Tämä on kutsu debattiin jumalan eksistenssistä.
Aloitan esittämällä oman teesini:
Monet uskovat sanovat "todisteeksi jumalan olemassaolosta" ristiriitaiselta vaikuttavan kontradiktion tyyliin tämä: Jos jumalaa ei ole olemassa, niin miten universumi syntyi? Heille voi vain esittää kysymyksen: mistä jumala sitten tuli?
Seuraava pointti koskee kreationismia: Evoluutioteoria on paljon järkeenkäypänpi teoria kuin kreationismi, koska monet arkeologit ovat löytäneet muinaisten eliöiden jäänteitä joita ei enää ole, joten siitä pointti evoluutioteorialle. Mistä pointti kreationismille? Siitäkö että raamattu sanoo että kreationismi on totta? Kuka kirjoitti raamatun. Miksi sen sanoma on totta? Miksi se on enemmän totta kuin tämä kirjoitukseni?
Mikä ihme se on että te pidätteenä loogisena ja rationaalisena todisteena jumalan olemassaolosta? Se että haluaa uskoa johonkin ei ole mikään todiste.
Tarttukaa tähän tilaisuuteen käännyttää minut ja varmaan monet muutkin.
Aloitan esittämällä oman teesini:
Monet uskovat sanovat "todisteeksi jumalan olemassaolosta" ristiriitaiselta vaikuttavan kontradiktion tyyliin tämä: Jos jumalaa ei ole olemassa, niin miten universumi syntyi? Heille voi vain esittää kysymyksen: mistä jumala sitten tuli?
Seuraava pointti koskee kreationismia: Evoluutioteoria on paljon järkeenkäypänpi teoria kuin kreationismi, koska monet arkeologit ovat löytäneet muinaisten eliöiden jäänteitä joita ei enää ole, joten siitä pointti evoluutioteorialle. Mistä pointti kreationismille? Siitäkö että raamattu sanoo että kreationismi on totta? Kuka kirjoitti raamatun. Miksi sen sanoma on totta? Miksi se on enemmän totta kuin tämä kirjoitukseni?
Mikä ihme se on että te pidätteenä loogisena ja rationaalisena todisteena jumalan olemassaolosta? Se että haluaa uskoa johonkin ei ole mikään todiste.
Tarttukaa tähän tilaisuuteen käännyttää minut ja varmaan monet muutkin.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Jos lähdetäänkin siitä oletko sinä elossa vai kuollut, ja haluatko sinä pysyä elossa vai kuolla pois tämän elämäsi jälkeen. Jos miettisit sitä, niin siitä nähtäisiin onko kenelläkään mitään syytä alkaa käännytellä sinua yhtään mihinkään.
Valitettavasti en ymmärrä "sivistyssanoja". Suomalaiselle kansantajuisia sanoja. Kiitos.
Mitä sen asian ja väitteen on väliä juuri sinulle?
Tärkeämpää luulisi olevan tietää ja yrittää hieman tajuta onko edes olemassa, ja tiedätkö todella kuka olet ja mistä tulet ja mihin olet menossa vai menetkö mihinkään ja myös tiedätkö varmasti sitä onko tämä juuri missä olet edes oikeasti elämää, vai kuolemaa!
Kiitos kutsusta! Otan sen ilomielin vastaan.
Kysyit: Mistä Jumala sitten tuli? - Vastaus löytyy mielestäni ikuiseen olemassaoloon kuuluvasta entelekiasta. Googlaa, niin saa tietää, mitä sillä tarkoitetaan. Aina on ollut jotain. Tyhjästä ei synny mitään. Entelekia on ikuisena tuottanut täydellisen olennon, joka on saanut hallintaansa luonnonvoimat ja toimii nyt saadakseen aikaan kaltaisiaan olentoja.
Olen samaa mieltä, ettei kreationismia voi syrjäyttää. Se on yksi entelekian aikaansaannos elävässä luonnossa. Entelekiaa tapahtuu myös aineellisessa maailmassa:
Vuonna 1953 nuori amerikkalainen tutkija Stanley Miller, Nobelin palkinnon saaneen kuuluisan Harold Hreyn oppilas, sulki lasilaitteistoon niitä yksinkertaisia epäorgaanisia molekyylejä, joita hänen opettajansa oli sanonut olleen erityisen runsaasti maapallon ilmakehässä maapallon ollessa alkutilassaan: hiilidioksiinia, metaania, ammoniakkia ja molekylaarista vetyä. Hän kierätti liuosta joitakin päiviä laitteistossa, antoi sen vuoroin jäähtyä, vuoroin tiivistyä ”sateeksi”, ja toi mukaan ulkoiseksi energialähteeksi sähköpurkauksia, joilla hän jäljitteli niitä voimakkaita ukkosia, joita esiintyi alkumaapallon ilmakehässä.
Jokainen edes välttävää biologianopetusta saanut koululainen tietää nykyisin jutun lopun. Millerin ällistyttävän yksinkertainen yritys jäljitellä laitteistollaan niitä olosuhteita, jotka vallitsivat vielä elottoman maapallon pinnalla, johti siihen, että laitteistossa syntyi elämän biologisia rakenneosia, erityisesti aminohappojen muodossa. Tähän asti oli pidetty hyvin vaikeana, jopa mahdottomana selittää, miten tällaisia ”biopolymeereja” voisi syntyä ei-biologisissa olosuhteissa. Kovin aiheettomasti, kuten Miller osoitti kokeellaan. (Hoimar v. Ditfurt, ”Kosminen kylvö, s. 59. Gummerus 1981)
Olen uskovainen, mutta jotkut eivät pidä minua kristittynä vaikka uskon Kristukseen! En tässä keskustelussa halua esiintyä ko. uskonnon edustajana, koska tämä on "Yleistä kristinuskosta" -palsta.
nuo tepatihan ne tärkeitä ovatkin ja tekevät suuren vaikutuksen rahvaaseen..
ihan saa aloittaja olla rinta rottinkilla ,kun osaa noita maisterien sanoja..ja rupusakki vaan huuli pyoreänä yrittää ottaa selvää mitähän se sivistyneisto haluaa sanoa?
Laita googleen sanat, joita et ymmärrä! - Kaipa osaat sitä käyttää?
ovat ihmiselle mahdottomia ymmärtää Jumalan teoista, mutta ei tähden kannata kenenkään ateistiksi jäädä, kun voi saada hyvää hengellistä, eikä tarvitse selittää eikä tule myöskään vesittää Jumalan tekoja, jotka näemme. Toki ihmisen yritykset Jumala asiassa ovat kuin pisara valtameressä, tietysti hyvässä ihan makeaa vettä.
Alussa oli räjähdys, ja siitä sitten vähitellen aineista syntyi osittain kasveja äärimmäisen kilpailun kautta, ja sitten siitä vähitellen kasveista tuli yksinkertaisia eläviä eläimiä, ja edelleen yhä monimutkaisempia ja lintuja myös, ja lopuksi sitten äärimmäisessä kilpailussa putkahti ihminen, joka yksinkertaisuudessaan ajatteli jumalia ja myöhemmin yhtä jumalaa, ja sitten täysin omasta mielestään valmistuneena ja viisaana maailmallisesti: "ei ole Jumalaa". Näin nämä äärimmäisen kilpailun tuotteet eli ateistiset ihmiset voivat kohta tulla jälleen matojen ruuaksi ja kasvien alustoiksi, kun kuolevat ja maaksi jälleen muuttuvat. Näin toteutuu se Jumalan sana: ´maasta sinä olet ja maaksi sinä olet jälleen muuttuva.
Jeesukseen uskovilla Jumalassa on paljon parempi päämäärä, mutta on salaisuus, jonka taivaallisen viisauden anoneet ja nöyränä lapsenmielisinä saaneet.
Haluatko sinä tiesi vievän itsesi millaiseen päätökseen? Jeesus on kaita Elämän Tie, ja muut on laveita teitä.
"Voi teitä kivet ja kasvit ja hyönteiset ja yksinkertaiset eläimet ja ihmiset, jotka uskotte muita kuin meitä ateisteja!"
kateelliset ateistit ovat surmaanneet mielellään monia muita ihmisiä, kun se on tärkeää heidän omalle vallassa pysymiselle, hyvinkin pienelle piirille kokonaisväkimäärään nähden. Ateismissa nähdään että luokkavihollisia saattavat olla kaikki, jotka uskaltavat julkisesti epäillä heidän hallitsemaansa yhteiskuntarakennetta. Tietysti tällainen ateistinen omalähtöinen viisaus tulee esille myös heidän väkivallanteoissaan, sillä osoittaa vain heidän äärimmäistä sopivuutta tässä koko maailmaa koskevassa äärimmäisessä elonjäämistaistelussaan.
Ateismilla on veriset jälket valtaan päästyään erilaisissa yhteiskunnissa ihmisten keskuudessa.
Eipä taida tulla asiallista keskustelua. Taito siihen on monella hakusessa. Jos haluat tutustua ajatuksiini, niin tässä siihen olisi mahdollisuus. Klikkailemalla saa juttuja esiin, vaikka alussa oleva pitkä linkki ei toimikaan:
http://blogitus.net/httpblogitusnet151027/