miettikää mitä lapsiinne pistätte

550
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Suomen rokotusohjelmissa olevat rokoteet ovat olleet käytössä vuosikymmeniä joten ne eivät ole ainoastaan hyvin tutkittuja, vaan myös käytännössä hyviksi todettuja. Näillä rokotuksilla on saatu kitkettyä Suomesta lähes kokonaan vaikeita ja tappavia tauteja, kuten esimerkiksi kurkkumätä, polio, hinkuyskä, tuhkarokko, tuberkuloosi (rokote ei enää kansallisessa ohjelmassa) ja jäykkäkouristus. Influenssa on varsinkin vanhuksille vaarallinen tauti, joten syksyisillä influenssarokotuksilla on säästetty monia ihmishenkiä. Nyt rokotusohjelma on laajenemassa, kun papilloomavirusrokote ollaan ottamassa mukaan.

Sikainfluenssarokotteen kanssa hutiloitiin. Yleisen paniikin vuoksi se otettiin käyttöön liian pian ja tämän sekoilun jälkipyykkiä pestään edelleen. Nyt tämä yleinen paniikki on saanut monet vanhemmat boikotoimaan kaikki rokotteita, myös näitä vanhoja ja pitkään tutkittuja. Ryhmäimmuniteetti suojaa jos rokottamattomia on muutamia, mikä on saanut vanhemmat uskomaan, ettei rokotteita edes tarvita. Kuitenkin, kun yhä useampi lapsi jää ilman rokotteen tuomaa suojaa, ei ryhmäimmuniteetti enää suojaa heitä. Kun Suomi samalla kansainvälistyy, matkustetaan enemmän jne. nämä jo kertaalleen kitketyt sairaudet lähtevät uudelleen nousuun. Tämä ei ole tulevaisuuden uhkakuva, vaan todellinen ongelma, joka muhii jo päiväkodeissa ja kouluissa.

Äänestä

Taas tehdään terveistä tytöistä sairaita, jopa kuolleita, kansanterveyden nimissä tietenkin.

Cancer vaccine programme suspended after 4 girls die
http://www.dnaindia.com/india/report_cancer-vaccine-programme-suspended-after-4-girls-die_1368681

The truth about the HPV vaccines or what they do not want you to know
http://www.renewamerica.com/columns/janak/100609

Hundreds of Thousands of Reactions to Gardasil… Is Your Child Next?
http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2009/08/08/Hundreds-of-Thousands-of-Reactions-to-Gardasil-Is-Your-Child-Next.aspx

Concerns over safety of cervical cancer vaccine after 1,300 girls experience adverse side-effects
http://www.dailymail.co.uk/health/article-1160516/Paralysis-epilepsy-blurred-vision-1-300-girls-reaction-cervical-cancer-vaccine.html

Äänestä

Kommentoi aloitusta


doctor no kirjoitti:

http://www.youtube.com/watch?mid=516&hl=fi&v=lerZ4RbTz78

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu