanoo Palestiina, nämä ovat saastaisia khasaareja Aasiasta, jatkaa Palestiina.
"Palestiina" on tässä yhteydessä erittäin laaja käsite, mutta esimerkiksi Hamas ei haaveile valtioista vaan siitä, että Israel lopettaa kansainvälisesti laittoman miehityksen Palestiinassa. Ennen sitä demokraattinen maailmanrauha ei ole näet mahdollinen, sillä porvarien arvovalta on todellisen demokratian vastakohta.
http://www.haaretz.com/
"Ennen sitä demokraattinen maailmanrauha ei ole näet mahdollinen"
Asia on paljon yksinkertaisempi kuin kuvittelet. Maailmanrauha ei ole mahdollinen. Miksi? Maailmassa on aina jokin vapausliike puuhastelemassa... jos ei muualla niin Tshetseeniassa.
Porvariston vapaus on herrojen arvovaltaa eli köyhien riistoa. Ei sitä ole demokraattisella Venäjällä. Älä Lipfert ikinä kuvittele, että Kiinan ja Venäjän sotilaspoliittinen johto alkaa nuolla amerikaherrojen perää kuten sinä ja muutkin pikkuporvarit. Vaikka maapallolla olisi jo ydinsota, Venäjän ja Kiinan ideologia
ei muutu. Kun YK hajoaa, sehän on lähinnä porvariston arvovaltatappio.
"köyhien riistoa. Ei sitä ole demokraattisella Venäjällä."
Johtui nyt riistosta tai ei niin Venäjällä riittää köuhiä. Moni eläkeläinen ei yksinkertaisesti eläisi eläkkeellään ilman kasvimaataan. Asia on tidettu omakohtaisesti heinäkuussa pari kuukautta sitten.
"Venäjän ja Kiinan ideologia ei muutu."
Haha. Olet hauska! Nehän ei ole muuta tehneetkään viimeisen parinkymmenen vuoden aikana kuin muuttuneet! Neukkulandia hajosi ja jäljelle jäänyt torso muuttui kapitalistiseksi. Kiinassa on ommunismista jäänteenä enää yksipuoluejärjestelmä. Puhut läpiä päähäsi?
Kohta Lipfert eli Juhani Kaskeala tapetaan. Ha.
Kuvittelin, että tappouhkaukset eivät kuulu keskusteluihin?
Jerusalem Postilla on toki tämä oma oikeisto-nationalistinen agendansa ajettavana.
Tosiasiassa Palestiinan valtion perustuslakiluonnos määrittelee Palestiinan valtion rajoiksi kansainvälisesti hyväksytyn kesäkuun 1967 rajat ja Palestiinan valtion rajanaapuriksi Israelin valtion omien kesäkuun 1967 rajojensa sisällä. Tällä hetkellähän Israel kansainvälisten sopimusten vastaisesti laittomasti miehittää alueita omien kesäkuun 1967 rajojensa ulkopuolella.
Vaihtoehto Palestiinan valtiolle on yksi, yhteinen ja demokraatinen Israel, jossa kaikilla Israelin hallinnoimmilla alueilla, myös nykyisin sotilashallinnon alaisilla miehitetyillä palestiinalaisalueilla, on asukkailla samat yleiset ja yhtäläiset kansalaisoikeudet uskontoon ja sukupuoleen katsomatta, olipa sitten ortodoksijuutalainen, sekulaari liberaali juutalainen, palestiinalaiskristitty tai muslimi. Ortodoksijuutalaisnaisillahan nämä kansainlaisoikeudet eivät tänäkään päivänä toteudu vaan joutuvat tyytymään rajoitettuihin kansalaisvapauksiin ja -oikeuksiin. Peruskansalaisoikeuksien epääminen sukupuolen ja uskonnon perusteella ei oikein enää sovi demokratiaksi itseään kutsuvassa valtiossa, joten Israelilla tulee pian hyvinkin kiire päättää, että onko Israel demokratia vai onko Saudi Arabian kaltainen epädemokraatinen teokratia.
Oleellista on huomata sekin, että muslimeilla ja sionisteilla on eri ajanlaskut ja siten eri jumalatkin. Ei niitä voi elämässä yhdistää.
Niin oli aikoinaan myös ortodoksisella mkirkolla eikä se elämistä haitannut.