Onko jobbareita/firmoja,jotka tuovat maahan tuontiautoja asiakkaiden toiveesta MUTTA myös antavat mahdollisuuden siihen,että ostopäätös kotimaassa auton nähtyä? Tietysti toimeksiannosta etukäteen maksu.Jos auto kunnossa,asiakas ja kauppias tyytyväinen. Ja näin toimiessa myös myyjä ei voi "valehdella" auton kunnosta ulkomailta asiakkalle. Jos auto ei miellytä,myy sitten Suomessa jollekulle toiselle.
Itseä hieman hirvittää kallista summaa autosta suoraan toisen tilille näkemättä autoa. Tuossa olisi bisness-ideata kenties..?
Itseä hieman hirvittää kallista summaa autosta suoraan toisen tilille näkemättä autoa. Tuossa olisi bisness-ideata kenties..?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tekemällä riittävän tarkan toimeksiantosopimuksen toiveesi toteutuu. Ei autoa kunnon firmoille tarvitse maksaa etukäteen näkemättä, mutta riittävä varausmaksu kyllä takaa myös välittäjän aidon kiinnostuksen.
No tiedän että tuollaisella periaatteella toimivia välittäjiä on,tietty palvelu on hintavampaa näin.
Mutta mikset ostaisi autoa Suomesta?Kaikki vain eivät näy olevan kykeneviä/halukkaita ottamaan riskiä,,joka autontuontiin liittyy,niin miksi silloin väkisin?Ostat auton vain Veholta ja korjautat autossa esiintulleet viat liikkeen piikkiin.
Kysehän ei ole varsinaisesta riskistä. Vaan kyse on siitä kuinka halukas on antamaan auton hinnan verran rahaa pois saamatta mitään varsinaista takuuta, että saa haluamansa auton. Esim asuntokaupassa huomattavasti pienemmätkin summat taataan pantilla, niin miksi autokauppiaisiin luotetaan sokeasti?
Eli kyse on siitä, että ostat ja maksat mersun ja välittäjä tuokin trabantin. Ilman kunnollista sopimusta välittäjä on vahvoilla ja pitää rahat. Tältä tilanteelta voi välttyä tekemällä kunnollisen sopimuksen ja/tai käymällä kauppaa ennestään tuttujen ja luotettaviksi todettujen kanssa.
Mutta jos tarkoitit, että ostaja valittaakin, että "vilkkuviiksi on liikaa kulunut, en hyväksy tätä autoa", ja vaatii parempaa, niin sen tasoinen "riskihän" on ostajan kylläkin otettava tai ostettava auto Suomen liikkeestä. Suomesta ostoa ei tosin voi soveltaa sellaiseen autoon, joita ei yksinkertaisesti ole myynnissä Suomessa. Joten sellaiseenkin tilanteeseen pitää olla "toimintaohjeet".
Asiantunteva ja rehellinen palvelu on tietysti hintansa väärti, muttei hinnan perusteella voi vielä tehdä varmaa johtopäätöstä välittäjän toiminnan laadusta. Huonokin voi toimia korkealla hinnalla jonkin aikaa, ja hyväkin voi olla huonoa halvempi.
ongelmavyyhti onkin siinä, että kaikki hakevat halvinta. Halvinta välittäjää, halvinta autoa jne. Laadusta ei haluta maksaa, sitä vaan vaaditaan. Paradoksi.
Aivan oikein. Hämmästyttää, että se raha, joka mahdollisesti säästyy "omalla tuonnilla", ollaan helposti siirtämässä takaisin autokaupan tai vastaavan palveluun. Kannattaa muistaa, että niitä automerkkejä ja vuosimalleja, joita tänään kannattaa tuoda on oleellisesti vähemmän kuin viisi vuotta sitten, vuosi sitten tai vaikkapa kuusi kuukautta sitten. Eikä pienen nimellisen "säästön" takia kannata temppuja tehdä.
Se on selvä systeemi, käytin sitä. Voin antaa yhteystiedon p. 02-8211932