Volvo "850" vihoviimeinen malli, ABS sensorin kans ongelmia

VolvoKuskiKusessa

Elikkäs kun en parempaakaan aluetta keksinyt, niin tuuppaan tänne kasisatasten alueelle.

Auto on oikeasti S70 vm 1997, mutta tuossa autossa on niin paljon samaa 850:n kanssa että eiköhän se ABS-sensorikin ole samal viisii.

Ongelma:

ABS-valo (ja TRACS) valot palavat.

ABS-yksikön päästä mittamalla olen todennut, että yhteys vasemmalle taakse pyöräsensoriin ei ole kunnossa. Vastusarvo on ääretön. Pyörää pyöritettäessä ei tapahdu mitään. Sen sijaan kaikki muut pyörät vaikuttavat olevan ok (vastus n. 1,1 K, tuottavat jännitteen kun pyörää pyöritetään)

OBD vikayksilön luku tuottaa kolme vikakoodia. Kaikki kolme sanovat samaa: vasemalla takana ABS-sensorissa jotain häikkää.

Tämän pidemmälle en ole päässyt ja nyt tuli tenkkapåå. Kun otan takapyörän irti ja katson sitä ABS-sensoria, niin eihän siinä ole liitintä lainkaan? Missä se liitin on?

Otin takaistuimen peffatyynyn irti, ei niitä ainakaan siellä ollut? Onko takapyörän sensorin ja ABS-keskusyksikön välillä yhtään liitoskohtaa? (on kait???)

Tarkoitukseni on siis mitata kyseinen ABS-sensori lyhyemmältä matkaa kuin keskusyksikön päästä, jotta näen onko johto poikki vaiko sensori paska.

Mutta miten se onnistuu

8

3519

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • volvo_puranen

      Katso sietä toiselta puolelta(mallikappale) jos se liitin on lähtenyt irti.Siinä takapenkin alla ainakin näissä osassa lymyilee toinen on on siellä takaluukun pohjalevyjen alla eli sekkaa molemmat paikat ,on se liitin joka vedetään sinnee pyöränkoteloon ja kun anturi irti teillä on se systeemi kädessä.Jos ei löydy piuhaa niin uuttaa vaan etsimään ja vikakin varmaa silloin poistuu,Eli anturissa aina virtapiuha kiinni eihän se nopeus muuten sinne keskusyksikköön kulje.

    • Ei alkuperäinen

      Miten vanha ABS anturi lähtee irti? Mutteri aukes kivutta, mutta anturi ei hievahdakkaan. Pitääkö jarrurumpu aukaista ja koputella toiselta puolelta.
      porankäyttö tuntuu kans vaikealta koska jousi sattuu pahasti eteen.

    • volvo_puranen

      Kuules jos mutteri on auki niin sinnee pitää laittaa irroitusöljyä kun se ruoste lukitsee ne paikat kun kokamisvaiheessa eivät käytä rasvoja. Annetaan muhia käytää hyvää ainettaa ei mitään CRC ylismallin ja naputtellee jos vaikkaa irtoaa ehjänäTuossa ote siitä linkistä joinka laitoin toisaeen ABS kysyjällee.
      Tuota liitos takakontissa tai jossain mallissa siellä penkin alla muttaa se selviää kun seuraa sitä johtoa miinne se menee.Pitää muistaa että anturin ja hammaskehän rako saa olla jotain 1-2 millin luokkaa helposti muuttuu kun ruostettaa tulee anturin kiinnityskohtaan.Voithan mitatata anturit mikäs on niiden arvot kun 4 anturin arvot pitäisi olaa samat,että se systeemi toimii(onhan teillä kunnollinen yleismittari ja vastuksia vaan mittailemaan 1-2 välillä liikkkuu.Jos joku kuollut niin siinä on vikaa ja menee vaihtoon motonet ja vastaavaa noita myy. Hyvä kun sanoit että itse korjaa kun nykyää moni ei halua harrastaa korjaustoimintaa kuulemmaa kädet likaantuu.

    • Volovoni

      Mulle heitti vikakoodin pyörätunnistin,oikea takapyörä,
      Irroitin takasatulan,löysäsin käsijarrun,nykäisin jarrulevy-rumpuyhdistelmän vege,putsailin hammaskehän pienellä ruuvitaltalla töhkästä hammas kerrallaan,sitten jarrukliinerillä kehä puhtaax (käytin reilusti).
      Kamat paikoilleen,kiihdytys yli 40 km/h ja järjestelmä kuittas ittensä.
      Nyt kaikki ok.

    • ser66

      Liitin on takakontissa vasemman verhoilun takana. Tankkia pitää tiputtaa alas, että saa piuhan pois ja uuden paikoilleen. Puhdistettu anturin reikä ennen uuden asennusta.

    • Siis oikean verhoilun takana se liitin on.

    • ei.elikkokaan

      Miten niin elikkäs?

    • yleinenvika

      mitäs jos vaihtais abs-yksikön konehuoneeseen?

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      557
      2510
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      67
      1416
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1340
    4. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      97
      1297
    5. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      137
      1228
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      105
      1118
    7. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      133
      994
    8. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      910
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      47
      851
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      790
    Aihe